Статьи и новости

Puitpõrandad meie ümber – kuidas teha õige valik?


Kui te seda artiklit loete, võib arvata, et teile on vaja meelde tuletada kui kaunis on puit – soojad toonid, rikkalik mustrite valik, loomulik ja kordumatu väljanägemine. Kuid peale kena väljanägemise on puidul palju muidki häid omadusi: looduslik, pika elueaga ja soe pind. Puitpõrand võib muuta ruumi visuaalselt suuremaks, valgemaks ja eksklusiivsemaks, tõstes kodu väärtust nii meie kui ka kõigi teiste silmis.

Kui oleme jõudnud veendumusele, et meie sooviks on paigaldada uus puitpõrand, siis oleme kohe järgmise dilemma juures: milline on see õige puitpõrad meie jaoks.

Mis on puitpõranda puhul oluline?

Kui inimene suudab suhteliselt lihtsalt teha otsuseid visuaalselt värvitooni või hinna põhiselt, siis erinevalt enamikest põrandakatte materjalidest nagu näiteks laminaat, linoleum või vaipkatte, on naturaalse puitpõrandate puhul palju näitajaid, mis mõjutavad selle omadusi. Näiteks puit on naturaalne materjal, mille käimise koormusele vastupidavust on põhimõtteliselt võimatu reguleerida inimese poolt. Seetõttu ei kasutata materjali kulumiskindluse tavalist kasutusklasside numeratsiooni.

Esimeseks selliseks näitajaks on puiduliik ise, millest põrandata teha soovitakse. Iga liik on kindla tihedusega, mis määrab ära ka puidu pinna tugevuse muljumiste suhtes. Üks enimlevinud meetodeid pinnatugevuse määramiseks on Brinelli meetod. Mida suurem väärtus on puiduliigile antud, seda tugevam ta on ning kasutamise käigus tekib vähem vigastusi põranda pinnal.

Teiseks oluliseks puitpõrandate pikaealisuse tagavaks näitajaks on materjali pinnaviimistlus. Üldlevinud tehaseviimistlusteks on lakitud või õlitatud pinnaga puitpõrandad. Võimalusel soovitan kasutada tehaseviimistlusega puitpõrandaid, kuna neid on erinevalt kohapeal kaetud viimistlustega töödeldud UV-kiirtega, mis kivistavad lõplikult laki või õli kihi. Selline töötlus tagab pikema eluea ja parema vastupidavuse kriimustustele ja kulumisele. Igavesele küsimusele kumb viimistlus lakitud või õlitatud puit on parem, pole siiani ühest vastus leitud. Õlitatud põrand on kenam ja toob paremini välja puidu loodusliku struktuuri ja pinna soojuse, samas on lakitud puidu igapäevane hooldus lihtsam ning praktilisem.

Kaasaaja tehnoloogiad võimaldavad puitpõrandatele and väga põnevaid väljanägemisi (harjatud pind, toonitud erivärvi pigmentidega jne), kuid nende puhul on soovitav kaaluda peale paigaldamise järgseid kulusid (raskem hooldus, taastamise võimalus jne).

Lisaks kahele eelnevale näitajale võib lisaks veel välja tuua oluliste maksumuse mõjutajatena materjali ehituse ja selektsiooni.

Puitpõrandad võivad olla massiiv (läbinisti ühest väärispuidust) või mitmekihilised (väärispuit on ainult pealmises kihis). Massiivpuitu võib lugeda eksklusiivseks, kuna seal on kasutatud rohkem kallist väärispuitu. Samas on materjal rohkem tundlik õhuniiskuse muutustega kaasnevate pragude tekkimisele laudade vahel ning tuleb arvestada kõrgemate paigaldus ja viimistluskuludega, kuna tegemist on üldjuhul viimistlemata materjalidega. Mitmekihilise parketti nagu näiteks laudparketti on väga lihtne igal ühel meist paigaldada, kuna lauad fikseeritakse enamasti liimivaba klik-ühendusega üksteise külge. Laudparketi pind on üldjuhul tehasepoolse viimistlusega, seega saab põrandat kohe peale paigaldamist kasutusele võtta.

Iga puu on ainulaadne oma mustri ja värvi poolest, mistõttu pole võimalik leida kahte täiesti identset lauda, mis võiks põrandal kõrvuti sattuda. Paraku pole siiani välja töötatud üheseid standardeid, kuidas täpselt hinnata puidu väljanägemist. Puidu väljanägemise (oksakohtade suurus ja arv, värvitooni ühtsus, puidu struktuuri ühtsus) järgi selekteeritakse puitpõrandaid selektiiv (väga ühtlane, oksavaba jne), rustikaalne (tugevad toonimuutused, lubatud oksakohad) ja nende vahele jäävad selektsioonid.

Üliselekteeritud puidu puhul võib kohati jääda mulje, et tegemist päris naturaalse puiduga, vaid näiteks laminaadiga. Samas kõik sõltub ülejäänud ruumi interjöörist.

Nagu näha on olemas palju väga erinevaid näitajaid peale värvi ja hinna, millele tasuks tähelepanu pöörata, kui olete otsustanud valida enda põrandale naturaalse puidu

http://www.floorin.ee/index.php?main=290

Опубликовано: 14.11.2007

Вы также можете быть заинтересованы в следующих статьях

Новая коллекция тканей для штор "ETERNITY" (RASCH)

Новая коллекция тканей для штор "ETERNITY" (RASCH)

В салоне штор LAVINIITA появилась новая коллекция тканей от немецкого производителя Rasch Textil. Жаккард, искусственные меха и цветочные принты с 3D эффектом лишь малая часть представленных в коллекции тканей. Современный дизайн, актуальная цветовая палитра. Приходите, знакомьтесь и заказывайте понравившиеся материалы для декорирования Вашего дома, для реализации различных стилевых направлений.

Основные виды лестниц:  лестницы на косоурах

Основные виды лестниц: лестницы на косоурах

Качественная лестница - основа уютного загородного дома или квартиры. Все чаще дизайн пространства строится именно от лестницы, как самого крупного элемента интерьера. В такой ситуации важно выбрать правильно подходящий стиль и материал лестницы.

В LAVINIITA поступила новая коллекция покрывал и подушек на 2015 год

В LAVINIITA поступила новая коллекция покрывал и подушек на 2015 год

В LAVINIITA поступила новая коллекция покрывал и подушек на 2015 год. Все модели отличаются интересным дизайном и качеством. В коллекции найдутся как покрывала со спокойным рисунком монохромных оттенков, так и с бросающимися в глаза, пёстрыми узорами.

Дуб или ясень? Выбираем свою породу древесины

Дуб или ясень? Выбираем свою породу древесины

Всю древесину, используемую в строительстве и мебели, делят на два типа: твердые и мягкие породы. Принцип разделения нетрудно определить по названиям, это - плотность древесины. Вообще изучением деревьев и лесов занимается отдельная наука, дендрология. В ней существует огромное количество различных классификаций, но для нас с вами важна только плотность.

смотреть ещё