Articles and news

Soovitusi veeprotseduuride nautlejatele

Vesi oma eripärase keskkonnaga avaldab organismile mitmekülgset toimet. Keha reageerib nii vee füüsikalistele omadustele kui ka vee keemilisele koostisele. Mõjutades mehhaaniliselt ja termiliselt nahka, toimib ta selle kaudu närvisüsteemile, südametalitlusele, vereringele ja ainevahetusele. Olenevalt protseduuri laadist, on vee toime kas talitlust pärssiv või ergutav. Veeprotseduuride toimel suureneb vere valge- ja punaliblede hulk.
Vesi on suurepärase soojusjuhtivusega. Vee toimel katkeb higi aurustumine ning kõik keha piirkonnad soojenevad ühtlaselt, mida ei toimu tavalises seisundis. Isegi leiges või jahedavõitu vannis on keha temperatuur lähedane sisemisele vere temperatuurile. Kui inimene veest väljub, hakkab kõigi tema keha punktide temperatuur tugevasti alanema ja langeb normist pisut madalamale. 30 ­- 45 minuti jooksul temperatuur normaliseerub. Kõik need kõikumised intensiivistavad veeprotseduuride ajal hapniku omastamist.
Külma vee toimel tekib kõigepealt väikeste veresoonte spasm. Organism reageerib sellele kudede ainevahetuse intensiivistumise ja siseelundite temperatuuri tõusuga.
Närviregulatsiooni mehhanismi kaudu põhjustab see naha väikeste veresoonte verevarustuse paranemise. Need laienevad, nahk muutub punakamaks ning me tunneme soojust ja reipust. Lõpptulemuseks on ainevahetuse normaliseerumine ja kudede toitumise parandamine.
On teada, et külm vesi aeglustab ja tugevdab, kuum vesi aga kiirendab ja nõrgendab südame kokkutõmbeid. Seetõttu alandavad kuumad vannid vererõhku, külmad aga tõstavad seda. Kuum vesi suurendab vere hüübivust, külm aga vähendab. Külmad veeprotseduurid stimuleerivad ainevahetust ja rasvade põlemist ning tõstavad lihastoonust, soojad aga hoogustavad neerude vereringet ja soodustavad uriini eritumist.
Lisaefekti annavad veele lisatud eeterlikud õlid, mineraalained, vannisoolad jt.


Kui tegeleda hüdroteraapiaga kodustes tingimustes, peaks meeles pidama:
* Temperatuuri mõõtmiseks tuleb kraadiklaasi vees hoida vähemalt minuti jagu.
* Kui vannisolijal hakkab paha ­ tekib iiveldus, nõrkus, südame kloppimine ­ tuleb vann kohe lõpetada.
* Pärast protseduuri peaks olema enesetunne igati mõnus. Kui seda pole, on midagi valesti.
* Vanni ei soovita minna äsja täissöödud kõhuga. Samuti peab arvestama, et pärast protseduuri oleks võimalus vähemalt pool tundi puhata.
* Veeprotseduuride efektiivsus arvatakse olevat suurem just päeva teisel poolel.

Kuum vann (40 ­- 42 kraadi) on tuntud krooniliste liigesehaiguste ja närvipõletike leevendajana. Kuum jala-­ või käevann laiendab jäsemete veresooni. Unetuse puhul on sobilik võtta kuuma vanni tund enne magamisaega, teha võib üle päeva 10 ­- 20 korda järjest. Kuum vann mõne meeldiva eeterliku õliga on eriti tugeva toimega. Sellises vannis ei maksa olla üle 15. min., sest nii kaua kestab ka aromaatse õli toime. Pärast tuleks minna jaheda duši alla.
Õliga tembitud vannivesi lõõgastab lihaseid, ükskõik, kas need on pinges stressist või füüsilisest pingutusest, aktiveerib vereringet ja ainevahetust. Koos eeterlike õlidega võib veele lisada ka peotäie meresoola, mis annab veele kõik merevee omadused.
Kuum vannivesi on vastunäidustatud rasedatele ja naistele, kellel on kalduvus emakaverejooksudele.

Soe vann (37 – 38 kraadi) mõjub eelkõige rahustavana: võtab maha pinged, suurenenud ärrituvuse, neurasteenia, asteenilised seisundid. Samuti kroonilised liigesehaigused ja närvipõletikud. Spastiliste ja lõtvade halvatuste esinemisel kombineeritakse veeprotseduurid võimlemisega, nagu ka luumurru järgselt liikumise taastamiseks.

Jahe vann (30 – 32 kraadi) aitab lühiajaliselt apaatsuse ja depressiooni puhul. Mõistagi on jahedal veel üldtoniseeriv toime.

Mullivann on tõhus:
* Artriit. Parandab tsirkulatsiooni, aitab kõrvaldada toksilisi jäätmeid, leevendab valu. Ebasoovitav kasutada, kui liigesed on turses reumatoidartriidi puhul.
* Südame-veresoonkond. Soodne kõrgvererõhu puhul.
* Tselluliit. Lümfinäärmete drenaaž, puhastab ja lagundab rasvkudet.
* Unehäired. Soe ja tugev massaaž vannis on parim unerohi.
* Peavalu. Kaelalihaste lõdvestus vähendab pinge peavalu.
* Inhalatsioon. Kasutades taimseid õlisid on sisse hingates sügav efekt bronhiaalsüsteemile.
* Traumad. NB! Mitte kasutada värskete traumade puhul. Akuutse perioodi möödudes stimuleerib kudede taastumist.
* Seljavalud. Vähendab pingeid probleemses piirkonnas ja parandab liikuvust.
* Liigesevalu. Verevoolu ja ainevahetuse intensiivistumine parandab liikuvust.

Submitted: 25.01.2005

You may also be interested in the following articles

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

The new advertising agency office design for Wieden+Kennedy New York takes the “playground” tone down a notch only to focus on work-related necessities without forgetting aesthetics. Well known for their work with Nike, Wieden+Kennedy New York’s offices were recently updated to suit their employees’ and company’s needs. The agency’s new 50,000 square feet New York offices flaunt a rounded walnut-clad staircase connecting two of the three floors.

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

Lately in Europe there has been a large growth of different stretch ceilings manufacturers and installers, so we decided to analyse how to distinguish them from each other. Researching the web, all manufacturers and installers seem to have similar prices and quality, so it may be difficult to tell the difference between them. There are a lot of stretch ceiling providers, but the product itself is quite new for many countries and there isn´t a lot of information available.

click to see all