Artiklid ja uudised

Industriaal ennemuistsel aal -Tabasalu vaskeramu suveköök

Tabasalu vaskeramu suveköök
Arhitektid: Muru & Pere OÜ: Urmas Muru, Peeter Pere, Anna-Maria Erik
Konstruktor: Ago Kuddu
Valmis: 2009

Tabasalus asuv vaskeramu on arhitektuurihuvilisele juba mõned aastad tuntud elanik kohalikul majamaastikul. Arhitektide Urmas Muru ja Peeter Pere 2004. aastal valminud eramu paistis kohe silma tellijapoolse julguse ja arhitektide eksperimenteerimisvalmidusega – vaskplekiga kaetud maja pole Eesti eramutes kasutatava puidu ja betooni kõrval igapäevane nähtus. Tänaseks on samade arhitektide joonestuslaualt tulnud ka tigujas alumiiniumeramu Rannamõisas.

Kodu loomine on dünaamiline protsess: kui miski saab valmis, siis alati võiks midagi juurde panna, teisiti teha, üleliigset eemaldada rõhutamaks olulist. Nii ongi viimane lisandus Tabasalu vaskmajale õue peale püstitatud suveköök, samuti Muru & Pere projekti järgi. Suveköögi katuse moodustavad kaks omavahel lõikuvat ringi, mille keskele on paigutatud tööriistakuur. Elamu karmist esteetikast lähtub ka suveköök: massiivne katusekonstruktsioon on jäetud häbenemata nähtavale, kasutatud ehitusdetailid seostuvad pigem metallitsehhi kui väikekodanliku grilli-idülliga. Erinevad osad – istmetega grillileti, tööriistakuuri ja katuseääre – seovad tervikuks komposiitmaterjalist tumedat magenta-värvi triibud. Päris vasega on kokkuhoiu mõttes „triibustatud“ vaid kaks katuseposti, millest üks peidab oma jalamis kaminat. Täie hiilguse saavutab suveköök alles siis, kui ühes küljes olevad ronitaimed kasvavad taeva poole, pakkudes nii varju lõunapäikese eest kui luues ruumitunnet.


ERAMU & korter
Tekst: Mait Väljas
Fotod: Tarvo Varres, Pelle Kalmo
http://www.solness.ee/eramu/index.php?gid=4&id=1039

Sisestatud: 05.08.2009

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Elektriline ehituskunst

Elektriline ehituskunst

Eesti arhitektuurimaastikul on mitmeid loomingulisi duosid, kes on juba aastakümneid arvanud, et kaks pead on ikka kaks pead – Vilen Künnapu ja Ain Padrik, Jüri Okas ja Marika Lõoke, Andres Alver ja Tiit Trummal (viimased kaks omavad küll tänaseks isiklikke büroosid). Eelmainitute väärikasse ritta tuleb panna ka arhitektid Urmas Muru ja Peeter Pere, kes oma isikupäraste eramute ja stiilipuhaste kortermajadega eristuvad nii kinnisvarakülade santabarbaralikest villadest...

vaata kõiki