Artiklid ja uudised

Tugevad värvid nõuavad julgust

Sisearhitekt Maile Grünbergi sõnul on kodu kujundamine nagu lavastus – milliseid värve keegi enda ümber näha tahab, sõltub sellest, kui julgelt ta oma elu lavastab.
Grünberg ise on nii töös kui ka eraelus alati keskmisest temperamentsem ja värvikam olnud. «Eks ma olen selle eest natuke nahutada ka saanud,» tunnistab ta. Värvilembusele vaatamata ei õhuta sisearhitekt siiski inimesi uisapäisa seinu või põrandaid erksavärviliseks võõpama.
«Tegelikult on värvide valimine sisekujunduse juures üks raskemaid ülesandeid: enne otsustamist tuleb terve ruum läbi tunnetada,» selgitab ta. «Ka büroos või kohvikus peab arvestama, millised inimesed seal liiguvad, rääkimata siis veel kodust – sellesse tuleb suhtuda eriti tõsiselt.»


Värvid peavad kokku sobima
«Kui minu juurde tuleb inimene, kel on kinnisidee, et ta tahab oma koju just seda või teist värvi seinu, peab ta seda loomulikult saama,» mainis Grünberg. «Aga siis tuleb vastavalt sellele valida ka kodu ülejäänud värvid.»
Kui näiteks osa maja on külmades toonides, võiks mõelda, kas seada see eesmärgiks kogu kodu puhul või tasuks kujundust teises majapooles soojade toonidega tasakaalustada.
«Väga tähtis on valgus, seda on ju näha kanga- ja rõivapoodides,» mainis ta. «Päevavalguslambi käes mõjuvad asjad hoopis teisiti kui õues või hõõglambi all.» Nii nagu uut kleiti, tuleb ka uut seinavärvi vaadata eri valguses. Enne lõpliku otsuse langetamist tasuks näiteks proovida, kuidas mõjub väljavalitud toon põhjapoolses valguses. Nii saab vältida hilisemaid ebameeldivaid üllatusi.
Heledad seinad teevad toa valgemaks, samas ei tähenda see veel, et värviline ruum kindlasti pime on. Heledad läbipaistvad toonid ei muuda tuba palju tumedamaks, aga mõjuvad ometi värvilisena.

Tuleviku kodu vahetab värvi

Värviteraapiasse ja eri värvide mõjusse tervisele Grünberg ülearu tõsiselt ei suhtu, kuid ei pea seda ka täiesti valeks: «Eks asjadele kiputakse ikka legende juurde mõtlema, aga mingi tõetera siin on,» tunnistas sisearhitekt. «Roheline värv näiteks ju tõepoolest rahustab. Kui arstivorm oleks punane, oleks meie hirm ilmselt palju suurem.»
Grünbergi usub, et tulevik on teistsuguste värvilahenduste päralt. «Varsti tehakse ruumi seinad heledad ja valguserežii abil saab värve vastavalt vajadusele või meeleolule muuta,» rääkis ta. «Pidulikumaks, rõõmsamaks, tumedamaks – täpselt nagu tahad. Midagi sellist oleks ääretult põnev teha, ehk kunagi õnnestub.»
Viimastel aastatel on Maile Grünberg eredatele värvidele truudust murdnud, eelistades lausa dramaatilist musta. Seda eriti ühiskondlikes ruumides, sest: «Must taust vääristab. Ka kehvad fotod võivad mustal seinal väga ilusad olla.»

Sisestatud: 24.01.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Duo Disain jagab sisustuse trendisuundi 2018. aastaks

Duo Disain jagab sisustuse trendisuundi 2018. aastaks

Oluline on meeles pidada, et trendid liiguvad aeglaselt ja tähtis ei ole see, mis hetkel in ja out, vaid need trendisuunad, mis hakkavad vaikselt tõusma või kaduma. Ja nagu kõikide trendidega, siis ei ole need kindlad reeglid, vaid tähelepanekud. Kui meeldib konkreetne ese, millest ei suuda lahti lasta, siis jäta see endale alles. Samas kui tekib tunne, et see konkreetne ilme on väsinud või ära tüüdanud ning samas ei ole kindel, mida edasi teha, siis Duo Disain jagab mõningad ideed, millele mõelda.

vaata kõiki