Artiklid ja uudised

Päikesekaitseklaas hoiab tubase temperatuuri tasakaalus

Margus Valdi

Varjamaks liigeredat päikest on lihtne aknale kardin ette tõmmata, kuid meie laiuskraadil paistvat vähest päikest kardina taha peita oleks patt.

Tänapäeva trendiks on multifunktsionaalsete ja hästi valgust läbilaskvate, nn neutraalse alatooniga klaaside kasutuse kasv.

Järjest rohkem räägitakse akna energiabilansist - talvel püütakse maksimaalselt palju valgust tuppa ja samas välditakse soojuse lahkumist läbi akna. "Päikesekaitseklaaside peamiseks eesmärgiks on kaitsta elusolendeid päikesest lähtuva liigse infrapunakiirguse eest, aga ka näiteks mööbli, kardinate või maalide kaitse päikese pleegitava toime eest," räägib ASi Klaasimeister tootejuht Kaido Toonekurg. Päikesekaitseklaasid jagunevad massvärvitud ja pinnakattega klaasideks.

Massvärvitud klaas on tavalisest float-klaasist tumedam sellesse lisatud värvainete tõttu, mis kaitsevad päikese infrapunakiirguse eest soojuse endasse neelamise läbi. Pindkaetud klaas on kirkale float-klaasile tehtud ühtlane õhuke metall-oksiidide pinnakate, mis peegeldab tagasi teatud hulga aknale langeva päikese soojusenergiast, lisab Toonekurg.

"Massvärvitud klaasid ühelt poolt kaitsevad sooja eest tänu energia neeldumisele, kuid tumedusest tingituna ei lase ka meile nii vajalikku valgust piisavalt läbi. Pinnakattega klaasid peegeldavad tagasi soojuse, kuid lasevad läbi valguse peaaegu samas mahus kui tavaline float-klaas," kommenteerib ta.

Massvärvitute peamisteks eelisteks on odav hind ja pikk säilitusaeg enne klaaspaketi valmistamist. Miinuseks on kindlasti läbi soojuse neeldumise klaasi kuumenemine, mis tähendab, et ida, lõuna ja lääne suunas paiknevates akendes/fassaadides tuleks klaas termilise purunemise vältimiseks karastada.

Pinnakattega klaaside suurimaks eeliseks on ühelt poolt kaitse soojuse vastu ja teiselt poolt suurem valguse läbilaskvus. Suur erinevate pinnakatete valik võimaldab projekteerida visuaalselt palju mitmekesisema väljanägemisega hooneid kui näiteks 3-4 levinumat massvärvitud klaasi.

Glaverbel Baltic direktor Vjatšeslav Zolotarjov kinnitab, et tänapäeval on mitmed pinnakattega päikesekaitseklaasid nn multifunktsionaalse pinnakattega. Klaas kaitseb päikese soojusenergia vastu, on neutraalne ja laseb palju valgust läbi ning omab ka selektiivklaasi omadusi ehk peegeldab ka toasoojust tagasi kuni 97% ulatuses, toimides nii energiasäästliku klaasina.

"Tänu efektiivsele päiksekaitsele pakub tootegrupp Stopray madalat energia läbilaskvust, isegi kuni 13 protsendi ulatuses. Sellest tingituna moodustab see nn päikesekardina, kaotades ebamugavuse, mida võib tekitada otsene päike," lisab Zolotarjov.

Kevadpäikese vastu kahte tüüpi klaase
massvärvitud klaas
tavalisest float-klaasist tumedam
kaitseb infrapunakiirguse eest, neelates soojust endasse
soodne hind, kuid klaasil oht üle kuumeneda
pinnakattega klaas:
õhuke metall-oksiidide pinnakate peegeldab soojust, kuid laseb ka valgust läbi samas palju kui tavaline klaas
suur erinevate pinnakatete valik
massvärvitud klaasist kallim

Allikas: Margus Valdi

Sisestatud: 09.03.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Siseuksed – kas aknaga või ilma?

Siseuksed – kas aknaga või ilma?

Siseuste puhul oleme harjunud pidama tähtsaks eelkõige uste funktsionaalsust. Seda, kui hästi need eraldavad ruume ja kui mugav on neid iga päev kasutada.
Pikapeale muutub uks kodus otsekui osaks taustsüsteemist – seda ei pane üldse tähele. Aga on see ikka õige? Oodata ukselt nii vähe? Jah, ukse peamine roll on täita hääletult käsku ehk avada pääs teise ruumi või siis olla silmatorkamatu ruumide eraldaja, summutada helisid ja tekitada privaatsust. Tubade vahele uksi valides ei mõelda sellele, et siseuksed võiks olla lihtlabasest avatäitest enamat. Võiks olla põnev ja stiilne või pakkuda isegi wow-efekti.' Kui olete jõudnud kodu ehitamisel või sisustamisel punkti, kus teil tuleb hakata valima siseuksi, siis mõelge hetkeks: äkki võiks igavate monotoonsete uste asemel võtta midagi lahedat? Võibolla oleks kirsiks tordil hoopiski aknaga siseuksed?

vaata kõiki