Articles and news

Roostetav legomaja

Tabasalu pangapealse roheluse sisse varjunud betoonmaja on kui klotsidest kokku pandud legomaja, mille iga tükk on isesugune. Betoonelementidest eramu tükke käis kokku lugemas arhitektuuriteadlane Karen Jagodin.



Selle maja puhul võiks jutustada mitut viimaste aastate jooksul valminud eramutele nii iseloomulikku lugu: seda, kuidas oli buumiaeg, arhitektidel palju tööd, ehitajaid raske leida, tarneajad igavesed; seda, kuidas maja ehitamise aeg venis pikemaks kui alguses osati uneski ette näha. Kuid tegelikult on olulisi lugusid selle maja juures ainult üks. See, millest kõik alguse sai ja see, kuhu kõik välja jõudis – materjalivalik.

Väga harva juhtub nii, et maja tellijal pole loodava suhtes mingeid ettekujutusi. Enamasti on see, mida me soovime, seotud enda kogemusega. Seetõttu tundub üsna loogiline pärida omanikult, kelle maja on valminud betoonist, miks just sellest materjalist? Vastus on kiire tulema – et propageerida betooni kui ehitusmaterjali mitmekülgsust ja võimalikkust igas arhitektuurižanris. Olles ise seotud materjali tootmise ja kasutamisega, anti alguses arhitektile küll vabad käed ise otsustamaks, millest maja peaks valmima, kuid üsna pea jõuti koos ühisele otsusele, et selleks materjaliks peab saama betoon. Kui aga juba betoonist, siis võiks kasutada ka kõiki variante, mida materjal võimaldab: erinevatest viimistlusvariantidest konstruktsiooniliste eripäradeni.

Betoonelementidest valminud eramu on seega justkui legomaja, kus klots klotsi haaval on läbi joonistatud iga maja detail. Kuna betoon jäi viimistluspinnaks ka interjööris, tuli elementide projekteerimisel arvestada ka koheselt kõikide pistikupesade ja juhtmetega. Seetõttu võib maja valmimisprotsessi pidada pika ja põhjaliku eeltöö kiireks lõppmänguks: kui elemendid juba valmis joonistatud ja valatud, võttis kohapeal nendest maja ehitamine vaid mõned nädalad.

Kargelt hall betoonpind on küll esteetiliselt väljakutsuv, kuid mängulisemaks saab betooni kasutamise muuta selle koloreerimisega. Tabasalu eramu puhul on nii sise- kui välisviimistluses läbivaks tooniks roostepunane, mis saavutati betooni rauasulfaadiga töötlemisel. Teiseks põhitooniks kujunenud valge tekkis aga hoopis isemoodi eksperimendi tulemusena: algidee oli teise korruse välisseinad toonida vasksulfaadiga roheliseks, kuid liialt erk tulemus pesti happega maha. Tulemuseks kirgasvalge seinapind.

Tekst: Karen Jagodin
Fotod: Kalle Veesaar


Pikemalt juba ajakirjas nr. 3-2009...


Submitted: 12.11.2009

You may also be interested in the following articles

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

The new advertising agency office design for Wieden+Kennedy New York takes the “playground” tone down a notch only to focus on work-related necessities without forgetting aesthetics. Well known for their work with Nike, Wieden+Kennedy New York’s offices were recently updated to suit their employees’ and company’s needs. The agency’s new 50,000 square feet New York offices flaunt a rounded walnut-clad staircase connecting two of the three floors.

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

Lately in Europe there has been a large growth of different stretch ceilings manufacturers and installers, so we decided to analyse how to distinguish them from each other. Researching the web, all manufacturers and installers seem to have similar prices and quality, so it may be difficult to tell the difference between them. There are a lot of stretch ceiling providers, but the product itself is quite new for many countries and there isn´t a lot of information available.

click to see all