Artiklid ja uudised

Eritellimusmööbli disain arvestab kliendi fantaasialendu

Eritellimusel valmistatud mööbel võimaldab kliendil valida sobivaimat mõõtu ja värvitooni.

“Erimööbli tellimine on sisekujundaja töö pidev ja loomulik osa,” nendib sisekujundaja Tiiu Truus. “Pidevalt on ju vaja kindlate mõõtudega seinakappe, söögilaudu ja muud mööblit. Olukorras, kus on vaja näiteks kindlat tooni spooni või on vaja mööbli­tükke omavahel klapitada, on see võimalus hädavajalik.”

Tiiu Truusi hinnangul on kodumaise kvaliteetmööbli tellimine kaugelt tulnud spetsiaalkaubaga võrreldes ka soodsama hinnaga ning meie disainerite lahendused igati head: “Sageli on välimaise kauba hind kõrgem ja ka valik ei pruugi alati rahuldada,” nendib Truus. “Lihtsaim lahendus võibki olla leida sobiv puiduvalik ja peitsi või spooni toon Eestist. Kõik on võimalik, võib ka väga omanäolist asja soovida.” Tiiu Truus soovitab soojalt eelkõige kodumaist puidust mööblit. “Metallide osas oleks ehk veel arengu­ruumi, aga puitu vallatakse meil väga hästi.”

Sisustusgrupp OÜ direktor Jüri Värv kinnitab, et erimööbli valmistaja juurde tullakse kõige eriskummalisemate soovidega. “Ükskord valmistasime relssidel liigutatava raamaturiiuli, mille taha peideti seif. Selline süsteem pidi kandma tonne. Aga klient soovis, kuna hoidis enda sõnul sageli kodus sularaha ja oli mures turvalisuse pärast.”

OÜ Timbermeister juhatuse liige Ivo Hein sõnab, et mõni­kord on vaja näiteks antiikse välimusega talasid või sepistustega aknaraame, kõigile neile soovidele leidub lahendus. “Hiljutine elamus oli aga klient, kes soovis kena valget voodiotsa ümber teha selliselt, et saaks fikseerida voodi erinevaid asendeid ja sinna iga nurga alt käeraudasid kinnitada,” sõnab Hein.

Enne tellimuse esitamist tasub uurida ka ettevõtte tausta – ülimadal hind võib tähendada ka võrdväärset kvaliteeti. “Tasub üle vaadata, mida tootja varem on teinud,” soovitab Truus. “Ja mitte ainult fotolt, sest pildi peal on vead enamasti peidetud: kappide sisu, sahtlite liikuvust, kvaliteeti pildilt ikkagi ei näe. Ostja võiks selgeks teha, millist kvaliteedigarantiid ikkagi pakutakse, ühed tootjad teevad tõeliselt head tööd, teised võivad ka lihtsalt jutumeesteks osutuda.”

Jüri Värv kinnitab, et nende firma annab mööblile ka garantii. “Garantii pikkus on kaks aastat. Siin vaatame ka seda, kas probleem pole tekkinud mittesihtotstarbelisest kasutamisest, näiteks siis, kui laps on sahtlitele roninud ja midagi murdnud. Aga oleme ikka lahenduse leidnud ja teinekord appi tulnud ka siis, kui midagi on juhtunud pärast garantiiaja lõppu.”

Tiiu Truus soovitab erimööbli tellimisel arvestada vähemalt 4–6nädalase ooteperioodiga. “Protsess on ikkagi pikk,” nendib Truus. “Tehakse joonised, siis toimuvad läbirääkimised, võetakse hinna­pakkumised, räägitakse läbi ja võetakse peitsinäidised, otsustatakse, millist materjali kasutada. Kogu kokkuleppimise protsess võtab ikkagi aega, lisaks reaalne toote valmistamise aeg.”

Ühendust tasub võtta enne ehituse lõppu
OÜ Timbermeister juhatuse liikme Ivo Heina sõnul mõtlevad tark arhitekt ja ehitaja mööblile juba planeerimisetapis. On tähtis, et juhtmed oleksid õigesti veetud ja vool õiges kohas ning et garderoobi sügavust oleks riidepuude jaoks piisavalt arvestatud. “Kord oli meil klient, kes soovis vannituppa paigaldada mullivanni, aga äravool oli valesti planeeritud ja nii sai sinna paigutada ainult duðinurga,” sõnab Hein. “Köögi planeerimine algabki torude süsteemist ja seepärast tuleks juba enne ehituse lõppu mööblitegijaga ühendust võtta.” Hein kinnitab, et toote tellimisel nende firmast tuleb juba esmakohtumiseks varuda kolm tundi aega. “Vajadustest ei saa täit ülevaadet tunniga,” nendib ta.

Ka OÜ Sisustusgrupp direktori Jüri Värvi sõnul tasub ühendust võtta võimalikult vara. “Hea, kui klient kontakteeruks kaks kuud enne tähtaega, sest kompleksne lahendus nõuab süvenemist ja aega.”

Klient on väikese töökojaga rahul
Rakveres elav Endel Hõim leiab, et erimööbel on kodu sisustamisel parim lahendus. Ta on tellimise peale teha lasknud kogu köögi ning magamistoa sisustuse, lisaks sellele ka ehituslikke detaile, näiteks garaaþi aknad. Puidutöökojas vormitud väikeste ruutudega klaasid sobituvad nüüd hästi vana majaga.

Toonide valik on lai, ma saan arvestada iga detailiga, isegi toa tapeedi värvitooniga.
Endel Hõim, eritellimusmööbli ostja “Saan ikkagi täp­selt seda, mida ma ise tahan,” ütleb Hõim. “Toonide valik on lai, saan arvestada iga detailiga, isegi toa tapeedi värvitooniga. Lõppkokkuvõttes mängivadki rolli ka pisiasjad, näiteks mööbli puhul valgustuse paiknemine, mis minu kodus toetab köögi üldvalgustust. Ideaalkujul koju sobituvat varianti on poest sageli keeruline leida. Standardmööblit on keerulisem ruumiga sobitada.”

Endel Hõim soovitab kõigepealt kodus enda vajadused läbi mõelda, lõplik variant pannakse paika koos firmaga, kes mööblit valmistab. “Firma aitab näiteks täpse tooni valikul, annab disainisoovitusi. Koos paneme paika ka tähtaja – ma annan teada, kas mul on kiire või mitte, ja valmistaja püüab seda arvesse võtta,” räägib Hõim. “Ka hinna suhtes on ju võimalik läbi rääkida, samas väljaminekuga tuleb ikka arvestada. Minu köögimööbel läks kokku maksma 50 000 kuni 60 000 krooni ringis, sealhulgas olid näiteks kõik kapid ja isegi veekindla kattega lilleriiulid. Osa tehnikat, näiteks pliit ja külmkapp, olid enne olemas ja tootja sobitas mööbli mõõte nende järgi.”

Endel Hõim on hetkel pidama jäänud koostööle puidufirmaga ATS Tootmine OÜ. “Tegu on väikefirmaga, kus suhtumine on hästi personaalne, nad on minu jaoks kindel partner. Suurtootja ei suuda minu arvates olla niivõrd tähelepanelik. Tänu sellele nad ilmselt turul püsivadki.”

Tellimuse alguseks mõttetalgud kodus
klient mõtleb kodus läbi, mida ta vajab
klient tuleb firmasse, kus arutatakse koos firma esindajaga läbi disaini- ja hinnaküsimused
pakkumise tegemine kliendile kliendi antud esialgsete mõõtude järgi
enne töö algust tuleb firma esindaja kohale ja mõõdab objekti täpselt üle
tellimuse kinnitamine ja tavajuhul ettemaks, mille suurus varieerub
tootmine
mööbel pannakse üles
Allikas: Sisustusgrupp OÜ

Sisestatud: 04.04.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Domelor - avatuim aiamaja turul, mis aitab kauem õues einestamist nautida.

Domelor - avatuim aiamaja turul, mis aitab kauem õues einestamist nautida.

Me kõik tahame, et suvi ei lõpeks kunagi ja me kõik saaksime aastaringselt päikest nautida. Lõppude lõpuks, mis võiks olla parem kui nautida värskendavat suvist kokteili, istudes väljas sooja ja mahedat päikest nautides kerge tuule all? Õnneks on tänapäeval palju võimalusi suvehooaega ka külmemateks kuudeks pikendada tänu erinevatele leidlikele kodukujunduslahendustele – ja aiamaja on neist vaieldamatult parim.

Berlin Design Week’il seekord Eesti disaini Radis Furniture’lt

Berlin Design Week’il seekord Eesti disaini Radis Furniture’lt

Disaini perspektiividest ja hetkeseisust BNDNWK’l. Alhambra Berlin pakkus suurepärase võimaluse koondades disainereid, kultuuri institutsioone, ettevõtteid ja uurimisinstitutsioone ühise katuse alla sooviga rakendada ja esitleda kõrgemaid eesmärke disainis. Radis Furniture’ väljapanek keskendus praegustele ökoloogilise ja sotsiaalse jätkusuutlikkusega seotud küsimustele. Berlinis nähtav zeitgeist peegeldab Radis Furniture'i uusimaid suundi kummutiga ROMB ja uue NOBLE TV-aluse ning materialivalikuga. Otse Berliini südames, Kurfürstendamm 68, Radis Furniture'i kureeritud ruumi eest täname veelkord kuraatorit Alexandra Klatti ja BNDNWK disainimeeskonda.

vaata kõiki