Статьи и новости

Koduvalgus on hubane

Rääkides tänapäevasest koduvalgustusest, peaksime me rääkima paljudest täiesti erinevatest maailmadest. See võib tunduda üllatav, sest kodu tunneme ju tervikuna aga valgustehnilisest ja kujunduslikust vaatenurgast lähtudes on unikaalse kodu kümmekond ruumi keerulisem valgustada kui terve tavaline büroo- või tööstushoone.

Oma kodu valgustitega sisustamisele tuleb mõelda juba ehitus- (või ümberehitus)projekti faasis, sest suurt osa sisekujunduslikke ideid valgustuse vallas on võimalik ellu viia üksnes tänu varasemas ehitusjärgus tehtud installatsioonitöödele. See on tingitud asjaolust, et lisaks valgustite hulga suurenemisele tänapäeva koduinterjööris (Euroopas 30-40 valgustuspunktini) on kasvanud ka püsiinstallatsioonide arv ja laienenud nende paiknemise areaal. Lisaks tavapärastele juhtmeotstele laes ja vahel ka seintel tuleb arvestada valgustite paiknemisega põrandas, seina alaosas, trepiastmetes ja mujalgi. Ka seniste valgustuspunktide puhul tuleks arvestada nende süvistamise, ümberpaigutamise ja multiplitseerimise võimalustega.

Valgustusinstallatsiooni fikseeritus ühelt poolt piirab sisekujunduse paindlikkust ent samas just lisab uusi võimalusi valgustuspunktide rohkuse ning nende kombineerimise ja reguleerimise kaudu. Omaette väärtus on kaablites ja pikendusjuhtmetest vabadel seintel ja põrandatel, kus ka lülitid on peidetud põranda lähedale või hoopis kaugjuhtimispultidesse.
Kodu valgustus eeldab kompleksset lahendust lisaks eelmainitule ka vajaduse tõttu paika panna üht ruumi teisega siduv valgus- ja valgustidisain, valgusallikate valik ja installeeritav võimsus.

Loomulikult kujundab igaüks oma kodu ise kõige paremini. Olles oma soovid ja visioonid endale selgeks teinud, oleks siiski kasulikum pöörduda valgustusdisaineri või sisekujundaja poole, kes leiab nii kujunduslikust, tehnilisest kui majanduslikust aspektist optimaalse lahenduse. Isetegemise rõõmu eelistajad peaksid peale ajakulu arvestama ka soovituslike valgustustiheduse määradega ja püüdma neid saavutada paika pannes üld-, koht-, aktsent- ja dekoratiivvalgustust.

Mõningaid soovituslikke valgustihedusi (tööpind/üldvalgus)

*Esik 150- 500/ 60- 100 lx

*Koridor 150 lx

*Trepp 200 lx

*Elutuba 60-300/60 lx

*Söögituba 300/100 lx

*Köök 500-750/250-350 lx

*Vannituba 500/200 lx

*Magamistuba 300-500/100-150 lx

*Lastetuba 300/150 lx

Üldvalgustuse puhul on arvestuslikuks tasapinnaks põrand, tööpindadel vastavalt lauad, kapid, voodid (peeglite ja riidekappide puhul on valgustustihedus arvestatud vertikaalpinnas).
Tasuks jälgida ka seda, et üldvalguse ja tööpinna valguse suhe ei ületaks 1:5 (soovitav 1:3) ning, et televiisoritaguse seina heledus jääks 20 cd/m2 piiridesse.

Üks on kindel: ükski valgusti pole kodus üleliia, tuleb talle ainult leida õige koht, sobiv lamp ja oma lüliti. Kaunis ja soe valgus on see, mis teeb lihtsalt kodust hubase kodu.

Опубликовано: 24.01.2005

Вы также можете быть заинтересованы в следующих статьях

Индустриально трендовые светильники в квартиры типа-лофт из Light Concept

Индустриально трендовые светильники в квартиры типа-лофт из Light Concept

Новые жилые кварталы на месте несимпатичных старых районов? Просторные квартиры-лофты вместо тесных квартир с низкими потолками? Light Concept предлагает вашему вниманию идею для оформления современных квартир.

Light Concept представляет коллекцию освещения инспирированной от лампы Эдисона

Light Concept представляет коллекцию освещения инспирированной от лампы Эдисона

Использование энергосберегающих ламп безусловно очень важно в современном мире, но их холодный белый свет порой действует раздражающе. Они с нами в офисе, в примерочной кабине магазина одежды, в лифте, да и в собственных домах тоже.

Стиль Лофт в оформлении современных квартир

Стиль Лофт в оформлении современных квартир

Loft переводится с английского как «чердак», «верхняя часть склада». Это стиль заброшенных заводов и фабрик, которые еще в 40-е годы в Америке активно переделывались в творческие мастерские, офисы, а иногда и жилые квартиры.
Истоки распространения лофт-формата восходят к 60-м годам, к образу жизни и творчеству легендарного Энди Уорхола. Именно его квартира-мастерская «Фабрика» в loftstyle покорила нью-йоркскую богему и породила повальное увлечение лофт-интерьерами.

Как различать монтажников и производителей натяжных потолков?

Как различать монтажников и производителей натяжных потолков?

Так как в последнее время в Эстонии появилось большое количество установщиков натяжных потолков, мы решили выяснить, как же различать установщиков и производителей натяжных потолков. При поиске в интернете фирм, предлагающих услуги по установке натяжных потолков, выясняется, что у всех примерно одинаковые цены и так как по внешнему виду потолки кажутся одинаковые, конечному клиенту очень тяжело разобраться в предлагаемых продуктах. Предложений много, а сам продукт ещё новый на нашем рынке, поэтому и мало информации распространилось до сегодняшнего дня.

Новая коллекция тканей для штор "ETERNITY" (RASCH)

Новая коллекция тканей для штор "ETERNITY" (RASCH)

В салоне штор LAVINIITA появилась новая коллекция тканей от немецкого производителя Rasch Textil. Жаккард, искусственные меха и цветочные принты с 3D эффектом лишь малая часть представленных в коллекции тканей. Современный дизайн, актуальная цветовая палитра. Приходите, знакомьтесь и заказывайте понравившиеся материалы для декорирования Вашего дома, для реализации различных стилевых направлений.

Основные виды лестниц:  лестницы на косоурах

Основные виды лестниц: лестницы на косоурах

Качественная лестница - основа уютного загородного дома или квартиры. Все чаще дизайн пространства строится именно от лестницы, как самого крупного элемента интерьера. В такой ситуации важно выбрать правильно подходящий стиль и материал лестницы.

смотреть ещё