Artikkelit ja uutiset

Mürasummutaja ripplagi

Liigne müra häirib nii kontoritöötajaid kui ka korterielanikke - müra väsitab.

Ehitusakustikuid, kellega müraprobleemide lahendamisel nõu pidada, on Eestis väga vähe. Teadmatuse tõttu peetaksegi lärmakat ümbrust kortermajadega kaasaskäivaks paratamatuseks. Ometi saab oma jõu ja lihtsa vaevaga müramuret tunduvalt leevendada.
Müra üldtase väheneb, kui vähendada ruumis järelkaja. Nimelt liituvad kõigis ruumides tekkivate otsehelidega ka nende peegeldused. Tekib ruumikõla ja seetõttu kasvab ka ruumi müratase. Üks lihtsamaid ja efektiivsemaid võimalusi müra vähendada on spetsripplagede paigaldamine. Ripplagi on sisekujunduselement, mille alla saab peita juhtmed ja ruumis jääb vaiksemaks. Rusikareegel on, et hea akustika tagamiseks peab toas olema heli summutavaid materjale vähemalt sama palju kui põrandapinda. Suuremate müraprobleemide korral (näiteks seina läbikostvus, vahelagede heliisolatsioon jmt.) ei pruugi akustiline ripplagi aidata - sel juhul tuleks parimate lahenduste leidmiseks pidada nõu ehitusakustikuga.
Mürasummutava ripplae hind on sama
Ehitusmaterjalikaupluses tasub ripplagede valikut uurides küsida, mis lisaväärtusi laematerjal peale juhtmete, ventilatsioonitorude ja valgustite peitmise veel pakub. Tihti ei teata, et ripplagi on peale sobiva värvi ja faktuuri ka mürasummutav, sest silmaga nähtavaid erinevusi mürasummutaval ja tavalisel ripplael pole. Kuna ka toodete hinnaklass on enam-vähem võrdne (100-200 kr/m²), võib teadmatusest jäädagi sobilik materjal ostmata.
Erinevalt tavalisest plaadist on mürasummutava plaadi pind kaetud mikroavadega (pooridega), mille kaudu liigub heli summutavasse põhiplaati. Erinev on ka materjal - näiteks Ecophoni akustilised plaadid on pressitud klaasvillast, pealispind on kaetud eri tooni akuteksi riide või PVC-kattega, plaadid on eri läbimõõdus.
Lakke saab akustilisi plaate paigaldada tavalise ripplaekarkassi peale, kui see variant ära langeb, on võimalik mürasummutav materjal liimida otse lae aluspinnale. Plaatide liimimisel tuleb silmas pidada, et vana pind oleks korralikult pahteldatud ja tasandatud. Liimiks sobib hästi näiteks spetsiaalne Akustokarhu liim.
Klaas- või mineraalkiudplaat?
Mürasummutava ripplae paigaldamise seisukohast on väga oluline laeplaadi töödeldavus. Klaasvillast ripplae plussiks saab pidada selle lihtsat lõigatavust ka kõige tavalisema majapidamisnoaga - igaüks saab hakkama valgustitele tarvilike aukude lõikamisega, tulemus jääb puhas ja korrektne. Paigaldamise seisukohalt on väga oluline, et plaadid lõikamisel ei murduks ning servad ei mureneks (vt. foto). Mineraalkiudplaadid kipuvad töötlemisel kergesti murduma, seetõttu on algajal laepaigaldajal väga lihtne ostetud materjal rikkuda. Klaasvill-laeplaatidel on veel üks oluline pluss just kortermajade elanikele - kuna need ei seo niiskust, ei ole karta lae allakukkumist ega näotuks muutumist. Seetõttu sobivad klaasvill-ripplaed hästi ka niisketesse ruumidesse (duširuumid, WCd, basseinid), sest laed on niiskuskindlad ja materjal ei kaota märjaks saades oma kuju ega mõõtmeid.
Kuna mürasummutavad laeplaadid on kaalult kerged, pole nende vedu kas või viiendale korrusele probleem. Näiteks Ecophoni mürasummutavad plaadid ei põle ja need toimivad lisasoojustusena.
Mürasummutavate ripplae-plaatide valimise teeb hõlpsaks ka asjaolu, et neid on igale maitsele - eri pinnakatte, faktuuri, kinnitusviisi ja servatüüpidega. Kodus sobivad mürasummutavad laed eeskätt kabinetti, ruumi, kus vaadatakse kodukino, muusikahuvilise teismelise tuppa jne.

Mürasummutava ripplae paigaldamine kodus on lihtne
Mürasummutava ripplae paigaldamine 20 m² ruumi lakke võtab vilunud töömehel aega paar tundi, omal jõul peaks piisama poolest õhtust.
Vaja läheb:
Puhtaid puuvillkindaid (plaadipinna puhtuse tagamiseks)
Loodi (et paigaldatav lagi oleks loodis)
Elektritrelli (riputite ja ääreliistu kinnitamiseks vajalike kinnitite aukude puurimiseks)
Plekikääre karkassi ja ääreliistude lõikamiseks
Haamrit (kiilankrute aukudesse löömiseks)
Nuga - laeplaatide lõikamiseks (NB! tavaline nuga sobib ainult Ecophoni mürasummutavate plaatide lõikamiseks, teisi materjale noaga lõigata ei saa.)
Mõõdulinti, pliiatsit ja joonlauda

Lisainfo
www.ripplaed.ee
www.isover.ee

Lisätty: 24.01.2005