Artiklid ja uudised

Ökomaja hoiab tervist ja keskkonda

Eelmisel aastal tõi OÜ Palktare ThermoLogi kaubamärgi all turule uudsed ökomajad. Mis on selle mõiste "öko" taga?

Mõiste "öko" on Thermo-Logi majadel seotud eelkõige keskkonnasäästliku ja tervisesõbraliku lahendusega. Kuna kasutatud materjalid on hästi soojapidavad, looduslikud ja hingavad, on ökomajas elamine energiasäästlik ja ökonoomne, peale selle ka tervislik tänu maja heale mikrokliimale.

Soojustamiseks kasutatakse looduslikku puitkiudvilla, soonühendusega puitkiud-tuuletõkkeplaati ning õhu- ja aurutõkkepaberit. Maja sisemise vooderdusena saab samuti valida ökoloogiliste materjalide puidu ja loodusliku kipskiudplaadi vahel.

Mittevajuv konstruktsioon

Üks olulisemaid ökomaja eeliseid on kindlasti tervislik elukeskkond. Allergiad on tänapäeval järjest suurenev probleem, mistõttu on eluruumide tervislik mikrokliima seda olulisem.

Thermo-Logi maja eelis palkmaja ees on mittevajuv konstruktsioon ning kordades parem soojapidavus - ehitamisel ei ole vaja jätta vajumisvahesid ega teha hilisemaid perioodilisi reguleerimisi.

Tavalistel pakett- või palkmajadel on siseseinad üldjuhul jäigalt paigas ja kandvateks elementideks, seetõttu on nende muutmine raskendatud.

Ökomajad pakuvad rohkem valikuvõimalusi, kuna kandeseinad on ainult välisseinad ning mittekandvaid siseseinu saab ehituse käigus vastavalt soovidele muuta.

Majaomanikule annab see võimaluse kohandada ruumilahendus endale veelgi meelepärasemaks. Igale tüüpmajale on välja töötatud kolm-neli plaanilahendust vastavalt perekonna vajadustele ja suurusele.

Seinakonstruktsioon on hingav ja tänu sellele puhastub iseeneslikult, eraldades väljahingatud gaasid ning üleliigse veeauru.

Puitkiud hoiab hästi sooja

Talvel suudavad ThermoLogi seinad juhtida kogutud niiskuse tagasi hoonesse. Materjali hügroskoopsus võimaldab siduda õhust üleliigse niiskuse ja puuduse korral selle sinna tagasi juhtida.

Kui hoone on ehitatud materjalidest, mis ei eralda vajadusel niiskust, või kui seinad on kaetud kilekattega, põhjustab kuiv õhk majaelanikele ebamugavustunnet, eelkõige neile, kel esineb allergiat.

Majades kasutatavad puitkiudsoojustus ning õhu- ja aurutõkkepaber muudavad maja sisekliima meeldivaks nii suvel kui ka talvel.

Puitkiudsoojustus hoiab talvel hästi sooja tänu suurele soojusmahtuvusele ning palaval suvepäeval tagab hea jaheda mikrokliima, kuna suudab hoida liigse palavuse terve päeva (10-12 tundi) siseruumidest eemal.

Temperatuuri jahenemisel vabastab puitkiudsoojustus päeva jooksul salvestatud soojuse ning tagab sellega stabiilse mikrokliima ööpäev läbi.

Õhu- ja aurutõkkepaber kaitseb talvel konstruktsioone niiskumise eest, suvel aga laseb konstruktsioonidesse sattunud niiskusel kuivada.

Ökomaja ehitamine läheb kiirelt ning on jõukohane ka iseehitajale. Kõik on kliendi eest läbi mõeldud ja tehases ette valmistatud.

Ehitus ei eelda spetsiifilisi eelteadmisi, mis on vajalikud palkmaja puhul, näiteks vajumise arvestamine, või kulukat ehitustehnikat, mida tuleb kasutada näiteks elementmaja ehitamisel,vaja ei ole kraanat ega rasketehnikat kandvat laia sissesõiduteed.

Materjal juba mõõdus

Majad on toodetud pre-cut-süsteemi alusel, mis tähendab, et ehituseks vajalikud materjalid on pikkusmõõtu lõigatud, markeeritud ja detailidesse on sissetöödeldud tapipesad.

Tapitud seinakarkassiga saavutatakse ka kuni 30% jäigem konstruktsioon võrreldes tappimata puitkarkassiga.

Tänu eelnevalt täpseks lõigatud ja tapitud seinakarkassile kaob otsene vajadus sae ja mõõdulindi järele - markeeritud detailid tuleb lihtsalt oma kohale paigutada.

Ära jääb ka tuuletõkkeplaadi mõõtu lõikamine, kuna soonühendusega tuuletõkkeplaati ei ole vaja jätkata karkassipostil nagu tavalist tuuletõkkeplaati - tagatud on oluline aja ja materjali kokkuhoid.

Maja karkassipostide samm on projekteeritud soojustusmaterjalide laiusest lähtudes, mistõttu soojustusvilla lõikamine ehitusplatsil on samuti minimaalne.

Ehitusel kasutatakse platvormehitusmeetodit, mis võimaldab maja seinakonstruktsioonid eelnevalt terviklike seinaelementidena mugavalt ja kiirelt horisontaalasendis kokku panna. Sellega hoiab kokku väärtuslikku ja kallist ehitusaega.

Kogenud ehitusbrigaadil kulub tavapärase ThermoLogi majakarbi püstitamiseks sõltuvalt tingimustest üks-kaks nädalat.


Aripaev.ee
www.aripaev.ee/4124/new_eri_artiklid_412406.html

Sisestatud: 10.11.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki