Articles and news

Hallikassinise ja beeži tonaalsusega naturaalne juura kivi

Juura kivi iseloomustab kvartskristallide ja fossiilide rikkalik muster, mis muudab ta kordumatuks ja isikupäraseks. Loodusliku kivina on tema eeliseks, et ta on ilus ja muljetavaldav, samuti on positiivne see, et täpselt samasugust teist põrandat ei ole võimalik leida, kuna iga kivi muster on kordumatu.

Looduslik kivi sobib ilmestama erinevaid interjööre alates esikutest kuni köökide ja vannitubadeni välja. Tema niiskusetaluvuse ja temperatuuri kõikuvuse tõttu on ta ka hea lahendus dušši- ja saunaruumide elavdamiseks.

 Source: www.positiveinteriors.ee

Source: www.positiveinteriors.ee

Juura kivi kasutusvõimalused ei piirdu vaid seina ja põrandaga – seda võib kasutada ka töötasapindadena ning tellida enda sisustusprojektile vajalikes mõõtudes.

Oma vastupidavuse ja suure kulumiskindluse tõttu on ta sobilik nii treppide kui ka välisfassaadi katmiseks, kestes praktiliselt igavesti.

Positive Interiors pakub oma klientidele juura kiviplaati lihvituna, trummeldatuna ja harjatud pinnaviimistlusega ning erinevates mõõduvalikutes, millega saab tutvuda siin või Positive Interirorsi salongis aadressil Peterburi mnt 56, E-R 9.00-13.00, tel. 621 86 33. Põnevat leiad ka Facebooki lehelt.

Submitted: 04.06.2015

You may also be interested in the following articles

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

The new advertising agency office design for Wieden+Kennedy New York takes the “playground” tone down a notch only to focus on work-related necessities without forgetting aesthetics. Well known for their work with Nike, Wieden+Kennedy New York’s offices were recently updated to suit their employees’ and company’s needs. The agency’s new 50,000 square feet New York offices flaunt a rounded walnut-clad staircase connecting two of the three floors.

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

Lately in Europe there has been a large growth of different stretch ceilings manufacturers and installers, so we decided to analyse how to distinguish them from each other. Researching the web, all manufacturers and installers seem to have similar prices and quality, so it may be difficult to tell the difference between them. There are a lot of stretch ceiling providers, but the product itself is quite new for many countries and there isn´t a lot of information available.

click to see all