Artikkelit ja uutiset

Veski, mis ajaga kaasa sammub

Foto: Priit Grepp Alkuperä: ideesahver.ee

Foto: Priit Grepp Alkuperä: ideesahver.ee
Mis see on, küsib Tallinn–Narva maanteel sõitja Jõelähtmel, sihtides paepealsele tuulteväljale, Loo küla suunas. Enam ei saa öelda, et ah, üks vana veskivare. Nüüd tuleb lähemalt uurida, mida see vastvalminud, paekivist ja klaasist ehitis endast kujutab.
Tekst: Helen Arak
Fotod: Priit Grepp

Tähetorn? Vaatluspost? Loss? „Viljajahvatuskoht see tõesti enam pole,“ selgitab perenaine Margit Pärtel, tutvustades alles ehitusjälgedega hoonet. Nüüdse rajatise nimi on Loo küla kunsti- ja käsitöökeskus. Kostivere-Jõelähtme rahvas tunneb uhkust, et lagunenud veskivare asemel neil nüüd nii moodne hoone on. Maamärk, mis tõmbab rahvast ka kaugemalt ligi.

Tuuleveski. 1826. aastal Kostivere mõisale ehitatud tuuleveski p õles hiljem maha, ilmselt töötavate mehhanismide ülekuumenedes. 60 aastat seisis veski varena. Hoone päästis hea idee, õigemini unenägu.

Unenäoveski. “Elus oli hetk, kui oli vaja kuskile liikuda,“ alustab Margit uue kodu otsimise lugu. Tartust pärit olles käis ta selleks pigem Lõuna-Eestis kohti otsimas, ikka vahelduval maastikul, kuplite, metsade ja veesilmade vahel. Kuni meenus aastatetagune unenägu veskist.

 Alkuperä: ideesahver.ee

Alkuperä: ideesahver.ee
Täpsemalt loe artiklit juulikuu Kodukirjast.
Juuli Kodukiri kutsub külla romantilisse majja Haapsalus, kus filmiti ka lastesarja „Väikelinna detektiivid“. Samuti „Vallatutest kurvidest“ tuntud Terje Luige õiterohkesse aeda Raplamaal.
Värksete detailide ja värviga võib muuta nii kodu kui ka suvemaja ilmet. Nii sai 1970. aastate suvila valge värvi ja heledate tekstiilidega omaaegset disaini väärtustava, kuid tänapäevase näo. Muutumismäng näitab, kuidas muudavad kodu välimust ja meelolu värvierksad detailid.
Käsitöö osa on taaskasutuse ja lihtsate võtete päralt – vanast ukset saab nii köögiriiuli kui tualettlaua, autorehv muutub aga tumbaks. Ka 10 meeleolukat õuepeo kaunistust on järgi teha imelihtsad.
Köögiosas pakub Pille Enden retsepte värskest aiaviljast ja marjadest.

Telli Kodukiri siit!

Lisätty: 03.07.2014

Sinua voi kiinnostaa myös seuraavat artikkelit

katso lisää