Artikkelit ja uutiset

Suurte murupindade hooldamisel tuleb abiks murutraktor

Sulev Hallik
Stokkeri tööriistakeskuse müügidirektor

Paljude maakodude peenralapid ja kartulimaad on tänaseks murukatte saanud, kui aga niitmist vajavat pinda palju, tasuks mõelda juba ka murutraktori ostule.

Armastab ju eestlane privaatsust ja sellest tulenevalt suuri majakrunte. Viimane tingib omakorda suhteliselt suurte murupindade rajamise, sest potipõllundus on muutunud tänases kiires elutempos tõeliseks luksuseks. Arvestades ka potipõllundusega kaasnevaid otseseid kulutusi, on üha rohkem eestimaalasi viimasest loobunud ning seniste aialappide asemele muruplatsid rajanud.

Tuleb tuttav ette? Sellisel juhul on olulised ka muruniitmisele kulutatud tunnid. Kõik see on põhjuseks, miks murutraktorid üha enam populaarsust koguvad.

Millest alustada, kui otsus senise niidumasina asemele suurem abiline soetada on küps? Masina mootori võimsuse ning niidulaiuse valikul tuleb arvestada murupinna suuruse ja iseärasustega, nagu näiteks künklikkus ja liigendatus, ning kas masinaga soovitakse vaid muru niita või ka muid töid teostada.

Murutraktorite mootorid algavad 6 hobujõust ning niidulaiused 60 sentimeetrist. Sellised väikemasinad on sobilikud 500ruutmeetrise murupinna niitmiseks ja väiksemateks transpordi- või muruhooldustöödeks, nagu näiteks õhutamine, rullimine, väetamine.

Soovides talvel ka lund koristada, tuleks valida võimsama mootoriga masin. Olulisim on kindlasti moodus, kuidas lumesahk või -frees murutraktori külge kinnitub. Yard-Mani ja Cub Cadeti traktorite Fast Attach™-kiirkinnitussüsteem võimaldab lisaseadmeid monteerida ja demonteerida mõne minutiga.

Peale mootori võimsuse ja niidulaiuse on oluline tehniline nüanss murutraktori puhul veosüsteem ehk maakeeli see, kuidas murutraktori liikumiskiirust ja -suunda muudetakse. Siinkohal on tabav võrdlus sõiduatoga, kus on kasutusel manuaalsed ja automaatsed transmissioonid.

Erinevalt autost tuleb manuaalse transmissiooniga murutraktor suurema ülekande lülitamiseks peatada, kuna sidurisüsteem puudub. Seepärast sujub töö kiiremini ja mugavamalt automaatse ülekandega masinatega. Yard-Mani traktorite AutoDrive™-ülekanne toimib samuti kui sõiduauto automaatkäiguvahetus – pedaalile vajutades kiirus suureneb.

Kõige olulisem erinevus on see, et automaatse käiguvahetusega ei kaasne murutraktoritel sellist hinnalisa nagu autodel, automaatkäiguvahetus on YardMan traktoritel standardvarustuses.

Niiduseadmed on enamasti pöörlevate teradega ning võimaldavad niita kolmel erineval viisil. Kõige lihtsam on külgväljapaiskega niiduseade, millel niidetud muru küljelt või tagant välja visatakse. Sellised külgväljaviskega masinad on tänu oma lihtsusele ja soodsamale hinnale populaarseimad.

Lisaks saab neile ilusama tulemuse saavutamiseks paigaldada multšimisseadme, mis muru eriti peeneks hakib ning rohuliblede vahele poetab. Kui muru on eriti tihe ja kiire kasvuga, ei näe kahe eelmise niiduseadme kasutamisel tulemus eriti esteetiline välja. Sellisel juhul tuleks kasutada rohukogurit.

Rohukogur on suurepärane tööriist ka puulehtede kogumisel, sest peale lehtede kokkuimemise hakitakse need ka peeneks. Niiviisi kahaneb oluliselt kogutud lehemass ja sügistuul ei puhu seda peenema struktuuri tõttu uuesti laiali.

Külgväljaviskega niidukile saab lisaseadmena soetada murukoguri, mille töö põhineb terade tekitataval imemisjõul. Parema tulemuse saamiseks tuleks väljaviskeavapoolne tera vahetada spetsiaalse, suuremat imemist tekitava tera vastu.

Lisätty: 22.05.2006