Artiklid ja uudised

Koduvalgus on hubane

Rääkides tänapäevasest koduvalgustusest, peaksime me rääkima paljudest täiesti erinevatest maailmadest. See võib tunduda üllatav, sest kodu tunneme ju tervikuna aga valgustehnilisest ja kujunduslikust vaatenurgast lähtudes on unikaalse kodu kümmekond ruumi keerulisem valgustada kui terve tavaline büroo- või tööstushoone.

Oma kodu valgustitega sisustamisele tuleb mõelda juba ehitus- (või ümberehitus)projekti faasis, sest suurt osa sisekujunduslikke ideid valgustuse vallas on võimalik ellu viia üksnes tänu varasemas ehitusjärgus tehtud installatsioonitöödele. See on tingitud asjaolust, et lisaks valgustite hulga suurenemisele tänapäeva koduinterjööris (Euroopas 30-40 valgustuspunktini) on kasvanud ka püsiinstallatsioonide arv ja laienenud nende paiknemise areaal. Lisaks tavapärastele juhtmeotstele laes ja vahel ka seintel tuleb arvestada valgustite paiknemisega põrandas, seina alaosas, trepiastmetes ja mujalgi. Ka seniste valgustuspunktide puhul tuleks arvestada nende süvistamise, ümberpaigutamise ja multiplitseerimise võimalustega.

Valgustusinstallatsiooni fikseeritus ühelt poolt piirab sisekujunduse paindlikkust ent samas just lisab uusi võimalusi valgustuspunktide rohkuse ning nende kombineerimise ja reguleerimise kaudu. Omaette väärtus on kaablites ja pikendusjuhtmetest vabadel seintel ja põrandatel, kus ka lülitid on peidetud põranda lähedale või hoopis kaugjuhtimispultidesse.
Kodu valgustus eeldab kompleksset lahendust lisaks eelmainitule ka vajaduse tõttu paika panna üht ruumi teisega siduv valgus- ja valgustidisain, valgusallikate valik ja installeeritav võimsus.

Loomulikult kujundab igaüks oma kodu ise kõige paremini. Olles oma soovid ja visioonid endale selgeks teinud, oleks siiski kasulikum pöörduda valgustusdisaineri või sisekujundaja poole, kes leiab nii kujunduslikust, tehnilisest kui majanduslikust aspektist optimaalse lahenduse. Isetegemise rõõmu eelistajad peaksid peale ajakulu arvestama ka soovituslike valgustustiheduse määradega ja püüdma neid saavutada paika pannes üld-, koht-, aktsent- ja dekoratiivvalgustust.

Mõningaid soovituslikke valgustihedusi (tööpind/üldvalgus)

*Esik 150- 500/ 60- 100 lx

*Koridor 150 lx

*Trepp 200 lx

*Elutuba 60-300/60 lx

*Söögituba 300/100 lx

*Köök 500-750/250-350 lx

*Vannituba 500/200 lx

*Magamistuba 300-500/100-150 lx

*Lastetuba 300/150 lx

Üldvalgustuse puhul on arvestuslikuks tasapinnaks põrand, tööpindadel vastavalt lauad, kapid, voodid (peeglite ja riidekappide puhul on valgustustihedus arvestatud vertikaalpinnas).
Tasuks jälgida ka seda, et üldvalguse ja tööpinna valguse suhe ei ületaks 1:5 (soovitav 1:3) ning, et televiisoritaguse seina heledus jääks 20 cd/m2 piiridesse.

Üks on kindel: ükski valgusti pole kodus üleliia, tuleb talle ainult leida õige koht, sobiv lamp ja oma lüliti. Kaunis ja soe valgus on see, mis teeb lihtsalt kodust hubase kodu.

Sisestatud: 24.01.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Scavolini Box Life: üks toode, lõputud võimalused

Scavolini Box Life: üks toode, lõputud võimalused

Scavolini tutvustab sellel aastal oma innovaatilist uut toodet Box Life. Box Life on nutika sisekujunduse kontseptsioon, mis võimaldab luua erineva funktsiooniga alasid väikesel pinnal organiseeritult ja funktsionaalsel viisil, mida iseloomustavad elegants ja ülipaindlik kohandamise võimalus. See hõlmab lõputuid funktsioone, ühendades samal ajal elu-, majapidamis- ja magamistoad, et tagada väikeste eluruumide ülim paindlikkus. Mööbli disainisid rahvusvaheline disainistuudio Rainlight ja selle loovjuht Yorgo Lykouria koostöös HOK-iga, kes on kaasaegse arhitektuuri mõne olulisema teose, sealhulgas Dali muuseumi, Mercedes Benzi staadioni ja Hamadi Rahvusvahelise lennujaama disainerid ja autorid.

TAIMELAMP- VAJALIK ABIVAHEND MEIE KLIIMAS.

TAIMELAMP- VAJALIK ABIVAHEND MEIE KLIIMAS.

Ajal kui päevad on lühikesed ja päikesevalgust napib, on hea taimedele anda lisavalgust
taimevalgustiga. Valgusallikas neis valgustites kiirgab, erinevalt tavalisest valgustist,
fotosünteesiks sobivat valgust. Selle mõjul kasvavad taimed rikkalikumalt ning on
elujõulisemad. Taimevalgusti abil saab kasvatada ürte, salati- ja maitsetaimi ning lilli
aastaringselt. Samuti on valgusti väga hea idude kasvatamiseks, sest need tärkavad vaid
paari päevaga.

Valgustemperatuuri olulisus

Valgustemperatuuri olulisus

Suure tõenäosusega loevad paljud inimesed antud artiklit siseruumis, kus valgust annab tehislik valgusallikas. Moodsa aja inimene veedab suure osa ajast kinnises siseruumis ja puutub päeva jooksul kokku erinevate valgusallikatega. Tänu tehislikule valgusele on inimesel palju võimalusi juurde tekkinud aga samas on see ka segadusse ajanud organismi, mis on tuhandete aastate jooksul arenenud reageerima muutlikule valgusele. Seda valgusele reageerivat masinavärki saab nimetada bioloogiliseks kellaks, mis on olemas enamus elusorganismidel.

Artskill stuudiol on NEMO salonginäidistele äärmiselt head hinnad

Artskill stuudiol on NEMO salonginäidistele äärmiselt head hinnad

Aastal 1993 Milanos asutatud Itaalia disainvalgustite bränd NEMO on algusest peale olnud innovaatiliste lahenduste ja moodsa joonega disaini esindaja. Käesoleval hetkel on kollektsioonis mitmeid mudeleid, mis on loodud Itaalia tipp-disainerite poolt nagu näiteks Carlo Forcolini, Jehs + Laub, Javier Mariscal, Karim Rashid, Ilaria Marelli, Foster+Partners, Hannes Wettstein ja Roberto Paoli. Lisaks hooajaliste kollektsioonide mudelitele on NEMO-l ka Masters-nimeline kollektsioon, mis koosneb spetsiaalselt valitud äärmiselt unikaalsetest ja ikoonilistest valgustitest. Need mudelid on sündinud Itaalia disainiklassika esindajate sulest - Le Corbusier, Vico Magistretti, Franco Albini, Charlotte Perriand ja Kazuhide Takahama.

vaata kõiki