Inspiratsioon, sisekujundusideed, näpunäited ja nipid

Kuidas kujundada lastetuba?

Lastetoa kujundamine võib tunduda mängulise ettevõtmisena, mis lubab ellu viia oma teostamata unistusi. Tegelikkuses on see aga paras pähkel – tuleb ju laveerida laste tahtmiste, vanemate võimaluste ja kodukujunduse põhitõdede vahel.

Eesti peredes on kombeks hoida vastsündinut vanemate magamistoas. Ameerika kommet kujundada beebile oma tuba ja ta koos kõikvõimalike "kaugjuhtimisseadmetega" kohe sinna suunata kohtab harva. Lapsele päris oma toa sisseseadmist hakatakse meil kaaluma lapse aastaseks saamise paiku. Tõenäoliselt lepib üksindusega paremini umbes paariaastane laps. Siin lähtub igaüks oma põhimõtetest, lapsest ja vajadustest - mõni varaküps ja tugeva närvikavaga laps (või hoopis ema) talub üksiolekut varem, suurema lähedusvajaduse või seletamatute hirmude korral võib probleeme tulla ka hilisemas eas. Kuni paariaastane laps võib ju hommikuti teletupsudega koos kilgata, kuid oma toa seintele ta neid veel ei nõua. Nii väikese lapse toa kujundamisel jäävad otsused ja valikud muidugi vanemate teha. Sageli kiputakse aga kalduma roosamannalisse romantismi või valitseb seintel üleüldine mõmmiuputus.

Kolme-nelja-aastased on tavaliselt mingi multifilmitegelase, spordiala või lasteraamatu fännid ning keelduvad edasi elamast, kui nende toa seintel pole kolme Lottet, laes ei ripu Ämblikmees või voodi pole vormeli kujuga. Suuremad lapsed on enamasti nii lemmiktegelastest kui ka mõmmindusest välja ja üle kasvanud, tahavad olla suured ning fännavad pigem mõnd kindlat värvitooni. Päris omaette grupp on teismelised - neil on kas täiesti ükskõik, mis neil toas on, või nõuavad nad midagi ekstreemset - näiteks musta lage või helikindlaid plaate seina. Niisiis arvestage oma lapse vanuse ja eelistustega. Kuid tähelepanu: te ei pea sajaprotsendiliselt selle järgi talitama! Pigem tuleb leida kompromiss lapse eelistuste, kodu üldise sisekujunduse ja ruumi võimaluste vahel. Otstarbekam on planeerida tuba, mis kasvab koos lapsega - selline tuba ei vaja paari aasta möödudes suuri ümberkorraldusi ega uut dekoreerimist, sest lapse maitse ja arusaamad on kardinaalselt muutunud. Sel juhul saab valida mööbli, mida annab kohandada vastavalt lapse kasvamisele - näiteks beebivoodist saab tavaline voodi, mähkimislauast tavaline kummut. Voodist saab nari või leiavad tavapärasest kõrgema voodi all koha kirjutuslaud või mänguasjade riiul. Ruumile võib kujundada ka rahuliku fooni, mida elavdada siis piltide, mänguasjade, erksamat värvi riiulite-lauakeste ja hõlpsalt uute vastu vahetatavate aknakatetega.

Tapeeditud või värvitud seinad?

Mida siis peale hakata nende ülimalt nunnude titetapeetidega, mida kataloogid ohtralt eksponeerivad? Egas muud, et kui soov kindel, siis tuleb tapeet seina panna. Ettevaatlik tasuks olla poortidega - nende kasutamisel võiks lähtuda ka ruumist. Näiteks madalavõitu toas ei maksaks silmatorkava poortiga seina poolitada - tuba muutub visuaalselt veelgi madalamaks. Pigem siis kasutada poorti üleval laeservas või loobuda sellest üldse. Ekspressiivsete värvide ja loomutruult joonistatud mänguasjade, kiisude või kutsudega tapeedid on küll toredad, aga väsitavalt kirjud - sellised võivad kiiresti ära tüüdata. Viimastel aastatel on lastetoa tapeedivalikusse lisandunud ka pisut modernsemaid tapeete, mille mustrite vormikeel sobib ka natuke suurematele lastele. Tänavuse aasta üheks õnnestunud leiuks on kombineeritavad tapeedipaneelid, mille naivistlik kujundus pakub avastamisrõõmuisegi täiskasvanu silmale. Paneelide värvilahendused ja detailid on nõnda ilmekad, et värvitud seinte ilmestamiseks piisab ka ühest paneelist. Mitme paneeli kombineerimisel moodustub aga järjest muutuv fantaasiamaailm. Praktiline on tapeedi asemel värvi kasutada. Esiteks on juba värvitud seinu üle värvida lihtsam kui vana tapeeti eemaldada ja uut panna, teiseks on saadaval väga palju värve, loomaks lastetoas sootuks omanäolisemaid lahendusi. Üks viimaste aastate hitt-tooteid on tahvlivärv, millele saab kriitidega joonistada ja siis joonistuse jälle lapiga maha pühkida. Mitmekülgset kasutust võimaldab ka magnetvärv, millele saab hõlpsalt joonistusi või sedeleid kinnitada või siis magnetpõhjaga tähtedest sõnu moodustada. Projektori abil saab aga lapse lemmiktegelasedki seinale värvida, kui selleks vaid aega, tahtmist ja viitsimist jätkub.

Värvivalik

Kogu selles tapeetide-värvide virvarris ekseldes kerkib alati küsimus - millist värvi eelistada? Üks võimalus on arvestada korteri või maja üldise kujunduse ja värvigammaga, lisades sellele särtsu ja iseloomu detailidega. Samas on lastetuba üks selliseid kohti, kus võib üldisest kujundusstiilist eemalduda ja luua omaette väikese maailma. Väiksematele lastele meeldivad üldjuhul erksad ja puhtad värvitoonid, imikud eristavad üldse kõige paremini punast ja kollast. Sealjuures ei pruugi täiskasvanule nii vastumeelsena mõjuv punane last üldse häirida. Kuid teades, et enamasti laps ka magab samas toas, kus mängib, peaks toa värvigamma võimaldama talle seal ka lõõgastumist ja puhkust. Veel peaks meeles pidama, et lastel on väga palju mänguasju, mis tuppa kirevust ja värve toovad. Ka seepärast on hea kasutada tagasihoidlikku fooni ja tuua värvid sisse pigem detailidena, mida on lihtne vahetada ja muuta. Erksaid värve, näiteks laimirohelist, erkkollast, erksinist, säravpunast või fuksiaroosat võiks kasutada kas ühes seinas ühtlase pinnana või tagasihoidlike aktsentidena neutraalsel taustal.

Lastetoa värviskeeme:

*Kõigi tüdrukute lemmikvärv roosa kombinatsioonis kahvatuoranþiga, detailidena lisaks punane ja kahvatulilla. Põrand ja mööbel heledast puidust, detailid valged.

*Kahvatukollane põhitoonina, lisaks kahvatusinine sisustusteksiilide mustrina, pildiraamidel, vaibal. Valged voodikatted ja linad, lambikuplid ja valgeks värvitud puitmööbel väikeste kahvatusiniste maalingutega.

*Klassikaline meremehestiil: tumedam punane, meremehesinine ja valge. Julged laiad kontrastsed triibud, mööbel pähklipuust või valgeks värvitud, mereteemalised lisandid.

*Tasakaalustavaks värviks ka liivakarva beeþ.

*Kahvatubeeþ foon, detailid liivakarva kollased, meresinised (mererohelised) ja valged.

*Loodusteema: heledal foonil rohelised ja pruunid aktsendid, lehemuster, taimemotiivid; puidust mööbel ja sisustusdetailid, tumeroheline pehme vaip või naturaalpuidust põrand.

*Kahvaturoheline kombinatsioonis valgega, värviskeem püsib sama kogu ruumis, mäng mustritega; põrand heledast puidust.

*Julge musta-valge-punase kombinatsioon, ruudumustrid sisustustekstiilidel, seinad osaliselt mustaks värvitud (hea võimalus kasutada tahvlivärvi), mööbel valge.

Lapse soov on oluline

Seni käsitlesime lastetoa kujundamist täiskasvanu aspektist. Ent kui laps on juba selles eas, et suudab oma tahtmisi ja mõtteid välja öelda, tuleb alati arvestada ka lapse soovidega, olgu need esmapilgul nii absurdsed kui tahes. Eriti tähtis on see teismelise puhul. Väikelaste soovid võivad muutuda päevapealt, nii et nende esimest avaldust "minu toa põrandale tuleb ainult päris muru" ei tasu väga tõsiselt võtta. Või kui selline soov on kaljukindel, tuleks see rohelise villavaiba peale ümber rääkida. Ka siis, kui on ette teada, et üsna hinnaline Ferrari-voodi võib aasta pärast traktorivaimustusele alla vanduda, oleks targem veenda oma võsukest vormelitega voodipesu võrratuses või katta tavalise voodipeatsi tagune sein kaunite Ferrari-fotodega. Mänguautode kujul on teie võsukese vaimustus ilmselt juba nagunii oma väljundi leidnud. Väikeste tüdrukute puhul on üsna kindel võte roosa-lilla printsessistiil - taas tõenäoliselt paari aasta jooksul hääbuv lahendus. Ehk piisab voodile õhulise tüllist baldahhiini lisamisest - see võib oma kasulikkust tõestada ka lakke kinnitatud putukavõrguna. Lisame ka roosad vaibakesed ja pitsidega padjakesed. Roosade-lillade seinte asemel võib värviskeemi ka tagurpidi pöörata: heledate neutraalsete seintega kombineerida hoopis roosaka peitsiga mööblit ja lillekirjalisi tekstiile. Paari aasta pärast värvite mööbli äkki hoopis pruuniks ja vahetate lisandid türkiissiniste vastu. Nii laveerides leitakse kompromiss lapse soovide, vanemate tahtmise ja sisekujundusliku terviku vahel.Kodukiri.ee
Autor: Madle Mühlbach
www.kodukiri.ee/artikkel.php?id=4501

Sisestatud: 03.08.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujundaja nipid VAU-efekti tekitamiseks interjööris

Sisekujunduses on ikka nii, et mööblikataloogide stiilis tüüplahendused on head ja turvalised, ent ometi on just väiksed vimkad ja kiiksuga sisustuselemendid need, mis teevad ühest majast või korterist kodu, rääkides selle omanike lugu. Mida aga teha siis, kui sinu kodu interjöör igatseb midagi erilist, ent sul pole õrna aimugi, mis see olla võiks? Ära muretse - meil on taolisteks puhkudeks hulgaliselt häid soovitusi! Toome sinuni mõned põnevad ideed meie sisekujundaja varasalvest.

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

Koroonaviiruse tõttu väljakuulutatud eriolukorrast riigis on suunatud paljud töötajad kodukontoritesse ja õpilased distantsõppele. Kuigi mõne inimese jaoks on see juba harjumuspärane, siis mitmed on leidnud end täiesti uuest olukorrast.

Need, kellel on juba eraldi tuba või nurgake kontorimööbli jaoks olemas, on muretud. Küll aga teistel võib ootamatu kodukontori üles seadmine osutuda üpris keeruliseks. Esimesed päevad pendeldad muretult diivani, köögilaua ja voodi vahel. Vahelduseks on nii täitsa tore, kuid lõpuks väsib selg pidevast küürutamisest ning tekib vajadus korraliku istumisasendi järele.

vaata kõiki