Artiklid ja uudised

Kas õlitada või lakkida?

Olete endale paigaldanud uhke puit- või parkettpõranda ning nüüd seisate valiku ees millega põrandat viimistleda - kas lakkida või õlitada. Kõigepealt tuleks kohe öelda, et hästi viimistletud ja õigesti hooldatud põrand on alati ilus, vaatamata valitud viimistlusvahenditele ja viisile. Seega on valik suures osas maitseasi. Vaataksime siiski, millised on õlide ja lakkide põhilised erinevused.
Peamine erinevus põrandalaki ja õli vahel on see, et lakk moodustab puidu pinnale kulumiskindla kihi, mille paksus ja vastupidavus oleneb pealekantud kihtide hulgast ja laki kvaliteedist. Õli seevastu imbub kuigivõrd puidu lahtistesse pooridesse ning kattekiht jääb tunduvalt õhem. Õlitatud põrandate kulumiskindlus tagatakse perioodiliste hooldusõlitustega. Parima tulemuse annavad loomulikult kvaliteetõlid. Samas tuleb koheselt kummutada müüt, et lakitud põrand ei vaja hooldust. Saavutamaks, et lakitud põrand seisaks kaua ilusana nõuab ka tema vastavaid kindlaid hooldus ja pesemisvahendeid.
Lähemalt lakkidest. Soovitame vesialusel lakke, mis on tunduvalt tervislikumad ja keskkonnasõbralikumad võrreldes kaua aega kasutusel olnud lahustibaasiliste lakkidega. Läikeastmelt võib valida supermati, mati, poolmati/poolläikiva ja läikiva lõpptulemusega laki vahel. Teine väga tähtis omadus on laki kulumiskindlus, näiteks meie poolt pakutav Lobadur WS Duo või Supra on kahekomponentsed polüuretaanlakid, mis on mõeldud ekstreemsetele koormustele. Eritoode on veel Duo antislip, mis nagu laki nimigi näitab sisaldab libisemisvastaseid komponente ning seetõttu hästi kasutatav näiteks lasteasutustes. Lobadur WS Easy sari sisaldab kruntlakke EasyStart ja EasyPrime, pahtlipõhja lihvimistolmuga segamiseks EasyFillPlus ja lakk EasyFinish, sobib kõrgendatud koormustega ruumidesse nagu koolid, baarid, kauplused ja loomulikult ka kodupõranda lakkimiseks.
Nagu sarja nimestki nähtub on sarja tooteid lihtne kasutada. Poolmatt Lobadur WS EasyFinish koos hooldusvahendiga Lobacare SportPolish (ka Lobadur Supra) sobib ideaalselt ka sportpõrandate lakkimiseks. Kõik Loba lakid on lakirulliga pealekantavad ja väga hea tasanduvusega - seega sobilikud kasutamiseks ka vähese kogemusega lakkijale Eluruumide põrandate lakkimiseks sobib kasutada põrandalakki Lobadur ObjektPlus, mis täidab kõiki koduste põrandate lakkidele esitatavaid nõudeid ning on ka hinnalt kõige soodsam. Lobadur WS Global on omalaadne modifitseeritud õlidel baseeruv puitpõrandalakk, mis ei vaja kruntlakki ning on väga suure nakkuvusega. Seetõttu sobib ta UV lakkidega kaetud laudparkettide, tundmatu lakiga kaetud põrandate ning mõningate õlidega kaetud pindade ülelakkimiseks. Kasutades Globalit (või Lobadur WS Duo matti) koos spetsiaalse kruntlakiga Lobadur GlobaSeal on võimalik anda enamikele puitudele veidi tumedama sooja tooni, nii et lakitud põrand sarnaneb välimuselt õlitatud põrandaga. Kes aga soovib enda põrandat toonida põhjalikult näiteks männi- või kuuselaual saavutada mingi eksootilise puidu värvust on meil välja pakkuda suurepärane ja ainulaadne puitpõrandate toonimissüsteem Lobadur ProColor. Nimetatud toonimissüsteem erineb peitsidest tunduvalt lihtsama pealekandmise ning lõpptulemuse kõrge kvaliteedi poolest. ProColor asendab ka kruntlakki ning on ülelakitav vesialuseliste viimistluslakkidega.
Lakkimise juures tuleks silmas pidada asjaolu, et lakikihi eluiga sõltub sellest kui palju ja mitu kihti lakki on põrandal. Normaalse kulumiskindluse annab kui üks ruutmeeter põrandat on saanud 250 – 350 g lakki (kruntlakk + viimistluslakk). Nimetatud kogus kehtib kvaliteetsete polüuretaan ja polüuretaan akrülaatlakkide puhul, milledes kuivaine sisaldus on piisavalt suur (üle 32%). Kasutades odavamaid teise koostisega lakke peaks see number ja ka kihtide arv tunduvalt suurem. Kes armastab raha lugeda peaks lihtsa aritmeetilise tehtega aru saama, et kvaliteetse kuid pakendi hinnalt veidi kõrgema laki kasutamine tuleb odavam kui madalama kvaliteediga laki puhul. Lisaks laki vastupidavusele tuleks arvestada ka terviseriske, mida võib kehvemate lakkide kasutamine endaga kaasa tuua. Reeglina selliste lakkide tooraineks kasutatakse odavamaid kuid samas ka mürgisemaid aineid.
Umbes kahe nädala möödumisel omandab lakk lõpliku kõvaduse ning on valmis taluma suuri koormusi. Esimestel nädalatel tuleks hoiduda lakitud põrandate veega pesemisest. Peale kaitsekihi (näiteks Lobacare FloorPolish) pealekandmist tuleks põrandate koristamisel kasutada Lobacare Cleaner´it, mida lisatakse veidi koristusveele. Mõistagi peab hoiduma teravate esemetega kriimustamisest, kuid igapäevase eluolu juures peab korralikult lakitud põrand kaua vastu.
Populaarseid puitpõrandaõlisid pakutakse suures valikus erinevate tootjate poolt. Laias laastus võib põrandaõlid liigitada enamasti linaseemneõlide baasil tehtud õlideks ja õlivahadeks. Õlivahad sisaldavad lisaks õlile ka teatavas kogus vaha või vahasid. Meil on suurepärased kogemused Itaalia firma Carver Greenline sarja naturaalsete õlidega ja Lobasol Akzent 100 õliga. Carveri Greenline õlid on kaheosalised: kruntõli Primol, mis imbub puidupooridesse võib olla naturaalse läbipaistva värvusega või toonitud (13 erinevat tooni) ning viimistlusõli Greenol, mis muudab pinna vastupidavaks kulumisele, niiskusele ja mustusele. Primol kantakse õhukese kihina põrandale kasutades lappi, rulli või pahtlilabidat, umbes poole tunni pärast poleeritakse punase vildiga kasutades ühekettalist poleermasinat. Greenol kantakse põrandale kui eelmine kiht on täielikult kuivanud, umbes 12 - 48 tunni pärast. Greenol poleeritakse valge vildiga. Oluline on õliga katmine väga õhukese kihina. Liigne õli tuleb mõne aja pärast puidupinnale ning see korjatakse poleerlapiga kokku. Carveri õlid sobivad eelkõige inimestele, kes soovivad eriti kulumiskindlaid põrandaid.Neid õlisid on kasutatud mitmete ühiskondlike hoonete (näiteks Estonia Kammersaal, Pärnu Kontserdimaja, hotell Viru restoranid ja baarid, mitmed koolimajad jne.) puitpõrandate viimistlemiseks. Carver õlidel on olemas vastav seep Deterol –valget pigmenti sisaldav või värvitu, hooldusõli Carsol, mida samuti on valida värvitu ja valge vahel. Kindlasti tuleks vältida õlitatud põranda pesemist rasvaeemaldavate pesmisvahenditega (Fairi jmt)
Kuigi ka Carveri Greenline õlidega õlitamisega peaks hakkama saama igaüks võiks isetegijatele soovitada Saksamaa firma poolt toodetavat Lobasol Akzent100 põrandaõli, mis on täisnaturaalne ning 100% kuivainesisaldusega. See tähendab seda, et kogu õli, mis purgist maha pannakse ka jääb sinna – õhku ei aurustu midagi. Seetõttu paigaldataksee Akzent100 rulliga ja üks kiht, mis umbes peale tunniajalist kuivamist poleeritakse punase viltpadjaga üle ning sellega on ka kogu põrand viimistletud. Samuti on Lobasol Akzent 100 hinnalt kõige soodsam kvaliteetõli Eesti turul. Õlide lõplik kõvenemine võtab aega keskmiselt 7 päeva,. Peale seda on võimalik teha ka juba hooldusõlitust. Meie soovitame hooldusõlitust teha õlitatud põrandatele vahetult enne mööbli sissekolimist. Selliselt toimides on tagatud vaba juurdepääs kõigile põranda osadele ning kaotatakse kõik hilisemate remonditoimingutest tekkinud tolmu või pisivigastuste jäljed. Hilisemate hooldusõlituste puhul võivad rasked ja mitteliikuvad mööbliesemed (kapid, sektsioonid jm) jääda oma kohtadele, välja tõstetakse toolid lauad jt. kerged mööblitükid. Akzent100-ga õlitatud põrandate hooldamiseks sobivad Loba õlitatud põrandate seep Solana, hooldusõlivaha PolishWax või hooldusõli OilBalsam. Lisaks on olemas veel spetsiaalne vaha HS Akzent100 Wax, sellele kes soovib tunduvalt tõsta põranda kulumiskindlust (kontorid, kauplused jne.).
Õlivahadest pakume Loba Markant õlivahasid., millede põrandale kandmine toimub samuti kahes osas: esimene kiht kantakse põrandale pahtlilabidaga ning poleeritakse punase vildiga, esimene õlikiht võib olla värvitu või värviline (13 erinevat tooni). Teine õlikiht kantakse põrandale rulliga ning seda ei poleerita. Teine kiht on alati värvitu. Meie poolt pakutavad õlivahad on saavutanud suure populaarsuse just klientide hulgas, kes tahavad enda põrandaid toonida. Õlivahaga töödeldud pind on veidi läikivam kui õlitatud. Hooldus sellele pinnale toimub hooldusõliga Lobacare PolishWax ja põrandaseebiga Lobacare Solana.
Erinevate õlide kasutamisel on teatavaid erinevusi, milledele on alati viidatud kasutusjuhendites. Enne õlitamisega alustamist on kasulik kõik juhendid ja õpetused hoolega läbi lugeda, vajadusel võib küsida konsultatsiooni toodete müüjatelt/maaletoojatelt.
Võrreldes lakitud põrandatega tunduvad õlitatud põrandad peal käies „naturaalsematena” ja soojematena. See on ka arusaadav, sest puidu ja jala vahele ei jää mitmekordne lakikiht. Samas on ka kvaliteetsed vesialustel lakid allergiavabad ja ohutud tervisele. Õlitatud põrand vajab veidi rohkem hooldust võrreldes lakituga kuid teatava aja möödudes ( 7 – 10 aasta pärast) vajab lakitud põrand kindlasti uuesti lihvimist ja viimistlemist aga kui õlitatud pinda hoolega ja nõuete kohaselt hooldada võib see tolmune ja ebameeldiv toiming üldse ära jääda.
Kuna meie firma tegeleb ise ka põrandate paigaldamisega ja viimistlemisega siis siin soovitatud tooted ja vahendid on meil endil kümneid kordi järeleproovitud. Seega nende toodete valimine on kindlapeale minek. Soovime Teile väga häid ja õigeid valikuid.
Rakveres võib meie poolt pakutavaid Loba lakke ja õlisid ning Carveri õlisid küsida kauplustest Rakvere Decora , Ehituse ABC ja Rakvere ESPAK. Jõhvis kaupluses Silbet Ehitus ja viimistluskeskuses, Tallinnas Põrandastuudios.

Himot Lippur
Tehnikadirektor
Linnusilm OÜ Põrandastuudio
Aadress: Pärnu mnt 142
Telefon: 611 5621; 611 5623
E-mail: linnusilm@parkett.ee
Koduleht: www.parkett.ee

Sisestatud: 21.09.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki