Artikkelit ja uutiset
Kuidas valida koju kunstiteoseid?
Oma kogemusi ja soovitusi jagab Eveli Varik, kes on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia graafika osakonna. Praegusel hetkel kunstnik, disainer, ruumikujundaja ettevõttes Summoner OÜ, mis tegeleb ruumikujunduse nõustamiste ja mööbliprojektide teostamisega Roosimari Sisustusstuudios.Eveli on olnud tegevkunstnik juba üle 22 aasta. Kuulunud mitmesse erialaliitu ja kujundanud mitmeid suuri näitusi, sealhulgas Tartu aastanäituse 2021. aastal. Lisaks pidas ta 9 aastat Rakvere Teatri peakunstnikuna Teatrigaleriid.
Mina võrdlen kunstiteost alati hea raamatuga. On raamatuid, mis erinevatel eluetappidel on mind muutnud, avardades mu maailmapilti. Sama on kunstiteostega, sest neid tuleb avastada nagu raamatuidki. Tuleb võtta aega ja külastada kunstinäitusi, käia kunstimuuseumites, et see omanäoline maailm asuks end sinu ees lahti laotama.
Inimesed tihti küsivad minu käest, et kuidas kunsti mõista? Vastan tavaliselt, et kõike mida näed, ei saagi mõista ja ei peagi. Igat raamatut sa ju ei loe, nii ka iga kunstnik või tema poolt loodu ei saa sind kõnetada. Mõni puudutab lähemalt, selle tunneb alati inimene ära.
Inimene, kes otsib enda koju kunstiteoseid, võiks lähtuda iseendast ja oma ruumist. Iga ruum jutustab meile lugu. Kunst kodu seintel annab ruumile omapära, ilme ja ka kindlasti suurema väärtuse.
Mul on enda väike kunstikogu, kuhu kuulub ligikaudu 30 teost. Vaatan neid tihti suure austuse ja hellusega. Ma pole neid valinud ruumi järgi, aga need on väga kindlalt sobitunud minu erinevate kodudega ja sulandunud üheks.
Esimeseks oluliseks kriteeriumiks ongi teose ära tundmine - kas meeldib või ei meeldi. Ka kunstikoguja, kes jälgib teose ajas kasvavat väärtust, lähtub eelkõige meeldimise printsiibist. Kui leiate teid paeluva kunstniku, siis on tema teoste hulgast väga lihtsasti võimalik välja valida teid enim kõnetav teos.
Kas abstraktne või kujutav?
Abstraktset kunsti on ruumidesse kergem valida, sest see on pretensioonitu ja sobitub interjööriga lihtsamini. On vaja vaid jälgida värvide tonaalsusi ja et teos ruumi sobituks, et jääks piisavalt õhku. Abstraktne kunst on väga inspireeriv ja paljulubav, sest iga inimene võib seal näha oma kujutlusvõimest ning kogemusest lähtuvalt jutustust. Tihti ostetakse abstraktset kunsti töökohtade kontoritesse, fuajeedesse, kus pole vaja, et teos liigset lugu räägiks, pigem mõjuks paljudele inimestele neutraalselt. Samas on aga võimalik abstraktsesse kunsti end ära kaotada, jäädes pilti vaadates mõtisklema. Soovitan abstraktset kunsti ka erinevatesse ooteruumidesse.
Kujutav kunst on aga intrigeerivam ja põnevam. Tuleb leida just need teosed, mis sinu olemuse ja ruumiga kõige paremini sobituvad. Kujutav kunst kannab alati tähendust, võib olla ruumi täiustav, illustratiivne, mitmemõtteline.
Teoseid ruumi paigutades tuleb kindlasti mõelda vaadetele - kuidas teos paistab, mis kõrgusel see asub. Kunstiteos peaks ruumile vajaliku mõju juurde andma. Samuti on oluline valgustus - kas teos vajab eraldi valgust või piisab üldvalgusest?
Kunsti tehnikad - lihtne ABC. Mida võiks kunstiteost soetades ja vormistades jälgida?
Teost saab nimetada maaliks, kui see on paksemate värvidega kaetud papil või raamiga kangal ehk lõuendil. Maali ostes tasub jälgida, et all servas oleks kunstniku signeering. Ilma kunstniku autogrammita teosel ei ole ajas väärtust. Kui ostate ilma signeeringuta teose, tuleks kunstnik üles otsida ning tavaliselt on nad nõus oma teosele nime ja aasta lisama.
Lõuendil õli- ja akrüülmaalid võivad olla raamitud, aga ei pea olema. Raami võib lisada kunstnik või teie ise, lähtuvalt oma kodu stiilist. Raam ei tohiks kunagi teose üle domineerida. Raamil võib olla ka teost kaitsev funktsioon.
Maalitehnikaid on väga erinevaid. Enamik inimesi tunneb ära akvarelli, mis mõjub õhuliselt, ei jää ruumis domineerima ja sobib igale poole oma kerge koloriidiga. Õli- ja akrüülmaalid võivad mõjuda väga intensiivselt olenevalt maalimisstiilist, koloriidist ja maali temaatikast. Seega tuleb teosele sobiva koha leidmiseks kõiki tingimusi väga täpselt silmas pidada.
Graafiline teos on kas joonistatud, trükitud või pressitud paberile. Joonistusest on alati üks eksemplar - originaal. Graafikaks saab nimetada ka autoritehnikat, mis võib olla mitmete erinevate graafiliste tehnikate segu, kuid mida tavaliselt on ka vaid üks eksemplar.
Graafilisel teosel on tavaliselt märgitud teose nimi, tehnika, kunstniku autogramm ja aastaarv, aga lisaks veel kaks väga olulist numbrit. Näiteks kui teosel on arv (2/13), siis esimene arv tähendab tõmmise järjekorra numbrit ja teine arv tähendab kui palju tõmmiseid on sellest trükiplaadist tehtud. Mida väiksemad on need numbrid, seda rariteetsem ja hinnalisem on teos. Trükiplaadist saab trükkida teatud arvu tõmmiseid ja peale seda, see tavaliselt hävitatakse. Kui näiteks arv on (33/100), siis on seda teost trükitud sada tükki, millest teil on 33 eksemplar. See teos ei saa olla eriti kallis, aga meeldida võib see ikka.
Graafika on tihti juba kunstniku poolt vormistatud. Kui ostate raamimata tõmmise, siis tuleks minna raamitöökotta ning valida sobiv raam koos klaasi ja paspartuuga (paspartuu on pilti raamiv kartong).
Vormistus graafika puhul on tavaliselt peenem raam, paspartuu ja matt klaas. Tuleks jälgida, et raam tooks teose paremini esile ja sobiks koduste värvitoonidega. Teos võib ka vastanduda olemasolevale kujundusele ruumis, olles sobivaks aktseniks.
Foto on ruumis väga efektne, aga selle puhul tuleks jälgida päris paljusid aspekte. Foto tegemise ja printimise võimalusi on tänapäeval tohutult palju. Kõige lihtsam on osta fotograafilt teos, mis on vormistatud. Foto trüki arv ja autogramm on tihti teose taga, et kiri ei rikuks kujutletava tervikut.
Interjööris asuv suur foto elavdab ruumi ja mõjub oma avara vaatega tihti nagu aken. Kasutan sarnast lahendust, kui ruum on väike ja oleks vaja avarust. Foto puhul tuleks kindlasti jälgida ka teose intensiivsust, mida kujutatakse ning mis meeleolu see loob.
Skulptuuridel või pisiplastikal ma eraldi pikemalt ei peatuks. Ruumist ja teosest olenevalt vajavad sellised teosed igast küljest vaadet, spetsiaalset valgust ja tavaliselt ka postamenti või alust. Parim koht eksponeerimiseks on valgusküllane hall.
Kunstiteoseid saab tänapäeval trükkida ka tapeedile, kangale või ustele. Sellisel juhul on kindlasti vaja kunstniku nõusolekut, sest see on kunstiteose taasloomine. Paljud kunstnikud, kelle tööd on kallid, müüvad ka enda teostest odavamaid prinditud reproduktsioone. Kõik on võimalik.
Mul on endal olemas kunstniku teosega trükitud trikotaažkleit, mis on väga originaalne ainueksemplar. Kunsti reprodutseeritakse ka tarbekaupade peale, näiteks kuumaalused, põlled, padjad jm. Eksklusiivse kingitusena on see alati väga mõjus ja omab suuremat väärtust kui lihtsalt niisama asi.
Kuidas viia end kurssi kunstimaailmaga?
Kui soovid endale teoseid soetada, siis soovitan käia kunsti aastanäitustel. Tartus on need igal aastal Tartu Kunstimajas. Seal on üsna suur ülevaade kunstnikest ja erinevatest teostest. Julgustan ka külastama galeriisid, kunstipoode ja muuseume. Kunsti peab oma silmaga nägema, teoseid peab tunnetama. Aga soovi korral võib kasutada kunstivahendajaid ja kujundajaid.
Soovitan minna Tartu Kunstimuuseumisse Viltusesse Majja või ERMI, külastada kultuurinautimise päeva Tallinnas või Pärnus, pealinnas Kumu, Fotografiskat, Pärnu Kunstnikemaja, Linnagaleriid ja Pärnu Uue Kunsti Muuseumi. Iga külastusega tekib teil ülevaatlikum pilt kunstimaastikust ning siis on lihtsam endale koju sobivat teost valida.
Kui te soovite väärtustada oma ruumi, ostke head Eesti kunsti. Maailmas ringi reisinud inimesena võin julgelt öelda, et Eesti kunst on väga mitmekülgne, väga kvaliteetne ning huvitav.
Lisätty: 29.01.2023
SISUSTUS E KAUBAMAJA
Puh.:
+372 737 1000
Osoite:
Tehase 16, Tartu, Tartumaa
Sähköposti:
WWW: