Artikkelit ja uutiset

Pisut luksust ja raha jääb ülegi.

Põrandakattetehnoloogias on käes muutuste aeg ? uudne spoonparkett on nii naturaalne kui ka taskukohane.
Need, kel parasjagu põranda-vahetus ees, on pahatihti väljunud poest, selg ees: kõik, mis vähegi väärtuslik, vajutab ka hinnakirve kuklasse. Odava laminaadi liimile sattumine pole kindlasti lahendus. Iial ei või teada, kas ostad põrandale lihtsalt kokkuliimitud pappi ja paberit. Kvaliteetne laminaatparkett maksab aga üsna sama palju kui naturaalparkett. Mõistagi on ka kallil laminaadil omad eelised. Sellist tugevust ei saavuta ükski naturaalparkett. Ent tehis on tehis.

Kõike head lihtsalt natuke vähem

Naturaalsuse ja odavuse ühendab endas spoonparkett. Kui varem võis selle vastu huvi jahutada valikuvõimaluste piiratus, siis nüüd on ka puiduliikide sortiment oluliselt suurem. Enam ei pea leppima vaid tamme, pöögi või vahtraga.
Põrandakatet saab võrrelda spoonmööbliga. Selle puhul pole just kerge kindlaks teha, kas kummut või magamistoakomplekt on tehtud kirsipuust või mahagonist. Reedab vaid hind, sest eseme sisu on ikkagi tööstuslik plaat, mis on kaetud õhukese väärispuitvineeri ehk spooniga.
Lincona Põrandakeskuse projektijuht Margo Villmann pole spoonparketti kiites kitsi. Eks väline pilt räägi iseenda eest. Kogu põrand on sada protsenti naturaalne. Ainult et kõike on vähem. Ehtsast väärispuust pealiskiht on ainult 0,6 mm paks, aga karta, et see ära kuluks, pole vähemalt ühe inimpõlve jooksul küll põhjust, sest põrandat kaitseb ju ülitugev lakikord. Tootja on oma ettevõtmises nii kindel, et julgeb iga põrandaostuga kaasa anda 10-12aastase kirjaliku kulumisgarantii.

Keskmise ehk lööke ja koormusi vastu võtma määratud kihi moodustab ülitugev HDF plaat, mis on taas üdini looduslik. Aluskihiks on aga tavaline kuuse- või männipuit. Seega peaks spoonparkett lööke või daamide teravaid kingakontsi ja liivateri taluma sama hästi kui laudparkett. Vaat et pareminigi.

Põrandakütte puhul parim lahendus

Spoonparketi paksus on ainult 7 mm, mis loob eelduse, et seda annab koos vahtaluskihiga asetada otse vanale mis tahes materjalist põrandale. Lävepakuni ei peaks umbes sentimeetri jagu tõstetud põrand kuidagi ulatuma ega ukse liikumist segama. Uue põranda ehitusel peaks laakidele lisama kindlasti mingi tugevdava plaadi, põrandaküttega betoonile aitab mõistagi vaid aluskattest. Põrandakütte puhul on spoonparkett ka arvatavasti parim lahendus, mis temperatuuri ega niiskuse muutudes ei lase end mõjutada.

Turundusjuhi Liina Laari arvates peaks just spoonparkett tõsist mõtlemisainet andma neile, kes tahaks oma kodus anda põrandatele veidi luksuslikku ja eksootilist väljanägemist, aga kelle rahakott nii suurele investeeringule nagu massiivpuit või naturaalparkett vastu ei pea.
Vaid paar võrdlust: aina enam küsitud maailma kõige mustema puu massiivlauad maksavad samas poes kaugelt üle 3000 krooni ruutmeeter, sama puu naturaalparkett umbes poole vähem. Spoonparketi hind algab aga 400 kroonist. Silmaga pole aga kolme eri toote vahel märgata mingit erinevust. Liina Laar paneb kõrvuti ka naturaalbambusparketi ning spooni. Ühe hind on 1200-1300 krooni ümber, teisel jääb 400 krooni piiresse.
Valik on tõesti noobel ja sisaldab isegi selliseid spoone, mida naturaalse puitparketina veel ei toodetagi. Näiteks on valikus mööblitööstuses juba mõnda aega kasutuses olnud zebrano, aastakümneid ülikalli puiduliigina tuntud mahagon ja hoopis erilise välimusega macassar. Erilise ja eksklusiivse hindajad on viimasel ajal hoogu läinud nn laevatekimustrist, millele kumm- või kontrasttoonis puitvuugivahed annavad vägagi efektse välimuse. Samasugust mustrit leiab nüüd ka spoonparkettide hulgast, lisab Laar.

Teistest põrandatrendidest rääkides peatub ta vaipkatete juures ja lisab, et üha enam annab tunda inimeste püüd võimalikult naturaalse poole: Lausa lennult haaratakse praegu tšuudist, kookosest, mererohust või sisalist valmistatud pisut karedate vaipade järele. Kasulikud nii jalataldadele kui ka silmale ilusad vaadata.

Lisätty: 08.04.2005

Sinua voi kiinnostaa myös seuraavat artikkelit