Artiklid ja uudised

Looduskivi võimaldab luua kauneid ja kordumatuid lahendusi

Kaido Kivi
OÜ Kiviprojekt

Peaaegu alati ja kõikjal, kus me kohtame kivi, väljendab see soliidsust, kestvust, looduse võimsust ja kordumatut ilu – kombinatsioon omadustest, mida suudavad pakkuda vähesed ehitusmaterjalid.
Suur osa inimkonna ajaloost ja kultuurist on jõudnud meieni läbi kivi. Olgu need siis püramiidid Aafrikas, inkade templid, Hiina müür või miks ka mitte Kaarma kirik Saaremaal. Kui itaallase jaoks tähendab kivi eelkõige marmorit, soomlasele graniiti, siis eestlasele kindlasti paekivi.

Aastaid tagasi looduskividega tegelemist alustades olid sellised materjalid nagu kvartsiit, kiltkivi, liivakivi paljude jaoks lihtsalt sõnad. Puudus informatsioon ja kogemus. Õnneks on eestlane uudishimulik ja uuele avatud.

Kes täna tunneb huvi ja tahab materjalide kohta rohkem informatsiooni, leiab looduskividega tegelevate firmade interneti kodulehekülgedelt kindlasti selgitusi materjalide tekke ja omaduste kohta.

Miks looduskivi on kallis?
Kaupmeeste ahnus? Seda kindlasti ka. Mida rohkem on materjali töödeldud, seda rohkem ta maksab. Vabakujuliste murtud plaatide hinnad algavad kolmesajast kroonist ruutmeeter. Vaba kuju tähendab looduslikku lõhestatud pinda ja murtud servi. Reeglina on sellise materjali paksus vahemikus 10–40 mm. Looduskivi eest on kolmsada krooni ruutmeetri kohta hea hind, arvestades, et te ei osta tuhandet, vaid kümme ruutmeetrit oma elutoa kamina katmiseks. Tulemus on kindlasti kulutust väärt.

Korrapärased plaadid on soodsama hinnaga, kui nende pinda ei ole töödeldud. Saagimine, lihvimine, poleerimine ja muu pinnaviimistlus tõstab plaadi hinda. Sõltuvalt materjali omadustest (näiteks graniit on raskemini töödeldav kui lubjakivi) võib sama suurusega plaat maksta paarisajast kroonist kuni paari tuhande kroonini ruutmeeter. Kui olete otsustanud looduskivi kasuks, on kindlasti võimalik leida ka hinnalt sobiv materjal.

Mis maksab looduskivi paigaldus?
Paigalduse hinnad sõltuvad materjalist. Vabakujulise plaadi paigaldus on kallim kui korrapärasel materjalil. Ka paigaldussegu kulu on suurem. Kuna tehnoloogiliselt ei ole võimalik materjali freesida kindla paksusega, tuleb plaadi paksuse kõikumine kompenseerida paigaldusseguga. Vabakujulise kvartsiitplaadi (materjal sobib väga hästi kasutamiseks terrasside ja aiateede katteplaadina) paigalduse hind on ligikaudu 400–500 krooni ruutmeeter.


Looduskivide puhul värvikirevusest puudu ei tule. Foto: Kaido Kivi
Seega tuleb arvestada terrassi maksumuseks ligikaudu tuhat krooni ruutmeeter. Plaate paksusega alates 30 mm võib paigaldada ka liivaalusele, sellisel juhul on töö odavam.

Korrapäraste ja kindla paksusega looduskiviplaatidega pinna katmine maksab 200–350 kr/m².

Looduskivi paigaldamisel tuleb kindlasti kontrollida töömehe eelnevat kogemust. Kui varasem kogemus puudub ja nn kunstnikusilma napib, ei pruugi oodatud tulemust saavutada.

Arvestage, et minimaalne kõrgusvaru vabakujuliste plaatide korral on 30 mm. Soovitame täpsustada materjalide paksused juba projekteerimise käigus. Vastasel juhul võib plaan kasutada looduskivi jääda katki liiga kõrgeks valatud terrassi vundamendi tõttu.

Mida peaks veel looduskividest teadma? On ekslik arvata, nagu ei vajaks kivist põrand või terrass hooldust. Pärast paigaldust ja vuukimist tuleb kaetud pinnad puhtaks pesta ja korralikult kinni katta. Vee alusel laevärvide valget pigmenti on musta kiltkiviplaadi pinnalt peaaegu et võimatu kätte saada. Pinna rikkumist ära hoida on tunduvalt odavam kui juhtunut parandada.

Katsetage puhastusvahendeid materjali proovitükil. Mitte kõik vahendid ei sobi tundlike marmorpindade jaoks. Mitte mingil juhul ei tohi kasutada happelisi ja abrasiivseid puhastusaineid marmori ja lubjakivi juures. Graniidi ja kvartsiidi puhul on puhastusvahendite valik suurem. Soovitame kasutada professionaalsete koristusfirmade teenuseid, kellel on olemas vajalikud seadmed ja kogemused.

Spetsiaalsed vahendid kivipindade kaitseks ja hoolduse lihtsustamiseks on ka Eestis saadaval. Koos aluspinna ehitusjärgse puhastusega on vahatatud või immutatud kiltkivipõranda maksumusele vaja lisada ca 40–50 krooni ruutmeeter. Teie põrand püsib kaunis ja hooldamine on oluliselt lihtsam.

Konsulteerige probleemide korral kindlasti spetsialistiga. Näiteks ei sobi vaha tüüpi kaitsed kasutamiseks märgades ruumides. Looduskivi pinnakaitset on soovitav sõltuvalt vahendi tüübist ja põranda kasutamise intensiivsusest uuendada.

Palju maksab köögitasapinna ruutmeeter? See on küsimus, mida väga tihti esitatakse. Selleks on vajalik joonise olemasolu. Materjal moodustab keskeltläbi poole köögi tööpinna maksumusest. Töötlus, nagu avade saagimine, servade poleerimine ja profileerimine, transport ja paigaldus – kõik see kokku moodustab sama olulise osa. Kui tellite kivist tööpinna, pidage eelkõige silmas, millist tulemust soovite.

Materjali töötlemine maksab sõltumata materjalist ja köögi tööpinna ruutmeetreid ei ole kunagi kuigi palju. Enam levinud materjalide hinnad on vahemikus tuhat kuni neli tuhat krooni ruutmeeter. Reeglina kasutatakse materjali paksusega 30 mm. Suurema paksuse korral on massiivse mulje saavutamiseks mõistlikum servad liimida. Kivi on raske materjal. Üks ruutmeeter 30 mm paksust graniitplaati kaalub 90 kilogrammi. Plaadid, mida kasutatakse, on maksimaalselt 3 meetrit pikad. Suurema pikkuse korral tuleb arvestada jätkuga. Ilusad lahendused on tööpinna alla liimitud valamud (kaasa arvatud kivist), tasafreesitud pliidiplaadid.

Köögi tööpinnaks on kindlasti kõige sobivam materjal graniit. Kõigi teiste materjalide puhul tuleb arvestada teatud riskidega. Marmor on tundlik kohvi, punase veini ja rasvade suhtes, kiltkivi on liiga pehme, et sellest valmistatud tööpinnal leiba lahti lõigata. Inimeste teadlikkus on viimastel aastatel selles osas tunduvalt paranenud.

Levinuim viimistlus on poleeritud pinnad, aga ekslik oleks arvata, nagu oleks krobeline pind raskemini hooldatav. Näiteks kuivanud veetilgad ei ole sellise viimistluse juures kunagi probleemiks. Äärmiselt oluline on selline pind korrektselt töödelda. Ilma töötluseta on rasvaplekid pärast esimest pliidikasutust sügaval kivipinnas. Küsige oma köögifirmalt kindlasti ka hilisema hoolduse juhendit.

Looduskivi kasutus ei piirdu ainult plaatidega, alati on võimalik katsetada midagi uut. Kivist ribad seintele, dekoratiivsed kivid nii aeda kui ka tuppa, erinevad töötlused: poleeritud, lihvitud, põletatud, antiiksed, trummeldatud, uhutud. Ühel materjalil võib olla mitmeid viimistlusi. Usaldage oma arhitekti. Käige lahtiste silmadega ringi. Looduskivi pakub väga erinevaid kasutusvõimalusi.

Sisestatud: 22.05.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Domelor - avatuim aiamaja turul, mis aitab kauem õues einestamist nautida.

Domelor - avatuim aiamaja turul, mis aitab kauem õues einestamist nautida.

Me kõik tahame, et suvi ei lõpeks kunagi ja me kõik saaksime aastaringselt päikest nautida. Lõppude lõpuks, mis võiks olla parem kui nautida värskendavat suvist kokteili, istudes väljas sooja ja mahedat päikest nautides kerge tuule all? Õnneks on tänapäeval palju võimalusi suvehooaega ka külmemateks kuudeks pikendada tänu erinevatele leidlikele kodukujunduslahendustele – ja aiamaja on neist vaieldamatult parim.

Berlin Design Week’il seekord Eesti disaini Radis Furniture’lt

Berlin Design Week’il seekord Eesti disaini Radis Furniture’lt

Disaini perspektiividest ja hetkeseisust BNDNWK’l. Alhambra Berlin pakkus suurepärase võimaluse koondades disainereid, kultuuri institutsioone, ettevõtteid ja uurimisinstitutsioone ühise katuse alla sooviga rakendada ja esitleda kõrgemaid eesmärke disainis. Radis Furniture’ väljapanek keskendus praegustele ökoloogilise ja sotsiaalse jätkusuutlikkusega seotud küsimustele. Berlinis nähtav zeitgeist peegeldab Radis Furniture'i uusimaid suundi kummutiga ROMB ja uue NOBLE TV-aluse ning materialivalikuga. Otse Berliini südames, Kurfürstendamm 68, Radis Furniture'i kureeritud ruumi eest täname veelkord kuraatorit Alexandra Klatti ja BNDNWK disainimeeskonda.

vaata kõiki