Статьи и новости

Sisekujundaja annab nõu: millisesse ruumi milline tapeet panna

Sageli valitakse tapeeti ainult mustri järgi, unustades, et olulist rolli mängib ka selle materjal. Viimasest aga sõltub nii seinakatte paigaldusviis kui hilisem hooldus. Samuti seab materjal piirangud ruumidele, kus vastavat tapeeti kasutada tohib. Sisustuslusti sisekujundaja Kristiina Luts tutvustab levinumaid tapeediliike ning annab nõu, millisesse tuppa üks või teine seinakate sobib.


Pabertapeet
Pabertapeet on kõige klassikalisem ja tuntum tapeediliik. See koosneb peamiselt tselluloosist, mis on väga hingav ja ökoloogiliselt puhas materjal. Samas on pabertapeet väga õrn, nii et kui sellega hooletult ringi käia, on kortsud ja rebendid kerged tulema. Pabertapeedi seinapanekul tuleb silmitsi seista veel ühe katsumusega - kuna paanid vajavad enne seinapanekut põhjalikku liimiga immutamist, võivad need hiljem kuivamisel kahaneda. Kõik see muudab tapetseerimise võrdlemisi ebamugavaks.


Kui räägime tapeedi puhastamisest, siis on pabertapeedi puhul reeglina keelatud märgpuhastus (kõik me teame, mis juhtub paberiga, kui see veega kokku puutub). Seega ei sobi see tapeet ei esikusse, kööki ega lastetuppa. Kui sa aga ei pelga raskusi tapetseerimisel ja hindad seinakatte naturaalsust, on pabertapeet väga hea variant näiteks magamistuppa või mõnda teise ruumi, kus käib võrdlemisi rahulik elu ja mis ei puutu kokku vee ja mustusega.

Fliistapeet
Fliistapeet on pabertapeedi edasiarendus, koosnedes lisaks tselluloosile mitmetest teistest kiududest, mis võivad olla nii naturaalsed kui sünteetilised. Täiustatum koostis muudab selle pabertapeedist vastupidavamaks ja paremini puhastatavaks. Seejuures säilib materjali hingavus.

Parem koostis peegeldub ka tapeedi paigaldamisel - fliistapeedi võib panna otse liimiga kaetud seinale. Tasub aga silmas pidada, et mõned fliistapeediliimid on väga kiire kuivamisega, mistõttu tuleb ka tapetseerides kiirustada. Vastasel juhul võid olla sunnitud liimi mitu korda järjest peale kandma.


Fliistapeet ei veni ega kahane kuivamisel ning ka selle eemaldamine on lihtne - see tuleb kenasti tervete paanide kaupa ära. Fliistapeet on väga universaalne, sobides peaaegu igale poole. Eriti hästi sobib see aga lastetuppa, kuna see talub ka mõningast märgpuhastust ning ei levita õhku ohtlikke aineid nagu mõni vähem naturaalne seinakate.

Vinüültapeet
Vinüültapeet on veelgi vastupidavam kui fliistapeet ning suisa pestav. Tapeedile annab head omadused polüvinüülkloriidist (PVC) pealispind, mis on teisalt jällegi miinuseks. Tegemist on sisuliselt plastikuga, mis ei hinga ning võib eritada õhku ohtlikke ühendeid. Seetõttu ei sobi vinüültapeet kindlasti magamis- ja lastetubadesse ning halvasti ventileeritud ruumidesse. Vinüültapeeti võiks kasutada avarates esikutes ja trepihallides ning pigem väiksematel seinapindadel. Samuti sobib vinüültapeet avalikesse ruumidesse, iseäranis selle lihtsa hoolduse tõttu.

https://www.pinterest.com/pin/454582156120284050/

https://www.pinterest.com/pin/454582156120284050/

Vinüültapeet vajab paigaldamiseks spetsiaalset raskemale tapeedile mõeldud liimi. Sarnaselt pabertapeedile tuleb see kanda paanidele, mitte seinale.

Fototapeet
Fototapeet on samuti küllalt populaarne seinakate, mis näeb välja nagu ülisuur seinale kleebitud foto. Hästi valitud motiiv võib luua toas täiesti ainulaadse meeleolu, viies meid salapärasesse rohelusse või hoopiski urbanistlikusse linnadžunglisse.

Fototapeedid erinevad üksteisest nii materjali kui paigaldusviisi poolest. On naturaalseid ja vähem naturaalseid fototapeete, niiskuskindlaid ja vähem niiskuskindlaid. Mõni fototapeet on isekleepuv, teise puhul tuleb rakendada sama tehnikat mis pabertapeedi puhulgi. Olenevalt motiivist võib fototapeedi paigaldamine olla mõnevõrra keerukam, kuna pildi ühenduskohad vajavad väga täpset klapitamist.

https://www.pinterest.com/pin/637470522233472079/

https://www.pinterest.com/pin/637470522233472079/

Rohkete erisuste tõttu tuleb fototapeedi ostmisel järgida tootja juhiseid, mis sisaldavad reeglina ka infot selle kohta, mis ruumidesse tapeet kõige paremini sobib.

Kui sul jäi nendest nõuannetest hoolimata midagi kripeldama ja sooviksid põhjalikumat sisekujundaja konsultatsiooni, võta ühendust Sisustuslusti sisekujundaja Kristiina Lutsuga.

Опубликовано: 07.06.2019

Sisekujundaja Kristiina Luts

тел.:
+372 5663 6188
Адрес:
Tallinn, Harjumaa
Е-почта:
Пожалуйста, заполните все поля.

Вы также можете быть заинтересованы в следующих статьях

Новая коллекция обоев Onirique- создаем свой уютный дом в сказочном мире.

Новая коллекция обоев Onirique- создаем свой уютный дом в сказочном мире.

Эксклюзивные обои выполненные в сотрудничестве завода Decoprint и студии Darling Mind.
Дизайнеры соблазняют зрителей своими иллюстрациями на жизнь в сказочном и чудесном мире.
Вдохновленные идеей сюрреалистического мира снов, они нацелены на преобразование интерьера и
привнесение характера хозяина дома.

Decormaison Belle

Decormaison Belle

Обои в идеальном скандинавском стиле стиль в новой коллекции от Decormaison.
Дизайны и орнаменты этих обоев были созданы еще много лет назад, но новое дыхание им предала трендовая цветовая гамма. Приятные оттенки пепельных и дымчатых цветов, прекрасные темно- зеленые и синие тона, отлично впишутся в скандинавские интерьеры.

Новые серии мебели для малышей на smart24.ee

Новые серии мебели для малышей на smart24.ee

Новинки! Серии мебели для малышей в интернет-магазине Smart24.ee. Очень красивые и качественные кроватки для младенцев, комоды с пеленальными столиками и шкафы. Также теперь в нашем магазине можно найти постельное белье для детских кроваток по приятным ценам.

Стиль Лофт в оформлении современных квартир

Стиль Лофт в оформлении современных квартир

Loft переводится с английского как «чердак», «верхняя часть склада». Это стиль заброшенных заводов и фабрик, которые еще в 40-е годы в Америке активно переделывались в творческие мастерские, офисы, а иногда и жилые квартиры.
Истоки распространения лофт-формата восходят к 60-м годам, к образу жизни и творчеству легендарного Энди Уорхола. Именно его квартира-мастерская «Фабрика» в loftstyle покорила нью-йоркскую богему и породила повальное увлечение лофт-интерьерами.

смотреть ещё