Artiklid ja uudised

Lastetoa mööbel ja kujundus olgu lapse jaoks huvitav

Mõmmitapeediga ja barbisid täis kuhjatud ruum pole tegelikult lapsesõbralik, sest väike inimene kasvab sellest ruttu välja – tuba peaks olema kujundatud selliselt, et laps saaks koos sellega areneda.

Lastetuba kujundama hakates peaks lapsevanem endale kindlasti aru andma, kui suur on laps. Kujundamine peab olema paindlik, võttes arvesse, et laps kasvab ja tema vajadused ning huvid muutuvad. “Kuna remonti ei tehta üheks-kaheks, vaid kolmeks-neljaks aastaks, peaks tuba olema kujundatud selliselt, et laps saaks koos sellega areneda,” selgitas sisekujundaja Kadri Tarbe.

Kujundamisel peaks arvestama ka seda, et lapsel tekiks oma nurgad ja paigad, kus tal on hea olla. “Just suur voodi võib olla selline koht, kuhu laps saab panna oma loomad, seal on muidu mõnus olla, mängida ja sõpradega aega veeta,” rääkis Tarbe.

Seega peaks lastetoamööbel olema lapse jaoks eelkõige huvitav. “Näiteks meeldivad lastele ripp- ja kiiktoolid, mis pakuvad vaheldust ja aitavad arendada fantaasiat,” selgitas Kadri Tarbe.

ASi Vaikla Disain sisekujundaja Katrin Vaikla sõnul peaks lastetoamööbel olema lihtne, kerge ja vähemärgatav. Lastetoas võiks olla näiteks lükandustega kahefunktsionaalne riiuliga seinakapp – lükanduste taha saab asju ära panna, riiulile aga esemeid asetada. Samuti võiks mõelda mitut moodi integreeritava mööbli peale, näiteks lastenari, mida on võimalik kokku panna ka kaheinimesevoodiks. See võimaldab tuba muuta ja mööbliesemeid kasutada ka siis, kui lapsed on juba suureks kasvanud.

Lastetuba on mänguline koht ja laps peaks seal saama asju muuta ja tekitada toas liikumist. Selleks sobivad näiteks suured padjad, poroloonist kuubid, mida ta saab liigutada ja ehitada nendest midagi.

Kuna remonti ei tehta üheks-kaheks, vaid kolmeks-neljaks aastaks, peaks tuba olema kujundatud selliselt, et laps saaks koos sellega areneda.
Nii Tarbe kui ka Vaikla sõnul tuleks aga vältida mööbli kuhjamist ning anda lastetoale avarust ja ruumi. Toa kujundamisel peaks kindlasti vaatama, et käiguteedele ei satuks näiteks lauanurki, mille vastu võiks laps kogemata tormata. Samuti võiks mõelda panipaikadele – sahtlitele, kastidele, kuhu oleks mugav mänguasju panna.

Koolilapse puhul on oluline töölaud. “Võiks mõelda plakat-tahvelseina paigutamisele laua kõrvale. Laps võib ise sinna pilte riputada või vanemad, pannes sellele seinale erinevaid materjale, saavad seeläbi lapse huvisid arendada, mängida talle ette teemasid ja teda suunata. Samas on see mänguline ja lapsele huvitav,” pakkus Kadri Tarbe välja huvitava idee.

Lastetoa kujundamisel on väga tähtis valgustus. “Valgus võiks lisaks laele olla ka laua peal ning voodi juures. Seejuures võiks kasutada nii seina- kui ka põrandalampi, mis loovad õdusa ja pehme meeleolu ja mida laps ise saab valida,” selgitas Tarbe.

Vaikla sõnul võiks valgustust olla võimalik ka timmida, et saaks ruumi hubasemaks teha.

Hea valik on täispuidust lastetoamööbel
Kaie Kuhi
Pesapuu Puitmööbli Sisustuskeskuse projektijuht

Järjest rohkem hinnatakse täispuidust mööblit. Lastetuppa valitakse mööblit väga erinevalt. Osa inimesi tuleb kindla ostusooviga, teades täpselt, milliseid esemeid ta lastetuppa soovib, ja ostab kogu vajaliku sisustuse korraga. Samas ostetakse väga palju asju ükshaaval. Eelistatud on hädavajalikud asjad, nagu voodi, kirjutuslaud ja riiulid. Tarvilikud asjad peaks tuppa saama 5000–6000 krooniga, kuid üldjuhul tasuks arvestada nii 10 000 krooniga.

Maailma tuleb vaadata lapse silmade läbi
ASi Vaikla Disain sisekujundaja Katrin Vaikla sõnul ei peaks arvama, et lapsele meeldib tingimata mõmmide ja autodega tapeet, ja talle sellist keskkonda peale suruda. Lapsele tuleks vastupidi anda ruumi oma maailma kujundada.

Lastetuba peab olema rõõmus, kuid sisekujundaja Kadri Tarbe sõnul oleneb värvivalik palju ka lapse iseloomust.

“Kui laps on vaikne ja tagasihoidlik, siis ei pea olema tuba alati selgetes puhastes toonides ning naiivselt lihtne. Ruum võib olla vastupidi ise rahulik, värvi tuua sisse kardinate ja patjadega. Seintel võib olla ka temaatilisi maalinguid, kuid peaks arvestama, et laps kasvaks koos teemaga. Näiteks kui maalida mets, siis see kujund muutub aastatega lapse jaoks reaalsemaks, karumõmmid aga tüütavad ära,” rääkis Tarbe.

Katrin Vaikla sõnul annab neutraalse värvilahendusega lastetuba lapsele valikuvõimaluse oma tuba ümber kujundada ja võimaldab tal oma toaga areneda. “Kui kardinad on piisavalt rõõmsad, polegi taustsüsteemi nii väga vaja rõhutada,” ütles Vaikla.

Täiskasvanu on pikem ja vaatab asju teistmoodi kui laps. Tarbe soovitas lapse tuba kujundades viia end lapse tasemele ja proovida näha asju tema silmadega. Näiteks võiks vaadata, kuidas näeb laps seinal olevaid pilte, ja panna need lapse silmade kõrgusele.

Artkkel: Kadri Tamm Äripäev
Foto: Indrek Susi

Sisestatud: 14.03.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Domelor - avatuim aiamaja turul, mis aitab kauem õues einestamist nautida.

Domelor - avatuim aiamaja turul, mis aitab kauem õues einestamist nautida.

Me kõik tahame, et suvi ei lõpeks kunagi ja me kõik saaksime aastaringselt päikest nautida. Lõppude lõpuks, mis võiks olla parem kui nautida värskendavat suvist kokteili, istudes väljas sooja ja mahedat päikest nautides kerge tuule all? Õnneks on tänapäeval palju võimalusi suvehooaega ka külmemateks kuudeks pikendada tänu erinevatele leidlikele kodukujunduslahendustele – ja aiamaja on neist vaieldamatult parim.

Berlin Design Week’il seekord Eesti disaini Radis Furniture’lt

Berlin Design Week’il seekord Eesti disaini Radis Furniture’lt

Disaini perspektiividest ja hetkeseisust BNDNWK’l. Alhambra Berlin pakkus suurepärase võimaluse koondades disainereid, kultuuri institutsioone, ettevõtteid ja uurimisinstitutsioone ühise katuse alla sooviga rakendada ja esitleda kõrgemaid eesmärke disainis. Radis Furniture’ väljapanek keskendus praegustele ökoloogilise ja sotsiaalse jätkusuutlikkusega seotud küsimustele. Berlinis nähtav zeitgeist peegeldab Radis Furniture'i uusimaid suundi kummutiga ROMB ja uue NOBLE TV-aluse ning materialivalikuga. Otse Berliini südames, Kurfürstendamm 68, Radis Furniture'i kureeritud ruumi eest täname veelkord kuraatorit Alexandra Klatti ja BNDNWK disainimeeskonda.

vaata kõiki