Articles and news

Hortes Aianduskeskus annab nõu, milliseid lilli ja taimi istutada kevadel rõdule või terrassile

Rõdusid ja terrasse saab õdusamaks muuta, kui istutame pottidesse, amplitesse, lille- või rõdukastidesse erinevaid taimi. Varajase lillekompositsiooni rõdule või terrassile saad näiteks kombineerides nartsissi Tete a tete või võõrasema koos Fortune’i kikkapuu erinevate sortidega. Fortune’i kikkapuu on igihaljas püsik, mida saab hooaja jooksul kombineerida erinevate suvelilledega. Kõik nimetatud taimed taluvad vähemalt -5C külma.

 Source: www.hortes.ee

Source: www.hortes.ee

Lillede ja toekate igihaljaste okaspuude vahel saame rõdul või terrassil nautida mõnusalt meie kiirelt mööduva suve sooje suveõhtuid või päikeselisi hommikuid loodusesse minemata. Suvel loovad rõõmsa meeleolu õitsvad suvelilled. Samuti võivad rõdul kasvada maitsetaimed koos suvelilledega või hoopis tomatid-kurgid ning muidugi maasikad.

Suurematest taimedest pakuvad silmailu erinevad okaspuuvormid. Enamasti armastavad lilled päikesepaistelist kasvukohta. Nad õitsevad seal paremini. Järgmised õitsejad peale võõrasemade, kellele väike öökülm liiga veel ei tee, on pärdiklilled.

Maikuus, öökülmaohu möödumisel on aga suvelillede valik väga lai. Rippuvatest suvelilledest tasuks esile tuua surfiiniaid, lobeeliaid, begooniaid, pelargoone, fuksiaid, kipslilli ja palju teisi. Püstisema kasvuga suvelilled on peiulilled, petuuniad, palsamiinid, alatiõitsvad begooniad, tukalilled ja teised kaunitarid. Lillede õitsemist soodustab korralik väetamine, kastmine ja äraõitsenud õite eemaldamine.

 Source: www.hortes.ee

Source: www.hortes.ee

Õitsvate lillede vahel oleks hea paigutada erinevaid lehtdekoratiivseid taimi, kes toovad õite ilu paremini esile. Hallide lehtedega viltlehed peavad vastu kuni järgmise kevadeni. Viltlehtede vahel ära õitsenud suvelilled võib septembris asendada kanarbike või eerikatega ja ilu jätkub kevadeni.
Talvel võib rõdukasti tuua hoopis kööki aknalauale ja istutada sellesse maitsetaimed.

SUVELILLEDE ISTUTAMINE JA HOOLDAMINE

1) Lihtsa ehitusega plastkasti põhja paigutatakse drenaažiks enamasti kergkruusa. Siis täidetakse kast ääreni suve- ehk rõdulillemullaga. Kastetakse ja istutatakse mulda lilled;

2) Lillede vahele pannakse suvelillede pikatoimelist väetist, mis lahustub vees aeglaselt ja mõju kestab mitu kuud;

3) Suvel kuumade ilmadega tuleb lilli kindlasti iga päev kasta. Lilli kastetakse hommikul või õhtul, kui temperatuur on madalam ja taimed suudavad vett omastada;

4) Kui märkate keskpäeva päikeses närtsinud lilli, siis nende päästmiseks tuleb viia taimed koos istutusnõuga päikese eest varjatud kohta ja anda kiiresti taimedele juua, hoides taimi toibumiseni vilus kuni õhtuni. Et mullast liiga kiiresti niiskus ei kaoks, on aednike jaoks välja mõeldud kastmisgeel. Need väikesed läbipaistvad graanulid segatakse mulda juba enne taimede istutamist. Veega kastmisel imab geel endasse vett ja paisub. Hiljem, kui muld muutub liiga kuivaks, saab taim geelist vett kätte. Niiskust aitab istutusanumas hoida ka pinnase multšimine näiteks kergkruusaga;

5) Veereservuaaridega plastmassist rõdukastidel ja amplitel on topeltpõhi, millesse valatakse vesi ja taimed imavad sealt vee juurte kaudu lehtedesse ja vartesse. Kui rõdukastid asuvad lageda taeva all ja vihmaste ilmade korral sajab sinna liiga palju vett, siis võib see taimedele saatuslikuks saada samuti nagu liigne kuivus. Sel juhul peab jälgima, et liigvesi kastist saaks ära voolata. Mõned rõdukastid on varustatud selleks spetsiaalse äravoolu avaga. Lihtsama kasti või aiavaasi puhul tuleb põhja ise auk puurida.

 Source: www.hortes.ee

Source: www.hortes.ee

RÕDUKASTID

Aianduskeskusesse lillede jaoks rõdukasti valima minnes peaks teadma erinevatest võimalustest. Rõdukast võib olla plastmassist, puidust, keraamikast või punutud vitstest.
Eelnevalt mõelge läbi, milline istutusnõu teie rõdule või terrassile kõige paremini sobib. Rõdukasti puhul peab teadma, kuidas kavatsete lillekasti rõdu servale paigutada. Hea oleks teha mõned mõõtmised, et saaks poest kaasa osta just õigete mõõtmetega kastid koos sobivate rõdukastihoidjatega. Mõelge läbi millist värvi rõdukast terrassile sobib.

AMPLID

Amplite valik on samuti väga lai. Üha enam on õpitud hindama kookoskiududest ampelpotte. Mida suurem on ampel, seda rohkem mahub sellesse mulda ja seda rohkrm mahutab ta taimede jaoks vett ja toitaineid. Varakevadel ostetud erinevad amplitaimed võite suuremasse ampelpotti kokku istutada ja nii saate omanäolise lillekompositsiooni. Kookoskiust amplitesse võib istutada taimi mitmerealiselt. Allapoole paigutatakse rippuvad lilletaimed terava noaga läbi kookoskiu tehtud lõhesse. Juured poti sisemuses kaetakse mullaga ja ampli keskele istutakse püstisema kasvuga lilletaimed.

 Source: www.hortes.ee

Source: www.hortes.ee


Vaata Hortese aprillikataloogi siit.

Hortes / AS Trigon Gardening
Seljaku 4b, Laagri
Harjumaa, 76401
tel +372 6799333
Avatud:
E-R 10-20
L-P 10-18

Submitted: 13.04.2016

You may also be interested in the following articles

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

The new advertising agency office design for Wieden+Kennedy New York takes the “playground” tone down a notch only to focus on work-related necessities without forgetting aesthetics. Well known for their work with Nike, Wieden+Kennedy New York’s offices were recently updated to suit their employees’ and company’s needs. The agency’s new 50,000 square feet New York offices flaunt a rounded walnut-clad staircase connecting two of the three floors.

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

Lately in Europe there has been a large growth of different stretch ceilings manufacturers and installers, so we decided to analyse how to distinguish them from each other. Researching the web, all manufacturers and installers seem to have similar prices and quality, so it may be difficult to tell the difference between them. There are a lot of stretch ceiling providers, but the product itself is quite new for many countries and there isn´t a lot of information available.

click to see all