Artiklid ja uudised

Kevad algab koduse suurpuhastusega

Sõltuvalt maja suurusest ja tööde mahust võib osa töid ise teha ning raskema osa koristusest töömeeste hoolde jätta, samas võib puhastusfirmalt tellida ka täisteenuse.
Paari akna puhastamisega peaks igaüks hakkama saama, kui on tegu aga suuremate pindadega, tasuks mõelda ka puhastusfirmade abile.

Laminaatparketti saab kaitsta, kui seda kord aastas vahatada ning hoiduda suurema veehulga sattumisest põrandale. Enamiku puhastusettevõtete tööde loetelus peaks olema kirjas kõik, mida ühes majapidamises suurpuhastuseks vaja on – akende pesemine, põranda masinpesu (vajadusel koos vahatuse või õlitusega, oleneb põrandast), duši-, sauna- ja muude pesuruumide süvapuhastus kogunenud mustusest ning katlakivist, vaipkatete keemiline masinpesu jne.

Kõiki erinevaid töid ei oskagi üles lugeda, kuid puhastusfirma peaks kõigega hakkama saama. Erinevate majade juures on omad kitsaskohad, millega ehituse käigus ei osanud keegi arvestada, probleemid ilmnevad alles puhastuse käigus.

Vanemates majades näiteks on keeruline juba kulunud pindu päris uueks teha, kuid pärast suurpuhastust on vahe eelnevaga märgatav. Puhastustöölised on harjunud, et maja on kasutatud pikalt ning kulunud pindadest tuleb saada maksimaalne. Kui oma eramut regulaarselt hooldada ning paar korda aastas tellida puhastusteenus, siis püsib uue maja ilme aastaid.

Majade koristamisel on kolm suurt tööd: põrandad, aknad ja erinevad kahhelpinnad. Põrandate puhul on üks kapriissemaid materjale laminaatparkett, mille vahatamisel on kõrvalist abi vaja. Seda materjali kasutatakse tänapäeval palju ja enamasti kogu maja ulatuses.

Laminaatparketti saab kaitsta, kui seda kord aastas vahatada ning hoiduda suurema veehulga sattumisest põrandale. Pesemise juures peab olema ettevaatlik ning kasutama vaid niisket meetodit. Regulaarne põranda vahatamine täidab tekkinud praod ning väiksemad kahjustused ning põrandat on lihtsam korras hoida.

Põrandakatetest on veel levinumad puit-, kahhel- ja vaipkatted. Puitpõrandaid on peamiselt kahte tüüpi – lakitud ja õlitatud. Lakitud põranda puhul pole midagi erilist, lihtsalt pesta ja kord viie aasta tagant uuesti lihvida ning lakkida. Õlitamine on keerukam töö, mida tuleks ette võtta 1–2 korda aastas, vastavalt põranda kasutamise intensiivsusele.

Õlipõranda pesemisel tuleb ilmtingimata kasutada selleks ette nähtud puuseepi. Puitpõrandate õlitamist ei tasu ise ette võtta, seda pakuvad nii koristus- kui ka põrandafirmad ning tasu ei ole kõrge.

Lihtne on hooldada kahhelpõrandaid. Peamiselt kasutatakse kahhelkive pesuruumides, kus tekib katlakivi, ning koridorides, kus tekib kinnistunud mustus. Kinnistunud mustuse korral tuleb kasutada aluselist puhastusvahendit ja katlakivi eemaldamiseks happelist. Mõlema eemaldamine nõuab peale keemia veidi käsitööd (ja kindaid!).

Vähem on kasutamist leidnud vaippõrandad. Tervet põrandat katvate vaipade puhastamiseks on otstarbekas töö tellida. Ise puhastades jääb palju niiskust ning puhastusvahendit vaiba sisse ning kumbki ei ole hea. Koduste vahenditega saab vaipkattel teha kohtpuhastust ning eemaldada tekkinud plekid.

Vaiba keemiline masinapesu on pikem protsess, kus vaip esmalt pestakse ning seejärel loputatakse korduvalt, kasutades spetsiaalseid masinaid. Väiksed põrandavaibad on mugavam viia pesumajja ning tulemus on parem kui kodus pestes.

Akende pesemine on selline ettevõtmine, mida ise tehes kulub vähemalt terve päev, kui mitte kaks. Ja ega tulemus pole ka kõige parem. Akende pesemine on töö, mida tõesti tasub tellida. Professionaalne aknapesija ei jäta aknale ühtegi triipu, peseb ka aknaraamid ning teeb töö kiiresti ja korralikult.

Tellides töö, tasub ära märkida maja eripärad, näiteks akende kõrgus, avanemine sisse- või väljapoole, redeli kasutamise vajadus. Sellised väiksed tähelepanekud aitavad tööd paremini korraldada ning tööline oskab vajalikud vahendid kohe kaasa võtta.

Hinnad sõltuvad töö mahust
100 m² maja kevadine suurpuhastus 20–25 kr/m², põrandapinna järgi 2000–2500 kr, töö sisaldab aknaid, põrandaid, seinu, pesuruume.
Ainult akende pesemine 700–1500 krooni. Oleneb töö mahust, mustuse astmest ja keerukusest.
Põrandate masinpesu 12, koos vahatusega 15, koos õlitamisega 18 kr/m². Vaipkatete masinpesu 12 kr/m².

Leander Pragi
Tondi Puhastustööd OÜ Moppar

Sisestatud: 04.04.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid