Artikkelit ja uutiset

Pane värvid enda heaks tööle!

Värvides peitub üks osa igapäevaelu müstikast ning võimalik, et inimesed ei teadvusta alati väga laialt seda, kuidas ja kui palju värvid neid tegelikult mõjutavad.
Tööpäeva õnnestumine võib ju osaliselt sõltuda sellestki, millist värvi kostüümi kanda. Või veelgi väiksemast detailist – tööruumi kaunistamine erksavärviliste lillede või millegi rõõmsalt silmapaistvaga võib anda kolleegide tegemistele rõõmsama tunde.

Loovad meeleolu

Päikesekiired sisaldavad täielikku spektrit ja värviteraapia - värvide kasutamine eesmärgil, et taastada keha ja vaimu energiatasakaal ning panna värvid inimese heaks tööle - pärineb just sealt.
Kõik me näeme vikerkaart ühtmoodi, kuid vastavalt meeleolule eelistame selles igaüks oma värve, sest teatud toonid ja meie loomus sobivad rohkem kokku. Värvid riietuses, värvid kodus, kontoris ja kõikjal mujal - see on olulisem kui aimame. Kunstnik Kandinsky on öelnud, et värvid ongi üks vahend, kuidas inimese hinge mõjutada.
Küllap on värvid meie elus niivõrd loomulikud ja harjumuspärased, et valdavalt laseme ennast neil mõjutada enesele teadvustamata. Vähesed panevad tähele, mis mõju peitub ühes või teises toonis. Ometi võib igaüks teha endaga väikese katse – panna tähele, kas punased lilled nõupidamislaual annavad parema tulemuse?
Värvid on tegelikult inimesele igas olukorras toeks – nendega saab mängida. Igaüks võib panna värvid enda jaoks tööle, ehkki värviteraapia iseenesest on Eestis veel küllaltki tundmatu valdkond. Kuid otsides ja valides värve enda ümber – see on ka üks võimalik igapäevase töö juurde kuuluva värviteraapia vorme.
Samamoodi, nagu mõned värvid on rohkem meeldivad, võivad olla värvidega seotud ka teatud assotsiatsioonid, mis alati ei pruugi olla meeldivad. Seetõttu ei saa teha värvide osas suuri üldistusi.
Alati saab olla rohkem teadlikum, valides oma garderoobi, kontori sisustust, tapeeti või katusekive. Või hoopis sobivat õlimaali oma töötoa seinale. Spetsialistid leiavad, et värviteraapia mõju on eelkõige emotsionaal-psühholoogiline, kuna inimpsüühika reageerib erinevat värvi valgusele isemoodi.
Läänemaades hakati värvide mõju psüühikale ja ravivõimalusi tõsisemalt uurima eelmise sajandi teisel poolel, ehkki tegelenud on sellega nii Aristoteles, da Vinci, Newton kui ka Goethe. Plaanipärane värvide terapeutiline kasutamine algas 19. sajandi lõpul.

Värvide mitmekesisus

Üks värviteooria liike põhineb kolmel põhivärvil - sinine, punane ja kollane. Need põhivärvid annavad spektreid, mis mõjudes inimesele nägemisretseptorite kaudu avaldavad kas rahustavat või aktiveerivat toimet.
Ühes eksperimentaalses katses tõestati seaduspärasus, et inimese temperatuuritaju sõltub ümbritsevast värvist. Nii võib külmas (sinises-rohelises) ruumis sama temperatuuri tunnetada 3-4 kraadi võrra madalamana kui soojas (punases-oranzis) ruumis.
Värvid, olles igapäevase elu lahutamatud kaaslased, mõjutavad sageli inimese tujusid ja enesetunnet, tervist ja käitumist. Iga värv eraldi ja teistega kombineerituna kätkeb endas teatud „mõjusagedust“.
Kui punast loetakse elujõudu ja tahte tugevdajaks, siis oranzh soodustab entusiasmi, iseseisvust ja optimismi, kuldne aga tugevdab ja võimendab. Inimene reageerib valgusele ja värvidele üldiselt positiivselt, sellepärast saab nendega meeleolu ja tervist ka mõjutada.

Punane

Punane on silmatorkavaim ja tähelepanunõudvaim kõikidest värvidest. Olenevalt olukorrast punane kas annab jõudu, muudab elurõõmsamaks ja soodustab suhtlemist või tekitab närvilisust. Seda värvi soovitatakse vältida pingelistel perioodidel.
Tõsisema ja mõtisklevama õhustiku loob pigem külmatooniline punane. Rahuliku ja sümpaatsena tunnetatakse summutatud tumepunast, mis pakub ideaalse võimaluse piduliku ja väärika atmosfääri loomisel. Samas võib punane mõjuda rõivastuses ka soojana.
Igal juhul on see tugev värv, mis tekitab vastakaid emotsioone sõltuvalt selle variatsioonidest, väärikast tumepunasest plikaliku roosani välja. Punases on jõudu ja suursugusust, sellest tulenevalt on paljude kuulsuste ja VIP´ide ees laiali laotatav vaip justnimelt punane. Seega — ilmesta oma välimust punasega, kui sa ei taha sulanduda taustaga.

Oranzh

See värv on kombinatsioon punasest ja kollasest, seega on selles värvis mõlema mõjusid. Sooja värvina aitab oranzh kaasa positiivsete emotsioonide tekkele ja loomulikult ka söögiisule. Rõivastes annab see värv energiat, kiirgab soojust ja päikesepaistet. Kui soovid, et inimesed sinu ümber märkaksid sind, aga et sa samas ei mõjuks jõulise ja agressivsena, kasuta oranzi.

Kollane

Esimene asi, mis kollasega seostub, on loomulikult päikesepaiste. Kollane on soojust täis värvitoon, mis ühest küljest sümboliseerib õnne ja rõõmu, teisalt mõjub pisut kerglasena. Sellegipoolest ei peaks keegi kollasest loobuma, kartuses valet muljet jätta. Loomulikult kui lähete ärikohtumisele, ei pruugi kollane kostüüm olla just parim valik.
Kollane on värviringis kõige heledam, väljapoolekiirgavam ja säravam, kuid võrreldes punaste toonide mitmekesisuse ja paljususega on kollaste toonide hulk piiratum. Lisaks on kollane väga tundlik oma naabervärvide mõju suhtes. Juba väike sinine lisand muudab ta rohekaks, punane lisand oranžiks.
Emotsionaalsel tasandil on kollane hea värv, et tõsta meeleolu ja võita depressiooni. Tal on omadus äratada tähelepanu ja tõsta inimese valmisolekut uue informatsiooni vastuvõtmise jaoks. Kollasest soovitatakse hoiduda siis, kui ollakse üleärritatud seisundis ning negatiivset mõju on täheldatud ka palaviku ja põletuste puhul.

Sinine

Sinine on usaldusväärne värv, mida seostatakse esoteerilises valdkonnas inimese teadvuse tasandiga, mõtlemise ja maailmast arusaamisega. Sinisel on olemas väärikas värvigamma, millest annab valida erinevaid toone – ning sinine sulab kokku kergesti paljude teiste värvidega, moodustades iga tooniga oma „aura“.
Taevas ja meri on meie ettekujutuses alati sinised - kuigi see tegelikkuses alati nii pole. Eemaltvaatajale on meie planeet valdavalt sinine. Sinist armastatakse, sest sellest kiirgab puhtust ja rahu.
Mõned uuringud on näidanud, et sinise tonaalsusega ruumis tunnevad inimesed ennast hästi - meeled rahunevad ja kasvab keskendumisvõime. Sinine ümbrus aitab kergemini hingeliste muredega toime tulla. Ärritunud seisundi korral mõjub sinine rahustavalt ja pidurdavalt. Värviteraapias esindab sinine ka avarust.

Roheline

See värv on kõigist värvidest kõige looduslikum ja staatilisem. See värv mõjub rahulikult ja neutraalselt, rahustab, kuid mitte nii tugevalt kui sinine. Osades esoteerilistes koolkondades peetakse rohelist ka südame värviks.
Psühholoogilises mõttes annab roheline puhtuse, värskuse ja uuenemistunde. Roheline ümbrus mõjub tervendavalt ja rahustavalt südamele, sest tasakaalustab vererõhku. Roheline võib anda juurde ka usku ja lootust ning vähendada hirme, soosib keskendumist ja mõtisklemist.

Nii et värvide valikul tasub üha teadlikumalt enda jaoks värve ära kasutada. Kuid alati jääb võimalus, et alateadlikult ja justkui mitte nii selgepiiriliselt valitud värvigamma osutub teatud hetkel just kõige õigemaks. Omamoodi on ju iga värv tegelikult rõõmu, tarkuse ja loovuse allikas ning võib soodustada olukordade õnnestumisi.

Millest sõltub värvi mõju psüühikale?

… kogemustest, hoiakutest, hinnangutest. Kuna need on määramatud ja raskesti mõõdetavad, siis võimaldab see värvidesse üle kanda oma enesetunde.
… kultuurilistest sümbolitest – värvidele antakse eri kultuurides erinevaid tähendusi ja tõlgendusi.
Ühelgi värvil pole ühesugust universaalset ja muutumatut tähendust, mis sobiks kõikidele inimestele. Värvi mõju on individuaalne ning värviteraapia ja -testid on seisundi, tunnete ja tähenduste vahendajaks ja “ilmutajaks”.

Autor: Aive Antsov

Lisätty: 11.09.2005