Статьи и новости

Maitsetest tulvil aed

Peale selle et maitsetaimeaiad on praktilised ja tervislikud, võivad nad ka ilusad välja näha. Juba mungad kasvatasid keskajal oma aedades ravimtaimi rohtude valmistamiseks ja sellised peenrad on praegugi moes.

Väikese koduse ürdiaia saab istutada näiteks mõne vana puitanuma sisse, on nii kasulik kui ka kaunis. Foto: Indrek Susi

Väikese koduse ürdiaia saab istutada näiteks mõne vana puitanuma sisse, on nii kasulik kui ka kaunis. Foto: Indrek Susi

Kui te ei soovi tegeleda köögivilja ja kasvuhoone harimisega, siis oma aia väikese püsilillepeenra võiks seekord vahelduseks kujundada hoopis maitse- ja ravimtaimedest, valides neid hoolikalt kõrguse, õite värvi ning õitsemise aja järgi.

Varte ja lehtede mustrid või viljade ootamatud vormid, lisaks veel kütkestav aroom, mida sellise peenra ääres saab nautida kevadest sügiseni - selline tulemus on vaeva väärt.

Sellise peerna rajamine ei nõua ka kuigivõrd aega, sest laatadelt ja aianditest saab peaaegu kõike osta konteinerkaubana.

Kuhu istutada?

Vasakult paremale: basiilik (üheaastane taim), salvei, kollaseleheline pune, estragon, kirjuleheline pune sobivad kasvatamiseks ka rõdukastis.

Vasakult paremale: basiilik (üheaastane taim), salvei, kollaseleheline pune, estragon, kirjuleheline pune sobivad kasvatamiseks ka rõdukastis.

Maitsetaimede kasvatamine ja koristamine on praktiline siis, kui nad on istutatud koos hästi kättesaadavasse kohta. Selleks sobib näiteks puitlaudisest tehtud kast terrassil või väliköögi kõrval.

Samuti on levinud nn maitsetaimede spiraalid, mis meenutavad kiviktaimlat ning võimaldavad väikesel alal kasvatada erinevaid kasvutingimusi vajavaid maitsetaimi.

Ühe- ja kaheaastased maitsetaimed võib kevadel külvata eraldi peenrasse või köögiviljapeenra servale, pottidesse või lillekastidesse. Paljud ürdid näevad tõeliselt kaunid välja ja lõhnavad meeldivalt, seega võiks neile loovutada päikesepaistelise koha terrassi serval.

Mitmeaastaste maitsetaimedega on veidi keerulisem, sest neile tuleb leida tõesti sobiv koht, kus saab neid ka mugavalt hooldada. Üksikud õuepotid neile hästi ei sobi, sest seal külmub muld talvel läbi ja koos sellega külmuvad ka taimed.

Pottidega maasse võib istutada neid taimi, mida te ei soovi, et need hakkaksid vohama ja peenral teisi taimi lämmatama - sellisteks taimedeks on näiteks paljud mündiliigid. Maasse kaevatav pott võiks olla kunstmaterjalist ning selle põhjas peab kindlasti olema auk, et liigne vesi saaks läbi voolata.

Mida istutada?

Kahtlemata on aiapidaja kiusatuseks loodud palju põnevaid ürditaimi, mis on meie kliimas veidi jonnakad ja vajavad rohkem hoolt. Kuid leidub ka hulgaliselt taimi, mis suudavad moodustada meie tingimustes suurepärase lillepeenra.

Taimed võivad olla eri kõrgusega, kümnest sentimeetrist kuni kahemeetriste hiiglasteni, vastavalt sellele tuleks need ka peenral paigutada. Väetised, ülessidumised, karkassid, lisaväetamised, kattekiled talveks ja muu selline ei ole siin vajalik.

Algajale aednikule soovitan valida kergestikasvatatavad ja mitmeotstarbelised ürditaimed. Tilli ja peterselli kasutatakse peaaegu igas kodus - oleme nendega harjunud.

Ürdid külvatakse avamaale mai alguses. Till kasvab kiiresti ja seda võib suve jooksul korduvalt külvata. Petersell on kaheaastane, kuid sageli üheaastasena kasvatatav taim. Esimesel aastal kasvatab ta paljulehelise lehepuhmiku ja teisel aastal 40-90 cm kõrguse varre.

Münt

Münti tunnevad samuti kõik hästi. Mündid on mitmeaastased, tugeva aroomiga ja hästi hargnenud taimed, mis kasvavad 30-50 cm kõrguseks.

Mündist keedetakse aromaatset teed, teda võib kasutada kastmete valmistamisel, suppides, salatites, juurvilja- ja lihatoitudes. Enne mündi õitsemist korjatud lehtedest valmistatud tee on ka ravitoimega. Mündi eri liigid ja sordid vajavad peenral palju ruumi, seetõttu soovitatakse seda piirata pottidesse istutatuna või juurepiirdega.

Pune

Populaarsete ravim- ja maitsetaimede hulka kuulub ka pune. Pune on maitsetaim, milleta itaallasest kokk pitsat tegema ei hakka. Juba vanad kreeklased kasutasid punet ravimkeedistes, hiljem hakati teda lisama soolvette ja marinaadidesse. Pune kuulub tomatikastme koostisse, teda lisatakse juustudesse, omletti, praekalale. Vähenõudlik, kuid eelistab päikesepaistelist kohta.

Basiilik

Basiilik on heamaitseline ja magusa lõhnaga maitsetaim. Kasvult püstine ja mitmeharuline. See põhjamaa loorberiks kutsutud ürt sobib kõikvõimalike toitude juurde. Ta on oma omadustelt nii mitmekülgne, et sellega maitsestades ei tule teised maitsetaimed meeldegi. Samuti pole basiilikuga maitsestades karta ebaõnnestumist.

Naistenõges

Meeldiva lõhna ja maitsega naistenõgest ei tasu segi ajada melissiga. Naistenõges tunneb end meie talveoludes suurepäraselt, kasvab kiiresti ja talvitub hästi. Meliss on kapriissem, nõuab palju tähelepanu ja hoolt. Naistenõges õitseb kauem ning paljuneb isekülvi teel, meliss aga mitte. Kultuurtaimena kasvatatakse sidruni lõhna ja maitsega vormi. Kuna ta on meeldiva aroomiga taim, sobib ta pea kõikidesse teesegudesse ja samuti iseseisvana.

Naistepuna

Hippokratese aegadest tuntud kuldkollaste õitega naistepunal on müstiline mõju. Germaanlased hindasid naistepuna kui maagilist taime ja pidasid teda päikesejõu sümboliks.

Naistepuna võib kasutada ravimina ja vürtsina jookides. Segades teda pune, kibuvitsa, mündi ja angervaksaga võib saada kasuliku ja aromaatse tee.

Aedsalvei

Aedsalvei, püha taim vanadel kreeklastel ja roomlastel, on mitmeaastane poolpõõsas. Õitseb juunis-juulis roosade ja sinakate õitega. Salvei lehti kasutatakse maitseainena nii värskelt kui ka kuivatatult. Suvetarkusena võib soovitada, et pange salveilehti grillsütele, nõnda kaovad sääsed lähiümbrusest.

Murulauk

Mitmeaastane, sageli looduslikult kasvav murulauk on paljudele tuttav. Õitseb see taim peaaegu kaks kuud, õied säilivad hästi ka talvistes kimpudes. Peale selle võib lehti ka süüa. Murulauku võib suvel edukalt rõdukastis kasvatada. Augustis-septembris kaevake puhmad mullast välja ja laske mõni nädal varju all kuivada, sest taim vajab puhkeperioodi. Kerge külm tuleb vaid kasuks. Oktoobris istutage kompostmullaga täidetud potti, kastke põhjalikult ning asetage sooja ja valgusrikkasse kohta.

Harilik iisop

Avicenna, kelle tsitaate kasutatakse igas rahvameditsiini käsitlevas raamatus, mainis oma "Arstiteaduse kaanonis" korduvalt taime nimega iisop. Harilik iisop on jäigavarreline, alaosas puitunud, poolpõõsas, mis kasvab 20-60 cm kõrguseks.

Tingimuste suhtes vähenõudlikuna õitseb ta siniste lõhnavate õitega kuni külmadeni. Nii värsket kui ka kuivatatud iisopit võib lisada mustale teele peene aroomi andmiseks või lihatoitudele, viimane on gurmaanide poolt vägagi hinnatud.

Oma Maja
Äripäev

Опубликовано: 08.06.2007

Вы также можете быть заинтересованы в следующих статьях

Новая коллекция тканей для штор "ETERNITY" (RASCH)

Новая коллекция тканей для штор "ETERNITY" (RASCH)

В салоне штор LAVINIITA появилась новая коллекция тканей от немецкого производителя Rasch Textil. Жаккард, искусственные меха и цветочные принты с 3D эффектом лишь малая часть представленных в коллекции тканей. Современный дизайн, актуальная цветовая палитра. Приходите, знакомьтесь и заказывайте понравившиеся материалы для декорирования Вашего дома, для реализации различных стилевых направлений.

Основные виды лестниц:  лестницы на косоурах

Основные виды лестниц: лестницы на косоурах

Качественная лестница - основа уютного загородного дома или квартиры. Все чаще дизайн пространства строится именно от лестницы, как самого крупного элемента интерьера. В такой ситуации важно выбрать правильно подходящий стиль и материал лестницы.

В LAVINIITA поступила новая коллекция покрывал и подушек на 2015 год

В LAVINIITA поступила новая коллекция покрывал и подушек на 2015 год

В LAVINIITA поступила новая коллекция покрывал и подушек на 2015 год. Все модели отличаются интересным дизайном и качеством. В коллекции найдутся как покрывала со спокойным рисунком монохромных оттенков, так и с бросающимися в глаза, пёстрыми узорами.

Дуб или ясень? Выбираем свою породу древесины

Дуб или ясень? Выбираем свою породу древесины

Всю древесину, используемую в строительстве и мебели, делят на два типа: твердые и мягкие породы. Принцип разделения нетрудно определить по названиям, это - плотность древесины. Вообще изучением деревьев и лесов занимается отдельная наука, дендрология. В ней существует огромное количество различных классификаций, но для нас с вами важна только плотность.

Сделать стол из дуба самому? Просто, мебельный щит.

Сделать стол из дуба самому? Просто, мебельный щит.

Мебельный щит - относительно новый материал на мебельном рынке. С одной стороны, это традиционный массив, который всегда в моде. С другой, - это материал, помогающий Вам значительно экономить на времени и издержках.
Самый большой выбор мебельного щита во всей Эстонии вы найдете в Stragendo OÜ, они продает мебельный щит уже семь лет и зарекомендовали себя как поставщика надежного материала, на который вы всегда можете рассчитывать.

Иное представление о беседке

Иное представление о беседке

Мастера Баррелманна собрались вместе и решили переделать всем известную беседку на свой вкус. Безусловно, хотелось создать дом с округлыми формами, который порождает хорошее самочувствие.У всего дома модный дизайн, который одновременно переплетается с ощущением, близким к природе.

смотреть ещё