Artikkelit ja uutiset

Stormglass on väärtuslik tarbeese ja tihti leidnud rakendust kingiideena – tükk ehtsat skandinaavia käsitööd

Admiral Fitzroy Stormglass

Stormglass'i tuntakse 1750 aastast, mil seda kasutati tormihoiatusteks purjelaevadel. Esimene tõsiseltvõetav tõend Stormglass'i olemasolust pärineb Charles Darwini ümbermaailmareisist 1831-1836. 27.september 1831 a alustas Darwin ümbermaailmareisi kuningliku aluse HMS Beagle pardal. Laeva komandör, kapten Fitzroy (1805-1865) kasutas kogu oma karjääri jooksul, nii merel kui maal, Stormglass'i. Fitzroy karjäär päädis Briti Kuninglikus Mereväes admirali auastmega ning temast sai Briti Meteoroloogiainstituudi juht. Peale selle kirjutas Fitzroy raamatu “Weather Book”, mille abil oli võimalik ilma ennustada ja seda praktiseeriti tol ajal kõikides ühiskonnakihtides. Oma karjääri kõrghetkel järgis ta perekonna traditsiooni ja lasi endale kuuli otsaette.

Stig Larseni Stormglass

Rohkem kui 120 a hiljem randus 26 jala pikkune purjekas “Lundie” Hebriidi saarestikus. Ühelt kohalikult elanikult leiti vana Stormglass koos vedeliku retseptiga. Stig Larsen oli tollase merereisi juhiks ja ka hilisemaks laborikatsete tegijaks ning Stormglass'i disaineriks.

Kõik, kellel on Stormglass, teevad ilmaennustusi tulevaseks ööpäevaks. Mõned loevad vedelikust sellegi välja, millal kala näkkab. Sõltumata kasutusest pole mingit kahtlust, et Stormglass töötab. Küll ei ole siiani suutnud keegi teaduslikult tõestada - miks? Admiral Fitzroy ise arvas, et põhjus on meid ümbritsevas staatilises elektriväljas, mis kahtlemata on selle aja kohta revolutsiooniline oletus.

Stormglass tuleks kodus paigutada jahedamasse kohta põhjapoolse akna juurde või paati. Päikese ja ülemäärase soojuse tõttu võib Stormglass oma funktsionaalsuse kaotada. Stormglass'ist võib ammutada infot ilma kohta, mis saabub ööpäeva või kahe pärast. Loe lisaks messing.ee kodulehelt. Kindlasti ei suuda Stormglass asendada baromeetrit, kuula alati ilmaennustusi ja vaata prognoosikaarte.

Stormglass on väärtuslik tarbeese ja tihti leidnud rakendust kingiideena – tükk ehtsat skandinaavia käsitööd.

Rosenkilde võimaldab oma põhitoodetele soetada varuosasid. Nii on ka Stormglassi vedeliku ampull võimalik kodus käepäraste vahenditega välja vahetada. Väldi purunenud ampulli vedeliku sattumist nahale, kui see peaks ikkagi juhtuma, loputa koheselt veega.

messing.ee

Lisätty: 09.09.2007

Sinua voi kiinnostaa myös seuraavat artikkelit

katso lisää