Artiklid ja uudised

Moodne ja loodussõbralik savikrohv

Piusa külje all asuvas Tuderna külas elav Jaas Salm valmistab savikrohvi, millega viimistletud sein tundub peale vaadates soe ja hubane. Just seetõttu ostavad savikrohvi lisaks vanade puumajade renoveerijatele ka paneelmajade korterite omanikud.
Tean mitut paneelmaja kodu, kus on seintel savikrohv - just sellega saavutatud mõnusa õhkkonna pärast,” ütleb Jaas. “Ka need, kes hindavad omapärast ja uudset tulemust, hakkavad üha enam kasutama naturaalseid materjale. Savi siseviimistluses on kahtlemata moodne, kuid ka inimese- ja loodussõbralik.“
Jaasi vanasse kõrtsihoonesse rajatud kodus on savikrohv köögi ja lapse magamistoa seintel. See on elukaaslase Triinu kätetöö. “Tegin lapse toa korda mõni nädal enne Päikeriini sündi, kusjuures enne seda polnud ma kordagi midagi krohvinud. Hakkama sain,” näitab Triin ookerpunast seina, millele on kohupiimavärviga peale joonistatud pisikesed päikesed. Muide, kui naturaalne värv tundub liiga võimas, võib savikrohvi ka kohupiimavärviga heledamaks toonida.

Hundinuiavill ja jahvatatud savi
Savikrohv koosneb hundinuia villast, kuivatatud ja jahvatatud savist ning liivast. Jaasi tehtud krohvipulbri savi pärineb Misso kandist, liiv on toodud Põhja-Eestist, hundinuiade villa korjamiskoha jätab Jaas aga saladuseks.
1 m2 seinapinna katmine 1 cm paksuse savikrohvikihiga maksab töökuludeta keskmiselt 90 krooni. “See võib tunduda esmapilgul kallis, kuid tapeedi või kipsplaadi seinale panek nõuab oluliselt rohkem eel- ja järelviimistlust ning maksab kokkuvõttes vähemalt sama palju. Keskkonnateadlikele inimestele on väga oluline ka see, et savikrohvi tootmine pole energiamahukas,” räägib Jaas.

Seinad soodsa hinnaga
Jaas soovitab savikrohvist huvitatutel kõigepealt külastada netikülge http://savikrohv.ceet.ee Seal on kirjas savikrohvi kasutamisõpetus ning on püütud ennetada kõiki küsimusi, mis kasutajal võiksid tekkida. “Savi kasutamine pole üldse nii keeruline, et peaks enne raamatu läbi lugema. Samas olen küll kuulnud, et klientidel on vahel probleeme umbusklike töömeestega. Teadmata savi liimomadusi, tahavad nad vägisi panna selle sisse tsementi, mõistmata, kuidas võib nii lihtsa koostisega ehitusmaterjal seinas püsida. Meil võetakse looduslähedaste materjalide kasutamist siiski veel üsna aeglaselt omaks. Saksamaal on näiteks ainuüksi savikrohvi kohta mitukümmend netikülge.”


Saviplokkidest sein
Osa Jaasi kodu seinast on laotud savi ja hakkepuidu segust valmistatud plokkidest. Jaas soovitab ka plokkseinast kergemini valmivat valatud kergsaviseina. Sellise seina kandekonstruktsiooniks kasutatakse puitu, valmistatakse karkass ning saalungite vahele valatakse savi-hakkepuidu segu. Seda tööd on kõige parem teha suvel soojade ilmadega, mil sein kuivab kergemini. Hiljem kaetakse sein laudisega, et vihm sellest savi välja ei uhuks. Piisava kerguse ja paksusega sein ei vaja lisasoojustust.
„Savi on puht-looduslik ning vähemalt siin Lõuna-Eesti kandis, kus seda leidub väga rikkalikult, kõige odavam seinamaterjal, mida tean,” ütleb Jaas.


MIKS SAVIKROHV HEA ON
Savikrohviga kaetud seinad suurendavad ruumi heliisolatsiooniomadusi ning samas on savil ainulaadne võime tasakaalustada ruumis õhuniiskuse kõikumisi, mis on betoonelamutes sageli suureks probleemiks. Näiteks on 25 m2 suuruse ruumi seintel olev 2 cm paksune krohvikiht võimeline siduma kuni 2 ämbritäit vett.
Savil on ka puitu konserveerivad omadused, mis tähendab piltlikult seda, et savikrohv tõmbab vanades palkides oleva niiskuse endasse ning peatab puidu mädanemisprotsessi.

Kus savikrohvi kasutada
Kasutuskohad:

kuivade siseruumide seinad ja laed.
Aluspinnad:
tellis, looduslik kivi, betoon, kergbetoon, puitlaudis, vana krohvipind, palksein. Pind peab olema kuiv ja tolmuvaba. Sooja- ja heliisolatsiooni parandamiseks sobib aluspinnaks väga hästi pilliroomatt. Siledamatel puitpindadel kasutatakse raabitsvõrku.

Sisestatud: 24.01.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Uued Holden Decor tapeetide kollektsioonid

Uued Holden Decor tapeetide kollektsioonid

Aastal 2020 andis üks eesrindlikest inglise tapeeditootjatest välja 4 uusimat kollektsiooni:
Utopia- fliistapeetide kollektsioon, mis mitte ainult ei vasta kõigile viimastele trendidele, vaid kimab ajas
kaugele ette ära. Teemaatiliselt on tapeedid  teostatud troopika ning muinasjutulise loomamaailma
stiilis. Me armastame Holden Décor’i nende oskuse eest olla eesrindlik tapeedimaailma trendilooja ning
nende kartmatuse eest toota erakordselt julgeid ning erksaid kollektsioone.

vaata kõiki