Artikkelit ja uutiset

Sauna õige keris, kerisele õiged kivid!

Kiviaja saun oli onn, kuhu viidi eelnevalt tules olnud kivid. Siis visati kividele vett ja nii tekkiski sauna niiske kuum õhk. Nüüdisajal eelistatakse kerist, kas elektril töötavat või puudega köetavat, on maitse ja võimaluste küsimus.

“Esimene asi, mille järgi leiliruumi kerist valida, on ruumi kubatuur,” rõhutab Espaki ahjude ja kollete müügijuht Neeme Noogen. Ainult “pikkus x laius x kõrgus” arvutusest üksi ei piisa. “Külmad pinnad leiliruumis tuleb ka eraldi arvesse võtta: isoleerimata kivipind (põrand, sein) ja klaas –nii aknad kui

ka klaasuks. Külma pinna ruutmeeter tuleb läbi korrutada 1,5-ga ja lisada kubatuurinumbrile juurde.” Näiteks suure aknapinna mittearvestamisel jääb lihtsalt kubatuuri järgi valitud keris nõrgaks.
Noogen kinnitab ka, et enamasti on keriseid müüvates korralikes poodides iga küttekeha juures ka info, kui suure ruumi jaoks see mõeldud on. Oluline on valikul jälgida sedagi, et suitsuringlus oleks võimalikult pikk, teisisõnu – et suits ei kihutaks koos soojaga sirgelt korstnasse.
Parematel keristel (näiteks Helo) ongi kahekordne tuleringlussüsteem koos spetsiaalse keskkanaliga. Nii kuumenevad kõik kerisekivid võrdselt ning õhk saunas soojeneb ruttu. Soojus kasutatakse efektiivselt ära ja hea kuuma leili saab juba suhteliselt vähese hulga puudega.
Elektrikerise puhul saab vajaliku võimsuse arvutada valemiga 1m3 x kW = kerise võimsus. Aga ka elektrikerise puhul tuleb külma pinna koefitsient kindlasti arvesse võtta.







Kodukiri.ee
Tekst: Victoria Parmas
Fotod: Airvitamin
www.kodukiri.ee

Lisätty: 30.10.2008