Artikkelit ja uutiset

Koduvalgus on hubane

Rääkides tänapäevasest koduvalgustusest, peaksime me rääkima paljudest täiesti erinevatest maailmadest. See võib tunduda üllatav, sest kodu tunneme ju tervikuna aga valgustehnilisest ja kujunduslikust vaatenurgast lähtudes on unikaalse kodu kümmekond ruumi keerulisem valgustada kui terve tavaline büroo- või tööstushoone.

Oma kodu valgustitega sisustamisele tuleb mõelda juba ehitus- (või ümberehitus)projekti faasis, sest suurt osa sisekujunduslikke ideid valgustuse vallas on võimalik ellu viia üksnes tänu varasemas ehitusjärgus tehtud installatsioonitöödele. See on tingitud asjaolust, et lisaks valgustite hulga suurenemisele tänapäeva koduinterjööris (Euroopas 30-40 valgustuspunktini) on kasvanud ka püsiinstallatsioonide arv ja laienenud nende paiknemise areaal. Lisaks tavapärastele juhtmeotstele laes ja vahel ka seintel tuleb arvestada valgustite paiknemisega põrandas, seina alaosas, trepiastmetes ja mujalgi. Ka seniste valgustuspunktide puhul tuleks arvestada nende süvistamise, ümberpaigutamise ja multiplitseerimise võimalustega.

Valgustusinstallatsiooni fikseeritus ühelt poolt piirab sisekujunduse paindlikkust ent samas just lisab uusi võimalusi valgustuspunktide rohkuse ning nende kombineerimise ja reguleerimise kaudu. Omaette väärtus on kaablites ja pikendusjuhtmetest vabadel seintel ja põrandatel, kus ka lülitid on peidetud põranda lähedale või hoopis kaugjuhtimispultidesse.
Kodu valgustus eeldab kompleksset lahendust lisaks eelmainitule ka vajaduse tõttu paika panna üht ruumi teisega siduv valgus- ja valgustidisain, valgusallikate valik ja installeeritav võimsus.

Loomulikult kujundab igaüks oma kodu ise kõige paremini. Olles oma soovid ja visioonid endale selgeks teinud, oleks siiski kasulikum pöörduda valgustusdisaineri või sisekujundaja poole, kes leiab nii kujunduslikust, tehnilisest kui majanduslikust aspektist optimaalse lahenduse. Isetegemise rõõmu eelistajad peaksid peale ajakulu arvestama ka soovituslike valgustustiheduse määradega ja püüdma neid saavutada paika pannes üld-, koht-, aktsent- ja dekoratiivvalgustust.

Mõningaid soovituslikke valgustihedusi (tööpind/üldvalgus)

*Esik 150- 500/ 60- 100 lx

*Koridor 150 lx

*Trepp 200 lx

*Elutuba 60-300/60 lx

*Söögituba 300/100 lx

*Köök 500-750/250-350 lx

*Vannituba 500/200 lx

*Magamistuba 300-500/100-150 lx

*Lastetuba 300/150 lx

Üldvalgustuse puhul on arvestuslikuks tasapinnaks põrand, tööpindadel vastavalt lauad, kapid, voodid (peeglite ja riidekappide puhul on valgustustihedus arvestatud vertikaalpinnas).
Tasuks jälgida ka seda, et üldvalguse ja tööpinna valguse suhe ei ületaks 1:5 (soovitav 1:3) ning, et televiisoritaguse seina heledus jääks 20 cd/m2 piiridesse.

Üks on kindel: ükski valgusti pole kodus üleliia, tuleb talle ainult leida õige koht, sobiv lamp ja oma lüliti. Kaunis ja soe valgus on see, mis teeb lihtsalt kodust hubase kodu.

Lisätty: 24.01.2005