Articles and news

Ruumala tutvustab: terrassi kandekonstruktsioonid ja reguleeritavad terrassijalad

Kaunis ja vastupidav terrass algab toetuspinnast ja lõpeb nähtava laudisega või kiviplaatidega. Ruumala aitab teid, pakkudes selle tarbeks mitmekülgset ja kvaliteetset tootevalikut.

 Source: www.ruumala.com

Source: www.ruumala.com

Nii maapinnal kui ka lamekatusel asuv terrass vajab kandekonstruktsiooni ja toetuspunkte. Maapinnal asuv terrassikonstruktsioon võib toetuda betoonist valatud vaiadele, betoonvööle või tihendatud killustikpadjal olevatele toetuspunktidele. Maja ehituse käigus rajatavate betoonist ehitise tegemine ei tähenda olulist lisatööd ega ebamugavust. Kui majal puudus terrass ning soovitakse seda ehitada, siis vajalikud tööd on pinnase kaevamine külmumispiirist allapoole, betoonivalu ja pinnase taastamine. Vähem töömahukaks alternatiiviks on ehitada terrass killustikpadjale. Killustikupadjale saab luua toetuspunktid kasutades ehitusplokke või plastikust reguleeritavaid terrassijalgu. Nagu nimest võib järeldada, saab plastikust terrassijalgade kõrgust lihtsalt reguleerida ning tänu sellele saab aluskarkassi kiiresti ja kerge vaevaga looditud.

 Source: www.ruumala.com

Source: www.ruumala.com

 Source: www.ruumala.com

Source: www.ruumala.com

Reguleeritavate terrassijalgade kogus sõltub eelkõige aluskarkassi tugevusest, talade vahelisest sammust, laudise kaalust ja planeeritavast kasutuskoormusest. Reguleeritavate terrassijalgade koormustaluvus on 2,2 kN (~220 kg), 6 kN (~600 kg) ja 8 kN (~800 kg) - need sobivad ka lamekatusele. Kaldega katusele (SBS, PVC, betoon) paigaldusel kasutatakse reguleeritavaid aluseid, mida saab reguleerida alates 0,5% kaldest kuni 10% kaldeni. PVC kattega katustele peab membraani ja plastikust jalgade vahele kasutama neutraliseerivaid korgist plaate. PVC katusekatted sisaldavad plastifikaatoreid, aga kork on keemiliselt neutraalne ja ei sisalda kahjulike plastifikaatoreid - polüaromaatseid süsivesinike (PAH). Lisaks neutaliseerivale omadusele kaitseb korkpadi katuse pinda vigastuste eest ja summutab sammumüra.

 Source: www.ruumala.com

Source: www.ruumala.com

Reguleeritavaid terrassijalgu toodetakse kolme tüüpi:
*L kujulise pealispinnaga – puidust, komposiitmaterjalist ja alumiiniumist karkassi kinnitamiseks;
*Klammerduva pealispinnaga – spetsiaalsete alumiiniumist karkasside kinnitamiseks;
*Ristjuhikutega pealispinnaga – kiviplaatide toetamiseks (terrass, jalgtee, liikumisalad jne).

Enamus terrassi karkassid on ehitatud puidust prussidest, sest materjal on odav ja seda on suhteliselt mugav kasutada. Ehitamise ajal tekitavad probleeme materjali kõverus, erinev tugevus ja oksakohad. Selleks, et karkass ja laudis kauem vastu peaks, tuleb tähelepanu pöörata järgmistele asjaoludele.

 Source: www.ruumala.com

Source: www.ruumala.com

Niiskuse eemaldumiseks peab maapinna ja karkassi vaheline distants olema vähemalt 30mm. Terrassi külgi kattev alumine laud ei tohi olla kontaktis maapinnaga. Alumise laua ja maapinna vahel on soovituslik jätta tuulutusvahe ≥50mm. Kui terrass on ehitatud süvistatud pinnale ja selle pealispind on kügneva maapinnaga samal kõrgusel, siis peab laudise ning sellega külgneva pinna vahele jätma tuulutusvahe laiusega üle 20mm. Puitlaudiselt ja puitplastikust laudiselt peab vihmavesi ära valguma ning seetõttu tuleb need ehitada kaldega 1-2%, ehk karkassile tuleb anda kalle. Resysta terrassilaudise korral ei ole see kriitiline, kuid kalle aitab vihmaveel ära valguda ning laudise pealispind kuivab kiiremini. Kui puidust prussid toetuvad otse betoonile või ehitusplokile, siis peab niiskuse tõkestamiseks nende vahel kasutama korkpatju, EPDM patju või muid niiskust isoleerivaid tooteid.

Komposiitmaterjalist alustaladena võib kasutada Resysta materjalist ja puitplastikust kandeprofiile. Nende isoleerimiseks aluspinnast võib kasutada korkpatju ja reguleeritavaid terrassijalgu. Seda tüüpi karkass on puiduga võrreldes pikaajalisem, kuna see ei mädane ega hallita.

 Source: www.ruumala.com

Source: www.ruumala.com

Kõige vastupidavam on alumiiniumist aluskarkass. Selle eelisteks on suur koormustaluvus, pikad tugipunktide vahemikud, mõõdustabiilsus, sirgsus, väike kaal ja vastupidavus. Meil on erinevaid alumiiniumist karkasse. Üks variant võimaldab ehitada karkass, mille toetuspunktide vahe sõltuvalt laudisest ja nõutud koormustaluvusest võib küündida kuni 3 meetrini. Selline lahendus sobib maapinna lähedal asuvale terrassile, kus on piiratud võimalused toetuspunktide rajamiseks või rõdudele, kus koormus kantakse üle hoone seinale ja välimise serva all olevale kandetalale. Teine variant võimalda karkassile paigaldada puidust laudise ja õhukesest kivist plaatide kombinatsiooni.

Eelpool mainitud alumiiniumist karkassidele saab kinnitada Resystat, puitplastikut ja -laudist, kas varjatud kinnitusdetailidega või lihtsalt kruvidega. Kui rõduplaadile või katusele toetuva terrassi karkassi jaoks on vähe ruumi, siis selle tarbeks on alumiiniumist profiil kõrgusega 29mm, millele lisanduvad mõned millimeerid kõrgust korgist patjade paksuse võrra. Seda toodet saab kasutada kahte moodi: kas lauad kinnitatakse pealtpoolt kruvidega või moodustatakse kilp, kinnitades profiilid laudade külge altpoolt. Sedasi saab moodustada terrassilaudise kilbid, mida on võimalik soovi korral (näiteks laudise aluse pinna puhastamiseks) eemaldada.

Ruumala OÜ
www.ruumala.com

Submitted: 04.04.2018

Ruumala

Phone:
+372 517 9107, +372 5886 8956
Address:
Kadaka tee 42a, Tallinn, Harjumaa
E-mail:
Message not sent. Fill in all fields.

You may also be interested in the following articles

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

This New Advertising Agency Office Design in New York Puts Work Before Play

The new advertising agency office design for Wieden+Kennedy New York takes the “playground” tone down a notch only to focus on work-related necessities without forgetting aesthetics. Well known for their work with Nike, Wieden+Kennedy New York’s offices were recently updated to suit their employees’ and company’s needs. The agency’s new 50,000 square feet New York offices flaunt a rounded walnut-clad staircase connecting two of the three floors.

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

How to distinguish different stretch ceiling manufacturers and installers

Lately in Europe there has been a large growth of different stretch ceilings manufacturers and installers, so we decided to analyse how to distinguish them from each other. Researching the web, all manufacturers and installers seem to have similar prices and quality, so it may be difficult to tell the difference between them. There are a lot of stretch ceiling providers, but the product itself is quite new for many countries and there isn´t a lot of information available.

click to see all