Artikkelit ja uutiset

Oskuslikult lõigatud soolopuud aias

Aiakujunduses on hakanud üha olulisemat rolli omama erineva kujuga lõigatud okaspuud, mida sageli kutsutakse bonsaideks.

Enamikul juhtudel istutatakse sellised puud väljapaistvasse kohta aeda ja nad etendavad peamist rolli aiast üldmulje kujundamisel.

Missuguseid okaspuid valida bonsaiks? Kuidas neid hoida dekoratiivsena aastast aastasse?

Kõige populaarsem bonsaina on tõenäoliselt mänd. Enamikul juhtudel on liigiks, kellest on hakatud kujundama bonsaid, just olnud mägimänd. Samas ei ole mingit olulist vahet, missugust männi liiki kasutada, sest hooldus ja kujundusvõtted on kõikidel samad ja tulemus ühtviisi positiivne. Üks võimalus on alustada bonsai kasvatust algstaadiumist, s.o seemikust, mis on aga väga pikaealine ettevõtmine.

Üldjuhul ostetakse siiski bonsai puukoolist, kus ta on kogenud spetsialistide all kasvatatud. Vahel on olude sunnil mõttekas bonsai kujundada mingitel tingimustel kahjustada saanud taimedest. Olenemata algsest päritolust on hooldus ühene.

Aiakujunduses leidub üha sagedamini tüvel elupuid. Kõige pilkupüüdvam tüvel kasvatatava elupuu sort on “Smaragd”.

Tüvipuud on hea teha “Smaragdi” elupuust, millel on ainult üks tüvi. Kui tüvesid on mitu, jäta alles ainult üks. Vahvad on ka kollastest sortidest lõigatud tüvepuud, nagu seda on “Lutea”, “Yellow Ribbon” jt. Eestis nõutuma hekielupuu “Brabanti” palliks lõikamisel vapustavat tulemust ei saavuta. Kokkuvõttes võib muidugi kõikidest sortidest püüda tüvepuid lõigata.

Elupuude tüvepuuna hoolduse puhul püga võrseid tagasi aiakääridega. Jälgi tähelepanelikult igast küljest, et lõikamise tulemusel tekiks ühtlane kera. Kiirekasvuliste elupuusortide puhul on enamasti ühekordsest lõikamisest vähe, seda tuleks korrata mitu korda vegetatsiooniaja jooksul.

Sobivaim lõikamisaeg on kevad, kui võrsed on alustanud kasvu ja püsiv öökülmaoht möödas.

Vahva tulemus saavutatakse ka mõningate kadakate kujundamisega. Lihtsam variant on lõigata tüvele kerad nagu elupuude puhul. Ideaalsed sellisteks lõikusteks on näiteks sellised hiina kadaka sordid nagu “Mint Julep”, “Kateleeri”, “Pfitzeriana”. Muide, kadaka tüvi mõjub äärmiselt antiikselt. Kaunid ja arhailised on kadaka bonsaid, mis näevad välja nagu varem kirjeldatud erinevatel tasanditel “pallikestega” männibonsaid. Sellisteks lõikusteks on ideaalsed hiina kadakas “Blue Alps”, kirju kadakas “Meyeri”. Ka nende puhul tuleks lõigata võrsete tippe tagasi. Seda soovitavalt juunis, kui võrsed on veel puitumata. q

Kujunda ise koduaeda kaunis männibonsai
Noored kasvud kärbi poole võrra lühemaks. Seda on soovitatav teha juunikuus, juulis on töö juba tülikam. Tee seda kindlasti regulaarselt, igal aastal. Ära mingil juhul lõika kogu noort võrset tagasi, sellisel juhul jäävad inetud pruunid tühikud ja taim kaotab oma dekoratiivsuse.
Jälgi kujundatud ümaraid rohelisi “pallikesi”, et alt midagi ei ripneks. Pallike peab olema kindlate joontega, konkreetne.
Bonsail on oluline ilus ja puhas tüvi, seetõttu puhasta tüvi igal aastal tekkinud okastest. Jändrikuline väljapaistev tüvi annabki taimele dekoratiivsuse.
Kui soovid oma bonsaid suuremaks kasvatada, st roheliste pallikeste hulka suurendada, jäta mõni võrse kärpimata. Parema tulemuse saab, kui jäetakse kärpimata võrse pallikese servas, sealt kasvatame välja uue oksakese uut palli moodustama.
Kui sa ei ole kasvava bonsai kujuga rahul ega suuda seda ainult oskusliku lõikamisega soovitud vormi sundida, võta appi abivahendid. Tugeva traadi saab ettevaatlikult oksa ümber põimida ja sellega taime kasvukuju reguleerida. Samas ära jäta traati okstele aastateks, sest ta võib okstesse sisse kasvada.
Allikas: Maris Paalvelt

Lisätty: 22.05.2006