Статьи и новости

Eestlane patenteeris hundinuiakiust krohvi

Sajandeid tuntud looduslikku saviseina rikastas Tõnu Mauring hundinuiakiududega.

Savikrohv on seina- ja laeviimistlusmaterjal, mille tootmiseks on sajandeid kasutatud lihtsaid looduslikke aineid – savi, liiva ja taimset armatuurkiudu. Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudis töötava Tõnu Mauringu idee oli lisada savile ka hundinuiakiude. Kiud annab savipinnale pragunemiskindluse ja muudab selle tugevamaks.

Patenteeritud meetod on tänaseks tööstuslikult kasutuses, mistõttu võib hundinuiadest varsti puudus kätte tulla. Taimi ostetakse praegu kokku eraisikute käest. Umbes aastavanuste hundinuiade kiud on lisatud krohvisegusse. Sentimeetrised peened kiud jaotuvad segus ühtlaselt ja annavad põimudes segule tugevdavad omadused. Tänu hundinuiakiule saab savi-krohvi kasutada ka kõikides uusehitistes.

Mauringu sõnul on see idee levimas ka teistesse riikidesse - niivõrd head lisatugevdust pole võimalik teiste kiudmaterjali-dega nii lihtsalt saavutada. Tänavu käivitus ka EL arendus-projekt uurimaks kiu töötlemist ja doseerimist.


Savikrohv kuivab kaua


Pooleteisesentimeetrine savikiht toaseintel reguleerib õhuniiskuse taset ja juhib konstruktsioonidest välja õhuauru. See vähendab niiskusest tingitud ohte seinakonstruktsioonides.

Savikrohvi ainus puudus on kahenädalane kuivamisperiood. Samas on materjali kerge parandada ja töödelda, selleks tuleb savi vaid niisutada. Looduslikke viimistusmaterjale ja ühtlasi hundinuiasavi turustaval OÜ Safranil on hetkel pood vaid Tartus. Sügisel on kavas avada kauplus ka Tallinnas. 25 kg kaaluv savikrohvipakk maksab 132 krooni.

Tõnu Mauring hakkas juba 90ndate alguses ühes partneritega arendama ja propageerima looduslikest toorainetest lähtuvat ehitust. 70ndatel leiti, et savimajades elavad inimesed on betoonmaja elanikest tervemad.

Tõnu Mauring töötab praegu hea sisekliima ja väikese energiakuluga majaprojekti lahenduse kallal.

Aivo Vahemets
EPL online

Опубликовано: 24.08.2006

Вы также можете быть заинтересованы в следующих статьях

Новая коллекция обоев Onirique- создаем свой уютный дом в сказочном мире.

Новая коллекция обоев Onirique- создаем свой уютный дом в сказочном мире.

Эксклюзивные обои выполненные в сотрудничестве завода Decoprint и студии Darling Mind.
Дизайнеры соблазняют зрителей своими иллюстрациями на жизнь в сказочном и чудесном мире.
Вдохновленные идеей сюрреалистического мира снов, они нацелены на преобразование интерьера и
привнесение характера хозяина дома.

Decormaison Belle

Decormaison Belle

Обои в идеальном скандинавском стиле стиль в новой коллекции от Decormaison.
Дизайны и орнаменты этих обоев были созданы еще много лет назад, но новое дыхание им предала трендовая цветовая гамма. Приятные оттенки пепельных и дымчатых цветов, прекрасные темно- зеленые и синие тона, отлично впишутся в скандинавские интерьеры.

Stragendo представляет виды ясеня

Stragendo представляет виды ясеня

В предыдущей статье мы разобрались в чем отличия межу дубом и ясенем, рассмотрели преимущества ясеня. Теперь, логично обсудить виды ясеня. Не будем углубляться в научную плоскость – в подвиды и сорта. Информация из учебника по дендрологии скажет мало нового для неподготовленного читателя и вряд ли полезна при создании интерьера.

Цельноламельный и сращенный мебельный щит – отличия и преимущества

Цельноламельный и сращенный мебельный щит – отличия и преимущества

Мебельный щит – один из самых распространенных материалов в эпоху DIY. Магазины предлагают широкий выбор мебельного щита. Если с размерами и породами древесины все понятно, то как выбрать тип мебельного щита. Цельноламельный или сращенный? В этом поможет наша мини статья.

смотреть ещё