Articles and news

Õige aeg aknad külmadeks korda seada

Pole tähtsust, kas tegu on plast- või puitaknaga, pidevat jälgimist ja hoolt vajab see ikka, selgitab Plasto Aknatehase projektijuht Teet Vaask.

Mida peaks akendega enne talve tulekut tegema?
Külmadeks valmistudes tuleks kontrollida tihendite puhtust ning määrida neid silikoonmäärde või spetsiaalse tihendihoolduspulgaga ja puhastada-hooldada ehk reguleerida ja õlitada sulused. Puhas ja hooldatud aken ei külmu talvel kinni ja tagab mugava kasutamise kogu jahedama perioodi kestel.
Sulused tuleks puhastada ja õlitada vähemasti kord aastas. Kõiki sulusevastuseid ja liikuvaid osi peaks määrima masinaõli või tehnilise vaseliiniga, mitte kasutada roosteeemaldajat, silikoonõli või nn WD40 tüüpi määrdeid.
Tasub meeles pidada sedagi, et kui näiteks kremoon käib raskelt, siis selle põhjus ei peitu tavaliselt mitte kremoonis, vaid aknasuluses. Kremooni raskem käik on esimene märk sellest, et aknasulust tuleks kontrollida ja vajadusel hooldada või reguleerida. On olnud juhuseid, kus hooldamata suluse tagajärjel kulub kremoon liigselt ja vajab juba varakult väljavahetamist.


Mida peaks teadma kummitihendite hooldusest?
PVC-akende juures on kasutusel kahte tüüpi tihendeid: keevitatavad PCE-tihendid ja tavapärased EPDM-tihendid, kusjuures teist kasutatakse ka vanade asendamisel uutega. Mõlemad tihendid on vastupidavad ja ilmastikukindlad, kuid loomulikult teeb aeg oma töö. Vanematel, ligi 10–15 aastat tagasi toodetud akende tihenditel hakkab tööiga juba otsa saama, praegu kasutusel olevad tihendid on vastupidavamad ja nende tööiga vähemalt viis aastat pikem.
PVC-aknaprofiilides on tihendite jaoks spetsiaalne soon ja tänu sellele ei ole aknatihendi vahetuses midagi keerulist. Kuid päris nii lihtne see ka pole: kuna aknaid toodetakse erinevate profiilitootjate profiilidest ja igaühel on tihendisoon erineva suuruse ja kujuga, siis ise tihendit vahetama hakates võib see teadmatusest osutuda ebaotstarbekalt kulukaks ja halvemal juhul võib soetada tihendi, millega pole midagi peale hakata. Lisaks on tihendi juures tähtis paksus: profiilide lõikes võib see olla erinev ja vale paksust kasutades võib tihendamine kujuneda hoopis „hõrendamiseks”. Seega võiks selle töö ikkagi asjatundjate hooleks jätta.

Kas regulaarse aknahooldusega saab igaüks ise hakkama või peab spetsialisti kutsuma?
Tavalise hooldamisega, näiteks pesemise ja määrimisega, saab üldjuhul igaüks ise hakkama. Hariliku koristamise käigus võib kõiki PVC-profiili pindu pühkida mitteabrasiivse puhastusvahendiga niisutatud lapiga ja siis kuivatada. Tugevalt määrdunud pindade puhastamiseks soovitatakse kasutada PVC-akende ja -uste puhastamiseks mõeldud puhastuspiima. Vältida tuleks PVC-profiilide puhastamist aknapesuvahenditega: mõne vahendiga puhastamine võib tekitada aknaprofiilile staatilise elektri ja aken hakkab tolmu n-ö külge tõmbama.
Teine lugu on akende reguleerimisega, tihendite vahetamise või muude akna toimivust mõjutavate töödega. Need tööd peaks kindlasti jätma kvalifitseeritud spetsialistide teha. LL

Kas teadsid?
Aknaid võib vahetada igal ajal!
„Praegused montaaživahud võimaldavad aknaid paigaldada isegi paukuva pakasega ehk siis kuni 15 miinuskraadi juures. Nii ei mängi aastaaeg akende paigaldamisel-vahetamisel suurt rolli,” kinnitab Plasto Aknatehase projektijuht Teet Vaask. Ka niiskus ei mõjuta PVC-akende paigaldamist, lisab ta. Pigem vastupidi, see parandab montaaživahu struktuuri ja kiirendab kõvenemist. Kui keskkond on liiga kuiv, soovitatakse enne tihendamist vuuki isegi niisutada.

Submitted: 09.10.2014

You may also be interested in the following articles

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

The new advertising agency office design for Wieden+Kennedy New York takes the “playground” tone down a notch only to focus on work-related necessities without forgetting aesthetics. Well known for their work with Nike, Wieden+Kennedy New York’s offices were recently updated to suit their employees’ and company’s needs. The agency’s new 50,000 square feet New York offices flaunt a rounded walnut-clad staircase connecting two of the three floors.

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

Lately in Europe there has been a large growth of different stretch ceilings manufacturers and installers, so we decided to analyse how to distinguish them from each other. Researching the web, all manufacturers and installers seem to have similar prices and quality, so it may be difficult to tell the difference between them. There are a lot of stretch ceiling providers, but the product itself is quite new for many countries and there isn´t a lot of information available.

click to see all