Статьи и новости

Kunsti paigutamine on omaette kunst

Oska sobitada: Kokku saab panna üpris erinevas tehnikas pilte, kui nende raamimine ja paigutamine hoolikalt läbi mõelda.
Repro

Kui pildid riputada seintele rühmiti, mõjuvad need üld- pildis kindlasti paremini kui üksikud kunstiteosed. Kokku tasub sättida ka eri tehnikates töid - hea paigutuse korral sobivad omavahel graafika, maal ja isegi kunstfotod.

Kui mööbel on paika pandud, võib tekkida tunne, et piltidele õiget kohta nagu polegi - parimad kohad on endale haaranud kapid ja riiulid. Sellisel juhul tuleks tõsiselt mõelda, kas tasub eksponeerida saepuruplaadist kapitükki, mõttetut riiulit, mille ainus kaunistus on täiesti väärtusetu nipsasjake, või ehk küll mõõtudelt pisikest, aga väärtuslikku natüürmorti.

Esmalt asetage pildirühmad põrandale, peegelpildis selle seina ette, kuhu kavatsete need paigutada. Seal võite veel kõiki pilte liigutada sobivamasse kohta, ilma et seintele tekiks inetuid auke. Kui grupipilt on kenasti koos, märkige nende asukoht maalriteibiga seinale ja märgistage ka abiliin.

Kui pilte on palju, katsuge esmalt paika saada kogult kõige suuremad ja mõjusamad tööd. Väiksemate piltide rühmitamisel oleks aga hea teada mõningaid nõkse.

Pildirühmale sobiv vorm

Leidke pilte ühendav rütm ning koloriit. Moodustage näiteks ringikujulisi, kolmnurkseid ja vertikaalseid rühmi, mis lasevad ruumil paista kõrgemana.

Kaunite raamidega aken tõmbab endale veel suuremat tähelepanu, kui temast sümmeetriliselt mõlemale poole lisada üks pilt. Ka üksikuna seisvale raamaturiiulile pakub parimat kaaskonda just maitsekas kunstiteos.

Head paigad pildirühmade tekitamiseks on diivani ja kummuti kohal ning ümber. Samuti on oivaline asukoht pildile ukseava kohal - muidugi, kui toa kõrgus seda lubab. Detailirohked tööd, mis nõuavad lähemat uurimist, peaks paigutama kergesti ligipääsetavatesse kohtadesse ja silmade kõrgusele.

Mis millega käib?

Üheks tervikuks võib siduda maale, graafikat, trükipilte, fotosid ja isegi peegleid. Ultramoodne plakat võib olla üllatavalt hea naaber vanaaegsele kuldraamis maastikumaalile. Piltide sekka võib sättida aastaajaga sobivaid vanikuid ja pärjakesi või miks mitte ka näiteks vanaaegse maasikapildiga taldriku.

Isegi kaunid tühjad raamid võivad olla vaatamisväärsed ja tervikule midagi ka omalt poolt lisada - igal juhul targem variant, kui peita need silma alt ära tolmu korjama. See pilt, mis tühja raami sobib, võib ju tulla ka hiljem.

Selline virvarr nõuab koostajalt-kujundajalt päris palju mõttevaeva, aega, ilumeelt ja julgust. Kel aga enda maitse osas väikesi kahtlusi, teadku, et eksimatu on paigutada grupiti näiteks graafilisi lehti või teineteisega sobivaid maale. Ning ka vanu fotosid, mis ei pruugigi igaüks eraldi raamitud olla - sarnase hingega pilte mahub ühe raami alla palju.

Arvestage mööbli ja ukseavadega

Mööbel määrab üldjoontes ka kunstiteoste asukoha. Kui olete kolinud täiesti uude elamisse, ärge kiirustage kohe maale seina riputama - kõigepealt pange sisustus paika ja laske ajal mööduda. Kindla peale ei ole te juba mõne nädala pärast esmase mööblipaigutusega nõus ja tõstate kõik ümber.

Kui esemed on viimaks lõplikus kohas, tähistage piltide võimalikud kohad, võttes arvesse kõiki ruumi iseärasusi: mööbliservi, ukse- ja aknapiitu, kaari. Tähtsad on ka kogu ruumi värvigamma, stiil ja sisustuselemendid. Nii näiteks võib suuremustriline tapeet või bordüür maalide üle domineerima hakata.

Kui õiget kohta justkui polegi

Väiksemates elamistes võib jaguda auväärset kohta vaid ühele pildile, sest ülejäänud seinapinna võtab enda alla mööbel.

Katki pole midagi - praegune mood lubab pilte kinnitada vabalt ka lakke või asetada neid seina najale puhvetikapile või riiulile kinnitamata.

Nõuanne: kui kinnitate konkse tapetseeritud seinale, lõigake tapeedist enne augu puurimist terava noaga väike tapeedikeeleke ja murdke see üles. Kui kunagi tuleb pildi asupaika vahetada, saab keelekese seinale tagasi kleepida ja vana augukoht muutub märkamatuks.

Kohtvalgustus rõhutab, päikesevalgus pleegitab

Kohtvalgusega võib ülejäänud sisustusest esile tuua kas kogu pildirühma või ka rühma keskse teose.

Lakke kinnitatud halogeen- pirnid ei ole parim lahendus, valgust peaks saama suunata pildile lähedalt.

Lampe paigutades veenduge, et valgus ei muutuks häirivaks diivanil istujale ega peegelduks tagasi pildiklaasidelt.

Ükski kunstiteos ei kannata otsest päikesevalgust, mis värve tublisti pleegitab ja pildi välimuse rikub. Üritage pilte seinale sobitades vältida ka kamina või radiaatori lähedust - soojuski pole kunsti parim sõber.

Mida veel tasub raami sisse paigutada?

plakateid - soodsa hinnaga ostetud rõõmsameelseid värvilaike pole kahju vahetada, kui jälle mööbli ümbertõstmistuhin peale tuleb;

laste joonistusi - raamituna on need meeleolukaks ruumi- ehteks;

vanade ajakirjade kaanepilte;

postkaardikomplekte, millest saab ühise raami all moodustada lõbusa ja värvika kollaa?i;

vanu dokumente (miks mitte eksponeerida näiteks vanaema põhikooli tunnistust);

lapse esimesi papusid - kas siidpaelaga raami külge seotuna või sobivale alusele kinnitatult;

vanu käsitööpitse, mis käibele võttes kergesti lagunema kipuvad.

Raamivaliku määravad pildi vanus ja stiil

Õnnestunud raamivalik annab teosele viimase lihvi ja toob esile tema väärtuse, ebaõnnestunud pildiraam võtab aga pildist viimasegi võimu.

Rusikareegel on selline, et raam valitakse ikka pildi järgi - mitte vastupidi. Väärtuslikuma maali või graafilise lehe puhul tasuks kindlasti mõnest kunstigaleriist nõu küsida.

Võimsavärviline ja suurepinnaline õlimaal kannatab välja ka tugeva ja massiivse raami, õrnukese akvarelli kõrval mõjub hoopis paremini õhuke ja kitsas raam. Vana kulunud kuldraami puhul tekib taas küsimus, kas on ikka mõtet see «uueks» võõbata või lisab paatina sellele hoopis väärtust.

Kui on vaja tuua esile töö erinevaid detaile, on otstarbekas kasutada siledaid ja neutraalseid raame. Raam ei tohiks piirata tööd äärest ääreni - nii on üldmulje kokkusurutud ja ahas. Topeltraamid seevastu annavad tervikule avarust ja pildile endale lisajõudu.

Poes müüdavate valmisraamide valik on suur ja nendest on üsna lihtne valida pildile parim ja ka soodsaim variant - teadupärast ei ole pildiraamid üldse odav kaup.

Raamitav pilt on mõttekas kohe poodi kaasa võtta - pildi suurust ja värvitoonide ühtesobivust on mälu järgi peaaegu võimatu paika saada.

Üritage kindlasti leida pildile ka sobiv paspartuu - see lisab taiesele palju mõjujõudu.

Riho Lumi

Опубликовано: 08.08.2005

Вы также можете быть заинтересованы в следующих статьях

Decormaison Belle

Decormaison Belle

Обои в идеальном скандинавском стиле стиль в новой коллекции от Decormaison.
Дизайны и орнаменты этих обоев были созданы еще много лет назад, но новое дыхание им предала трендовая цветовая гамма. Приятные оттенки пепельных и дымчатых цветов, прекрасные темно- зеленые и синие тона, отлично впишутся в скандинавские интерьеры.

Новые серии мебели для малышей на smart24.ee

Новые серии мебели для малышей на smart24.ee

Новинки! Серии мебели для малышей в интернет-магазине Smart24.ee. Очень красивые и качественные кроватки для младенцев, комоды с пеленальными столиками и шкафы. Также теперь в нашем магазине можно найти постельное белье для детских кроваток по приятным ценам.

Стиль Лофт в оформлении современных квартир

Стиль Лофт в оформлении современных квартир

Loft переводится с английского как «чердак», «верхняя часть склада». Это стиль заброшенных заводов и фабрик, которые еще в 40-е годы в Америке активно переделывались в творческие мастерские, офисы, а иногда и жилые квартиры.
Истоки распространения лофт-формата восходят к 60-м годам, к образу жизни и творчеству легендарного Энди Уорхола. Именно его квартира-мастерская «Фабрика» в loftstyle покорила нью-йоркскую богему и породила повальное увлечение лофт-интерьерами.

смотреть ещё