Artikkelit ja uutiset

Millest juhinduda vaipkatte valikul?

Vaipkatte välimuse ja vastupidavuse määravad nii selle konstruktsioon kui ka tootmisviis. Enamik vaipkatteid on toodetud ühel neljast meetodist: aasastamine, kudumine, nõel-torkamine või käsitsi sõlmimine.
Aasaline vaip on tehtud kiire masinaga, mis pistab suuri lõnga-aasasid läbi aluskanga. Latekskiht fikseerib aasad paigale ja seejärel lisatakse suurema tugevuse ja püsivuse saavutamiseks alla veel teinegi kiht. Aasalised vaibad on odavamad kui kootud vaibad. Tarbijatele pakutav valik on suur ja mitmekesine.
Kootud vaiba konstruktsioon sarnaneb kootud kanga omale. Pinnavill, koelõng ja lõimelõngad põimitakse telgedel ning võimalik on luua väga erinevaid mustreid.
Nõelviltvaibad on valmistatud nii, et vaibakihid torgatakse tuhandete konksuliste nõeltega läbi võrk-kanga. Tulemuseks on vildisarnane vaip. Vaip on suhteliselt vastupidav, kuid mustrivalik on piiratud.
Käsitsi sõlmitud vaipu on juba sajandeid valmistatud (peamiselt villast) põhiliselt Kesk-Aasias ja Hiinas. Neid nimetatakse pärsia vaipadeks ja nad järgivad erilisi värvi- ja mustritraditsioone ning on tavaliselt väga kallid.

Vaipade stiil ja tekstruur
Veluurvaip (saksoonia). Tihe, madalalt lõigatud karv. Lõngatupsud on tihedalt pakitud, moodustades sileda ja mõnusa pinna. Mõeldud ametipindade jaoks.

Plüüsvaip. Tasalõigatud karvaga, kuid enamasti kõrgema karvapinnaga ja mitte nii tihe kui saksoonial. Sobib rohkem eluruumidesse.

Tekstuurvaip. Käharad või keerdus lõngatupsud moodustavad tekstuuriga pinna, mis neelab kõik jalajäljed. Eriti sobiv eluruumidesse.

Lõigatud aasadega vaip. Kõrgelt lõigatud lõngatupsudega alad vahelduvad madalamate aasaliste aladega, moodustamaks reljeefseid mustreid. Sobib rohkem eluruumidesse.

Tasapinnaliste aasadega vaip. Ühtlase kõrgusega lihtne aasaline karv. Konstruktsiooni vastupidavus teeb selle eriti sobivaks intensiivse käidavusega pindadele ja ka eluruumidesse. Suuremad aasad iseloomustavad berberi stiili.

Mitmetasandiliste aasadega vaip. Aasaline vaip kahe või kolme erineva tupsukõrgusega, mis moodustavad juhusliku reljeefse pinna. Avarad kasutamisvõimalused, sealhulgas ka eluruumides.

Friisvaip. Reljeefse vaiba liik, kus eriti keerdus tupsud käharduvad koe pinnal. Eriti sobiv intensiivse käidavusega aladele.



Õige materjali valik
Vaiba välimus, otstarbekus ja väärtus sõltuvad vaiba kiududest ja konstruktsioonist. Tootmise käigus muudetakse kiud lõngaks, mis tupsutatakse või põimitakse nii, et tulemuseks on pinnavill – pind, mille peal me käime ja mida näeme.
Müügil olevate vaibanäidiste küljes on sildid, kus on kirjas kiu koostis. Enamik vaibaliike on tehtud tervenisti ühest kiutüübist – nailonist (polüamiid, PA), olefiinist (polüpropüleen, PP) või polüesterist. Mõned vaibaliigid võivad sisaldada nende kiudude segusid.
On olemas kaks kiutüüpi – looduslikud (nt. vill) ja tehislikud (nt. nailon, olefiin ja polüester). Erinevatel kiududel on erinevad omadused. Järgnev aitab sul teha õige valiku vastavalt oma nõudmistele.
Nailon on siiani jäänud ideaalseks vaibakiuks. Nailonile iseloomulikud omadused kokku annavad silmapaistva vastupidavuse, otstarbekuse, elastsuse ja hea välimuse. Nailonil on lõpmatu värvi- ja stiilivalik ning kõike seda saab soodsa hinna eest.
Polüesterkiud moodustavad küll väga pehmeid vaipu, kuid need ei ole nii elastsed kui nailonvaibad. Kõige paremini sobib polüester väikse kasutuskoormusega kohtadesse.
Olefiini (tuntud ka polüpropüleenina) kasutatakse tihti väli- või sisevaipades ja tihedates aasvillalistes vaipades. Olefiini väikese vetruvuse tõttu piirneb tema kasutamine vähese käidavusega aladega.
Vill on teadagi looduslik kiud ja ta annab kauni välimuse igale vaibale. Vill pole aga sugugi nii elastne kui tehiskiud ja on tunduvalt kallim kui teised kiud.



Vaipkatte konstruktsiooni ja vastupidavuse hindamine
Teadlik müüja suudab selgitada erinevate vaipade suhtelisi eeliseid või puudusi. Samuti on olemas mõned põhilised näpunäited, mis aitavad hinnata vaiba vastupidavust ja ka seda, kui hästi püsib algne välimus.
Vastupidavus sõltub kolmest tähtsast tegurist: kiu tüübist, lõnga keerust ja pinna tihedusest. Vaid ühe teguri arvestamine võib vaibavalikul eksiteele viia. Tähtis on arvestada kõigi kolmega ja valida välja vaip, mis on kõigiti sobiv.
Esiteks, vali tugev elastne vaibakiud, näiteks nailon, mis on praegu kasutatavatest kõige tugevam ja elastsem. Teiseks, vali tiheda lõngakeeruga vaip, mille välimus muster püsivad kauem. Kolmandaks, hea elastsuse ja välimuse jaoks on tähtis pinna tihedus.
Vaata keerdu. Lõnga keerd, eriti pinnalõikel, on vaiba vastupidavuse juures kriitiline komponent. Kõik pinnalõngad pinnalõike vaipades on vastupidavuse saavutamiseks eelnevalt kuumusega töödeldud. Mida tihedam on keerd, seda paremini säilitab vaip oma välimust. Kontrolli, et vaibapinna lõigatud otsad oleksid puhtad ja tihedad.
Kontrolli pinna tihedust. Vajuta sõrmedega vaiba pinnale, et näha, kui kergelt põhi vastu tuleb. Seejärel painuta vaip U-kujuliseks nii, et tupsud väljapoole jääksid. Vaata, kui palju põhja nähtavale tuleb. Mida vähem põhja näed, seda tihedam vaip on.

Mõned praktilised näpunäited. Heledavärvilistelt vaipadelt paistavad tumedad plekid paremini välja kui tumedatelt vaipadelt ja vastupidi. Sobiva värviga vaip aitab varjata mitmesuguseid plekke, ka mustrid aitavad plekke ja mustust peita.

Lõplik värvivalik. Tehes värvitooni valimisel lõplikku otsust, oleks enne ostmist mõttekas suurem vaibanäidis koju tuua ja kontrollida selle sobivust nii päevavalguse kui ka tehisvalguse all. Poes tehtud värvivalik võib kodus sisustuse ja valgustusega koos osutuda sobimatuks.


Tagapõhi
Ärge koonerdage alusmaterjaliga. Kvaliteetsed vaibad vajavad maksimaalse vastupidavuse, mugavuse ja ilu säilitamiseks kvaliteetset polsterdust. Seda on vaja seepärast, et täitematerjal aitaks leevendada kõndimisel tekkivat survet. Polstri esmaülesandeks on tagada vaibale kindel tugi ,seetõttu soovitataksegi tavaliselt tihedat elastset polstrit.

Alusvaibad on saadaval järgmistest materjalidest: käsnkummi, vahtkummi, uretaanvaht, sideuretaan või karva ja džuudi viltsegu. Alusvaipu toodetakse erinevates tiheduses, paksuses ja kaalus, et vastu pidada kerge, keskmise või raske liikluskoormusega alade nõudmistele.

Lisätty: 24.01.2005