Artiklid ja uudised

Vann jälle moes

Ehkki vann nõuab palju ruumi ja maksab omajagu, võib mõnel päeval olla just soe lõhnav vesi see, mis tuju parandab.
«Vannid on viimastel aastatel järjest populaarsemaks muutunud,» kinnitas vannitehnikaga tegeleva OÜ Dranson Kaubandus juhataja Hannes Tarn. «Üks põhjusi on kindlasti see, et uutes era- ja kortermajades on vannitoad suuremad. Sama suundumus hakkab silma Soomes – sealgi on tibatillukeste duširuumide asemel kodudes jälle avaramad pesuruumid.»
Sisearhitekt Meelis Press seevastu pole veendunud, et vann oma endisesse hiilgusesse tõuseb. «Kes seda teab – inglased ei kujuta oma elu vannita ettegi, noored Eesti pered aga paistavad väga hästi selleta hakkama saavat,» mainis ta. «Kuidas kellelegi, see on väga individuaalne. Naljaga pooleks võib öelda, et just kõhnemapoolsed inimesed armastavad külmal talvepäeval kuuma vanni pugeda, paksema polstri puhul see vist nii oluline pole.»

Erikujulised akrüülvannid
Eestis rohkem levinud malm-, plekk- ja akrüülvannidel on kõigil oma head ja vead. Malm- ja plekkvanni sisemus on kaetud emailiga ja kui see peaks ära väsima, saab lasta vanni katta uue emailikihiga. Uus vann peaks uuenduskuurita vastu pidama 5-10 aastat.

Akrüül- ja plastvannide eeliseks on nende sama hästi kui piiramatud kujundusvõimalused: tänu materjali kergusele ja heale vormitavusele saab valada väga erineva suuruse ja kujuga vanne. Ehkki silmaga vaadates pole akrüül- ja plastvannil suurt vahet, on erinevus täiesti olemas – akrüülvann on läbinisti ühest materjalist, plastvanni katab vaid õhuke akrüülikiht. «Sellest tuleneb ka akrüülvanni tähtsaim eelis,» selgitas Tarn. «Kui vigastatud plastvanniga pole enam suurt midagi ette võtta, siis akrüülvannil saab kriimustatud koha taas siledaks lihvida. Samuti omandab lumivalge plastvann umbes poole aastaga kollaka varjundi.»

Kes igatseb veelgi suuremaid vannielamusi, võib valida mullivanni. Õhkmassaažisüsteemiga vannis masseerivad vannisolijat põhjast väljuvad õhumullid, vesimassaaži korral aga selga ja käsi-jalgu vanniseintest väljuvad kõrge survega veejoad. Nende võimaluste eri kombinatsioonid võivad vanni hinna mitmekordseks kasvatada.

Lõõgastavad mullid
uttu, et mullivanni torud kipuvad kuidagi eriliselt musta koguma, Tarn ei usu. «Kui vanade gofreeritud torude korral võis see veel paika pidada – niisugustesse torudesse kippus ikka midagi kogunema –, siis tänapäeval kasutakse massaaživannide juures spetsiaalseid täiesti sileda sisepinnaga torusid, mille seinad mustust kinni ei pea,» ütles ta. Moodsatel mullivannidel on olemas puhastusprogramm ja õige kaldega torustik, millesse seisvat vett ei kogune.

Milline vann muretseda, sõltub Pressi sõnul eelkõige ruumist. «Nendes mitte väga suurtes korterites, mida praegu ehitatakse, peab omanikul tugev selgroog olema, kui ta sinna kindlasti ka vanni nõuab. Suures majas on teine asi. Pigem ütleksin, et vann on kultusese,» nentis ta.

Sisestatud: 24.01.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

vaata kõiki