Articles and news

Roheline Hotell Jakarta Amsterdamis

Puidust ja bambusest ehitatud kaasaegne hotell.

Hotell Jakarta (WestCord) on vaieldamatult Hollandi kõige rohelisem hotell. Roheline eelkõige sellepärast, et see on üks keskkonnasäästlikumalt ehitatud hotelle kogu Euroopas.

Sellesse puidust ​ja bambusest kõrghoonesse on läbi kaasaegse “puitkassett” tehnoloogia lukustatud 1900 tonni CO2-te. Terase ja betooni kasutamata jätmise tulemusena hoiti ära veel 2625 tonni CO2-e õhku paiskumine.


Nüüdisaegse ehitisena on Hotell Jakarta suurepärane näide sellest, kui mitmekülgsed on bambus ja puit ehitusmaterjalina tegelikult. Hoonet lähemalt uurides avastate, et kasutatud on palju erinevaid bambuse tüüpe ja värve, mis üksteisega sujuvalt sulandudes loovad harmoonilise terviku.

See kõik on heaks kontrastiks betooni ja klaasi tööstuslikule iseloomule. Pilkupüüdvad on nii bambusest põrandad, seinakatted, laed, aknaraamid, uksed, talad ja mööblidetailid. Kindlasti on oluliseks teguriks bambusmaterjali valikul ka nende kõrge vastupidavus ja tulekindlus.


Hotell Jakarta on hinnatud rahvusvaheliselt tunnustatud BREEAM Excellent sertifikaadiga.


Autor: Mati Koppel

Submitted: 22.02.2021

Bambuskeskus - eksootiline sisustus

Phone:
+372 5895 0720
Address:
Tervise 30 , Keila, Harjumaa
E-mail:
Message not sent. Fill in all fields.

You may also be interested in the following articles

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

The new advertising agency office design for Wieden+Kennedy New York takes the “playground” tone down a notch only to focus on work-related necessities without forgetting aesthetics. Well known for their work with Nike, Wieden+Kennedy New York’s offices were recently updated to suit their employees’ and company’s needs. The agency’s new 50,000 square feet New York offices flaunt a rounded walnut-clad staircase connecting two of the three floors.

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

Lately in Europe there has been a large growth of different stretch ceilings manufacturers and installers, so we decided to analyse how to distinguish them from each other. Researching the web, all manufacturers and installers seem to have similar prices and quality, so it may be difficult to tell the difference between them. There are a lot of stretch ceiling providers, but the product itself is quite new for many countries and there isn´t a lot of information available.

click to see all