Artikkelit ja uutiset

Sirm aitab peita ja kaunistab

Vaheseina asemel sobib ruumi liigendama ja sellele värvikamat ilmet andma sirm, mida on vajadusel lihtne ühest kohast teise tõsta.
Kui 18. sajandil Idamaadest Euroopasse jõudnud ja esialgu millegi varjamiseks kasutatud sirm oli vahepeal vaat et unustuste hõlma vajunud, siis nüüd hakkab see taas rohkem kasutamist leidma, nentis Diivaniparadiisi Tallinna kaupluse juhataja Irja Roots.
«Vanasti oli sirmil praktiline väärtus, näiteks sai selle taga magamistoas riideid vahetada, tänapäeval aga kasutatakse sirmi rohkem kujunduselemendina. See annab ilmet ja eraldab vajadusel toanurka,» selgitas ta.Rootsi sõnul sobib tavaliselt kolmeosaline sirm tubadesse, rõdule ja isegi vannituppa, kus sellele on hea asju peale riputada. Sirmi materjali saab valida sõltuvalt kasutuskohast ja sobivusest juba kodus oleva mööbliga.

Rohkelt valmistusviise

Rootsi sõnul on levinuimad bambussirmid, mis maksavad vähemalt 1600 krooni, odavamad aga puidust sirmid, mille raami sees riie või paberilaadne materjal. Nende sirmide hinnad algavad 1200 kroonist.

Kalleimad on puuraamiga ning sepisest või metallist sisuga sirmid, mille eest tuleb välja käia vähemalt 4000 krooni. Need sobivad aga vaid kujunduselemendiks, mitte millegi varjamiseks, sest sepis paistab läbi. Lisaks on olemas lillesirmid, kus raami vahel lillepotikohad.

OÜ Tekstiil Ruumis tekstiilikunstnik Monika Järg ütles, et tänapäeval kasutatakse rohkem lükanduksi või -paneele ning seetõttu on sirm kodus pigem eksklusiivne ese. Siiski on ka mõned Eesti mööblitootjad, näiteks Thulema, asunud sirme valmistama. «Sirmi põhiline eesmärk on tekitada lisaruum. See on hea ja mugav võimalus liigendada ruumi ja samas peita asju,» ütles Järg.

Kuigi tänapäevastes kontorites kasutatakse rohkem vaheseinu, sobib töölaudu eraldama ka sirm, mida saab vajadusel kerge vaevaga eemale tõsta. «Sirm sobib sel juhul, kui ei taheta ümberehitust teha, vaid ruumi jagada. Vahesein tuleb kinnitada, aga sirmi saab liigutada,» selgitas Järg.

Ise tehes ainulaadne

Tekstiilikunstniku väitel pole ka sirmi ise valmistamine sugugi keeruline, pealegi saab sel juhul just nii suure ja nii mitme osaga eseme kui vaja. Kõigepealt tuleb teha sirmile raam või tellida see puidutöökojast ning kinnitada siis selle külge näiteks kangas.
«Raami sisse võib panna ükskõik mis materjale,» rääkis Järg. «Kanga võib ka kududa, sellele võib trükkida või teha kanga siidimaali tehnikas. Aga sirmi sisse võib ka vedada nööre, panna puitruloo, kile, klaaskiud-materjali.
Oluline on vaid jälgida, et sirmi raam ja kangas või muu materjal sobiks omavahel.»
Kui lasta sirmisisu valmistada tekstiilikunstnikul, maksab selle ruutmeeter umbes 500–700 krooni.

Võimalust ise endale meelepärane sirm teha pakub AS Vunder. Kunstistuudios on müügil valmis sirmiraamid hinnaga 970 krooni, millele saab kohapeal sisu valmistada.
Vunderi projektijuhi Hedi Vaikjärve jutu järgi on sirmi valmistamise viise lõputult. Eriti lihtne on teha sirm näiteks naturaalsest käsitööpaberist, mille rulli hind algab 53 kroonist.
Paberi sisse on pressitud sibula- ja bambusetükke, õlgi, banaanipuulehti või pilliroogu. Paberist sirmi valmistades ei ole seda vaja isegi õmmelda, tuleb vaid paber välja mõõta ja kokku liimida. «Kuna sirmi pulki on kerge vahetada, võib ühest sirmid tüdinedes teha kohe uue - sellise, mida ei ole kellelgi teisel,» ütles Vaikjärv.

Lisätty: 24.01.2005

Sinua voi kiinnostaa myös seuraavat artikkelit

katso lisää