Artikkelit ja uutiset

Ka lagi väärib kujundajakätt

Ühe tuntud põrandafirma reklaamlause kõlab umbes nii, et põrand peaks olema teie elamise lagi. Aga miks mitte lagi ise?

Oma võlu on ehtsal puidul. Eriti hästi sobib puit lakke vanemates korterites ja maamajades, kuid uutes elamistes on selle kasutamisvõimalused piiratud ? puitlagi nõuab sobivat ümbrust ja seda tingimust pole praegusi disainitrende järgides just kerge täita.
Kuigi Skandinaavias ei põlata puitu mis tahes stiilide puhul. Viimane Heinola ehitusmess Soomes oli hea näide, kuidas puitlagesid on oskusliku järeltöötlusega võimalik ühildada kas või antiikmööbliga.
Naturaalset sisevoodrilauda reeglina ei kasutata. Tegu on ikka õhukeste suuremal või vähemal määral väärispuidust paneelidega, mis on tehases eeltöödeldud ja mille paigaldamine imelihtne.

Mugav laepaneel

Eesti ehitus- ja sisustuspoodides on naturaalsest puidust laepaneele veel üliharva näha. Küll aga pakutakse Eestis kümnetes ja kümnetes eri variantides karkassile paigaldatavaid laepaneele. Isoveri tootevalikust võib leida näiteks selliseid, mis efektiivselt müra summutavad. Hinnalt on paneelid suhteliselt soodsad ning lisapluss on see, et nende taha on mõnus peita kõikvõimalikke juhtmeid, torusid ja voolikuid.
Kõik oleks ju ilus, kui karkasslagedele poleks otsaette kirjutatud kontorihing. Mõistagi leidub ripplagedel piiratud territooriumil kasutusvõimalusi ka eraelamises: hästi sobivad nad tuulekotta, esikusse, tualettruumi, kodukontorisse ja kodukinoruumi.
Betooni ja kipsi suhteliselt igavasse maailma toovad väikest elevust otse lakke kinnitatavad paneelid, mida leidub nii kodu- kui ka välismaise päritoluga. Laes näevad need välja elegantsed.
Pärnus valmivat ISOTEX:plaati on saada vähemalt kümnes variandis. Nagu ütleb Viisnurga turundusjuht Marko Šorin, on ka plaatide paigaldamine lihtne, seda tänu nende kergusele ja hästi läbimõeldud ühendustappidele. Töömeeste brigaadi ei lähe selle töö puhul küll vaja, paigaldusega saab hakkama ka üks inimene. Mingit järelviimistlust laepaneelid ei vaja.
100 krooni piiresse jääv ruutmeetri hind võib võrreldes kipsplaadiga tunduda küll kõrge, aga samas saab ka kohe unustada tülikad pahteldamis-, lihvimis-, värvimis- ja koristustööd. Šorin lisab siiski, et kuigi ISOTEX on hea laematerjal kõikidesse kuivadesse ruumidesse ja ka kööki, ei talu ta, nagu aluseks olev puitkiudplaat ikka, eriti niiskust ja näiteks talvel tühjana seisva suvila lakke paigaldamisse peaks suhtuma ettevaatlikult.
Katrin Lõoke Angroo ehituskauplusest ütleb, et nende poeketis müüdav Poola päritolu laeplaat on ISOTEXile kõva konkurent. Nii välimuse, hinna kui ka paigalduse lihtsuse poolest. Ainsa vahega, et poolakate laeplaat põhineb MDF-alusel, mis vanas kõnepruugis tähendas soome pappi. See teeb plaadi kaalult veelgi kergemaks.
Puidualusel lakke saab teda kinnitada ka otse klambripüstoli või väikeste kruvikestega, betoonile tuleb lisada ka primitiivne karkass.
Pikemaid variante pikkusega 2.60 on saada palju, lühemaid 1.20 neli-viis. Plaat on väga hästi pestav ja kui tarvis, ka ülevärvitav. Vähesel määral kannatab see ka niiskust, seega ei tohiks keeduaurud plaati kuidagi rikkuda. Ka üks naabrite uputuskord ei tohiks olla probleem.?
Rootslaste Agnes tundub poes toodud valikust väljanägemiselt kõige elegantsem, kui seda ei pitsitaks paar miinust. Esiteks on tema hind konkurentidest peaaegu poole kallim. Ning kaalultki on see teistest poole raskem. Kõigele lisaks võtab ta suhteliselt kergelt külge ka mustust. Õnneks on seda plaati lihtne pesta ja seda võib ka värvida.
Laeplaat talub niiskust
Katrin Lõoke teab, et lakke on pandud isegi klaaskiudtapeeti ja seda siis värvidega kujundatud. Samuti on selleks edukalt kasutatud tavalisi seinaplaate. Need on vaid paar lihtsamat võimalust laele omanäolisema ilme andmiseks.

Lisätty: 08.04.2005

Sinua voi kiinnostaa myös seuraavat artikkelit