Artiklid ja uudised

Sügisnäitused ETDM-is

Austria disain. Innovatsioon ja tehnoloogia
05.09.-11.10.2009


“Streetsun” Päikesepaneeliga tänavavalgusti
Disain: Designlab, Kurt Altendorfer, Gerhard Walch www.designlab.at
Klient ja tootja: ACT | EPS soltec Solartechnik GmbH www.eps-soltec.com
Adolf Loosi preemia nominent

Selle tõhusa päikesepaneelil töötava tänavavalgusti väljatöötamine on edukas lahendus kliima kontrolli, globaalse soojenemise ja energia säästmise probleemidele. Ei ole vaja teostada ühtegi suuremahulist kaevetööd ega kaabeldamist, tänu päikeseenergia kasutamisele elektrikulu ei ole, LEDtehnoloogia rakendamisega on hooldus viidud miinimumini, mis järgib ka Euroopa otsust eemaldada traditsioonilised lambipirnid.
Võimas päikesegeneraator aitab pikendada päevi veidikese päikesevalgusega. Lambi lihtne vorm sobib suurepäraselt erinevatele maastikele ja keskkondadesse - jalakäijate tsoonid, tänavad, pargid, spordirajatised, parklad jne.

“PowerJack” Triipsoojendi
Disain: WiGL Design Gangl / Urleb GesnbR www.wigl-design.at
Klient ja tootja: PlanKon GmbH www.powerjack.at

"PowerJack" on maailma väikseim soojendi: ainult 10 cm kõrge ja 2,8 cm sügav, saadaval igas pikkuses. Seda võib kasutada mitmel viisil, see on ka ideaalne sisekujundusdetail. Kuna soojendi mahutab ainult väga väikese koguse vett, võib see reageerida temperatuuri kõikumistele palju kiiremini kui tavaline radiaator. Harilike radiaatorite kasutamisel tekivad lae alla soojuse taskud koos suure lokaalse õhu ringlusega, mis keerutavad üles tolmu, samas aga seinapind radiaatorite läheduses jääb külmaks. "PowerJack", vastupidi, kindlustab, et mõnus ja hubane kiviahju soojus leviks üle kogu seina ja põranda. Täiustatud soojuse kasutamine tagab kuni 15 protsendilise energiasäästu. Õhu ringlemise vähenemine tähendab vähemat tolmu liikumist, mis omakorda ennetab hingamisteede ärritust ning ruumi sisekliima paraneb. Seega on triipsoojendi eriti sobilik allergikutele. Ohutu konstruktsiooni ja alumise tasandi soojuskiirguse tõttu on "PowerJack" iseäranis soovitatav lasteaedadele ja eelkoolidele.

“Uluk on inimese sõber”
Janno Roos, Andres Labi (Ruumilabor)
05.09.-11.10.2009
Trepigaleriis


Ruumilabor on täiesti omanäoline duo, sisearhitektuuri ja esemedisainiga tegelev kooslus, mille taga on kaks noort disainerit - Andres Labi ja Janno Roos. Nende eripära seisneb selles, et nad lähenevad oma objektidele enamasti läbi mingi ootamatu või koomilise vinkli, tuues tõsisesse ettevõtmisse meeldivalt lõdvestava aspekti. Nad mängivad lihtsate vahenditega - rakendavad olemasolevat tihti uudsel ja ootamatul moel, olles meistrid mugandama mängleva kergusega nii mööbliklassikat ja muud traditsioonilist kui argiesemeid ja -keskkondi uuteks funktsionaalseteks objektideks ja situatsioonideks. Oma vabameelse suhtumise tõttu sisekujundusse on nende käekiri ka suhteliselt hõlpsalt äratuntav. Koos töötades on nende tegevuse ampluaa ja valminud objektide rida võrdlemisi lai. Valdavalt on fookuses olnud sisearhitektuursed lahendused, ulatudes kodudest avalike interjöörideni, mille nimekiri on kujunenud aukartustäratavalt pikaks.

Käesoleval näitusel on eksponeeritud lõik Ruumilabori esemeloomingust. Nad pälvisid esemetegrupi
"Ulukid" eest 2008. aasta Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia. "Ulukid" on sõltumatu nagidekogum - variatsioonid metsiku looduse teemal, mis sündis kantuna soovist anda metsast leitud sarvepaaridele uus elu. Taaselustatud trofeedena on neist saanud oma lugu jutustavad, igati toimivad esemed. Igal sarvepaaril on all sportliku alatooniga jalused, vihjates üsna otseselt soome kelgule, suuskadele, rullikutele, rattale jne. Interjöörides sarvilisi objekte veel kasutatud ei ole.

Arvestades Ruumilabori kogemust ka näituste kujundamisel, saab lubada suurepärast lavastust
teadaolevalt hinnatud teemal.

Kai Lobjakas


Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
Lai 17, Tallinn
Telefon: 627 4600
info@etdm.ee
www.etdm.ee

Sisestatud: 02.09.2009

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid