Статьи и новости

Paekivi – võimalusterohke teekattematerjal

Eesti paekivi on ilus, mitmevärviline ja mitmesordiline ning ka vastupidav materjal, kui seda õigesti kasutada.

Kõige laiemalt ja juba ligikaudu 700 aastat rakendust leidnud paekiviliigid Eestis on Kaarma dolomiit, Lasnamäe ehituslubjakivi, Vasalemma “marmor”, Orgita dolomiit ja Ungru lubjakivi. Nendest on valmistatud paljud meie kirikute, linnuste, mõisate, kloostrite ja taluhoonete raiddetailid, nagu portaalid, sambad, konsoolid ja nurgaketid.

Paas ja dolomiit on populaarsed ehitusmaterjalid ka tänapäeva eramuehituses. Paekivist on projekteeritud nii klassikalisi kui ka funktsionalistlikke elumaju ning nende juurde müüre ja rinnatisi.
Kui arhitektuuris on kasutatud paekivist detaile, siis niisuguse hoone juurde sobib suurepäraselt ka samast kivimist sillutis. Paekivi on kättesaadav ja hinnalt soodsaim looduslik teekattematerjal, mis ei jää aiakujunduses domineerima ja sobitub hästi eri kujundusstiilidega.

Teed ja rajad

Põhjarannikul kasutatakse teekatteks sageli ära elamu vundamendiaugust väljamurtud paekiviplaate. Paekivi murdub eri piirkondades ja kihtides väga erinevalt – mõned kihid moodustavad vaid õhukesi, kuni 3 cm paksuseid plaate, teised võivad murduda telliskivipaksuste tükkidena. Tuleb aga arvestada, et autotee jaoks peab materjal olema vähemalt 7 cm paks, jalgtee puhul piisab 5 cm paksusest kivist.

Maapinnalähedastes kihtides paiknev paas on üldjuhul habras ja sillutiseks ei sobi. Niisugune kivi hakkab maapinnal temperatuurimuutuste tagajärjel kiiresti lagunema. Välitingimustesse sillutise rajamiseks ei sobi ka dolomiit, mis on väga poorne ja samuti ei talu temperatuurimuutusi.
Sügavamates kihtides leiduva paasi toon võib olla väga varieeruv – kollasest sinakashallini. Kusjuures hall paas on osutunud veidi vastupidavamaks kui kollakas.

Kindel aluspind
Kiviplaadid paigaldatakse kas killustiku- ja liivaalusele või killustiku- ja kuivsegualusele. Odavaim moodus on paigaldada paekiviplaadid killustiku- ja paetuhaalusele. Paetuhk on aga külmatundlik – pakasega võib selles tekkida külmakergitus, mis kergitab ka kive ja muudab kevadeks kogu teepinna konarlikuks. Samas olen aga näinud paetuhaalusele paigaldatud sillutisi, mis on väga kenasti talvekülmale vastu pidanud.

Liivale paigaldatavad kiviplaadid peaksid olema võimalikult suured ja vuugid kivide vahel võimalikult väikesed. Et kivid omavahel paremini ühilduksid, kuid säiliks nende looduslik üldmulje, lõigatakse kivide servad vajadusel osaliselt sirgeks. Lõige tehakse ketaslõikuriga kivi allapoole jäävasse külge, nii et see ei läbista tervet kivipinda. Viimane riba lüüakse lahti haamriga. Nii toimides ei teki teravat, tehislikuna mõjuvat lõikeserva.

Äärekiviga või ilma?

Kas paekiviteele on vaja ka äärekive, selles osas lähevad kivimeistrite arvamused lahku. Äärekivi annab kahtlemata teele või platsile vajaliku stabiilsuse, kuid kujundusse ei ole sageli võimalik sobitada betoonist äärekivi ja paekivi kombinatsiooni.

Äärekivi asemel saab paigaldada teeservale toeks betoonpadja. Betoonpadi tehakse nii sügavale kui võimalik ja maskeeritakse mullaga. Kui niisugune teerada murus lookleb, kipub tee servades kasvav muru kuival ajal kiiresti kõrbema, kuna betoonpadja peal olev mullakiht on õhuke. Probleemi vältimiseks tuleks teerada põuaajal kasta või siis planeerida teeraja servadesse hoopis istutusalad.







Kodukiri.ee
Autor: Loona Põtter
www.kodukiri.ee/artikkel.php?id=4486

Опубликовано: 19.08.2008

Вы также можете быть заинтересованы в следующих статьях

Стиль Лофт в оформлении современных квартир

Стиль Лофт в оформлении современных квартир

Loft переводится с английского как «чердак», «верхняя часть склада». Это стиль заброшенных заводов и фабрик, которые еще в 40-е годы в Америке активно переделывались в творческие мастерские, офисы, а иногда и жилые квартиры.
Истоки распространения лофт-формата восходят к 60-м годам, к образу жизни и творчеству легендарного Энди Уорхола. Именно его квартира-мастерская «Фабрика» в loftstyle покорила нью-йоркскую богему и породила повальное увлечение лофт-интерьерами.

Как различать монтажников и производителей натяжных потолков?

Как различать монтажников и производителей натяжных потолков?

Так как в последнее время в Эстонии появилось большое количество установщиков натяжных потолков, мы решили выяснить, как же различать установщиков и производителей натяжных потолков. При поиске в интернете фирм, предлагающих услуги по установке натяжных потолков, выясняется, что у всех примерно одинаковые цены и так как по внешнему виду потолки кажутся одинаковые, конечному клиенту очень тяжело разобраться в предлагаемых продуктах. Предложений много, а сам продукт ещё новый на нашем рынке, поэтому и мало информации распространилось до сегодняшнего дня.

Новая коллекция тканей для штор "ETERNITY" (RASCH)

Новая коллекция тканей для штор "ETERNITY" (RASCH)

В салоне штор LAVINIITA появилась новая коллекция тканей от немецкого производителя Rasch Textil. Жаккард, искусственные меха и цветочные принты с 3D эффектом лишь малая часть представленных в коллекции тканей. Современный дизайн, актуальная цветовая палитра. Приходите, знакомьтесь и заказывайте понравившиеся материалы для декорирования Вашего дома, для реализации различных стилевых направлений.

Основные виды лестниц:  лестницы на косоурах

Основные виды лестниц: лестницы на косоурах

Качественная лестница - основа уютного загородного дома или квартиры. Все чаще дизайн пространства строится именно от лестницы, как самого крупного элемента интерьера. В такой ситуации важно выбрать правильно подходящий стиль и материал лестницы.

В LAVINIITA поступила новая коллекция покрывал и подушек на 2015 год

В LAVINIITA поступила новая коллекция покрывал и подушек на 2015 год

В LAVINIITA поступила новая коллекция покрывал и подушек на 2015 год. Все модели отличаются интересным дизайном и качеством. В коллекции найдутся как покрывала со спокойным рисунком монохромных оттенков, так и с бросающимися в глаза, пёстрыми узорами.

Дуб или ясень? Выбираем свою породу древесины

Дуб или ясень? Выбираем свою породу древесины

Всю древесину, используемую в строительстве и мебели, делят на два типа: твердые и мягкие породы. Принцип разделения нетрудно определить по названиям, это - плотность древесины. Вообще изучением деревьев и лесов занимается отдельная наука, дендрология. В ней существует огромное количество различных классификаций, но для нас с вами важна только плотность.

смотреть ещё