Artiklid ja uudised

Siseuksi leiab igas hinnaklassis ja igale maitsele

Kui soodsaima siseukse saab ehituspoest tuhande krooniga, on viimastel aastatel kasvanud nõudlus ka kodumaise ja kordades kallima kvaliteetukse järele.

Eesti turul tegutseb hulgaliselt nii suuremaid kui ka väiksemaid uksetootjaid, lisaks vahendatakse erinevate välismaist päritolu ettevõtete toodangut.

Haapsalu Uksetehase juhataja Ago Soomre sõnul näitab uste müük Eestis kasvutrendi. "Kuna viimastel aastatel on ehitustegevus tuntavalt suurenenud, siis on täiesti normaalne, et tõusuteel on ka uste müük." Haapsalu Uksetehas on toodangu mahtu arvestades ASi Viljandi Aken ja Uks järel teisel kohal, kuid esimene Eestis müüdavate uste poolest. "Kuivõrd nõudlus kvaliteetuste järele on Eestis kasvanud, siis lihtsalt ei jõua hetkel ekspordiga väga tegeleda," muheleb Ago Soomre.

"Eesti tarbija teadlikkus on kasvanud ning järjest enam tuntakse huvi disainuste vastu," lisab ta. Haapsalu Uksetehas valmistab uksi puiduliste materjalide baasil ning standardvaliku kõrval tegeletakse eritellimuste alusel valmistatava toodanguga. "Järjest rohkem olemegi suundumas disain- ja eritellimuslike uste valmistamisele. Standardtoodang on kliendil võimalik kohe laost kätte saada, kuid tellimuste tähtajad ulatuvad hetkel kolme kuu taha," kommenteerib Ago Soomre. Ka see näitab nõudluse kasvu just millegi erilise ning ainulaadse järele.

Uksetootjate pakutav sortiment on lai. Valida saab alates ajaloolise hõnguga profiilsetest ustest kuni kaasaegse disaini ning trendika uudistoodanguni. Populaarsust on saavutanud ka tule- ning helikindlad uksed. Eestis toodetavate uste hinnaskaala kõigub üldjuhul 800-7000 krooni vahel, mis võimaldab kliendil arvestada maksimaalselt oma soovide ning võimalustega.

Väga laia valikut pakuvad ka välistootjate valmistatud uksi müüvad ettevõtted. Tavaliselt saavad ostjad valida paljude erinevate spoonide, värvitoonide, mudelite ning lisade vahel. Uks lastakse valmistada vastavalt tellija soovitud mõõtudele.

"Inimesed on oma valikutes palju avatumaks muutunud ning standardsetele valgetele ustele eelistatakse tihti põnevate detailidega ning erinevates värvitoonides uksi," kommenteerib Ukse ABC müügikonsultant Raili Konts. Kuivõrd Ukse ABC vahendab toodangut nii Saksamaalt, Leedust kui ka Venemaalt, on peale võimaluste paljususe väga lai ka hinnaskaala. Siseukse maksumus jääb orienteeruvalt 800 ja 10 000 krooni vahele. "Meil on kataloogis palju põhimudeleid, mille vahel klient saab valida," lisab Raili Konts. "Tähtajad ulatuvad olenevalt tootjast 5 päevast kuni 14 nädalani."

Siseust valides on esmaseks kriteeriumiks kahtlemata interjöör, kuid väga olulised on ka ruumide üldtingimused. Silmas tuleks pidada temperatuuri ja niiskuse taset ning näiteks vannitoa uksele paigaldada kindlasti õhutusrest.

Suurim probleem siseuste puhul on tavaliselt hoone konstruktsioonide liikumisest tulenev ukse vajumine. Seda saab aga igaüks ise korrigeerida uksehingede reguleerimisega.

Lisaks võimalus tellida ka tarvikuid ja paigaldust
Peale uste pakuvad tootjad ja vahendajad ka erinevaid tarvikuid, alustades käepidemetest, lukkudest ja sulguritest ning lõpetades kaugjuhitavate distantsavajatega. Siseuste puhul on käepidemetel täita ka sisekujunduslik funktsioon, mis tihtipeale just esimesena vaatajat ja kasutajat köidab.

Nii Eesti uksetootjad kui ka välismaise toodangu vahendajad pakuvad klientidele paigaldusteenust, mis teeb tellija elu tunduvalt lihtsamaks. Soovi korral komplekteeritakse uksed analoogse viimistlusega piirdeliistudega.

Valikul saab abi spetsialistilt
Raivo Hein
sisekujundaja

Sobiva ukse valikul võib nõu pidada ka sisekujundajaga, kes oskab häid soovitusi anda, pidades silmas ruumide ning interjööri eripära. Inimesed hakkavad järjest rohkem oma kodu kujundamisel kasutama spetsialistide nõuandeid.

Kuna info ja toodete hulk on nii suur, siis on klientidel, kes remont- ja kujundustöödega just igapäevaselt ei tegele, väga raske orienteeruda. Lisaks pakuvad kaasaegsed tootjad väga põnevaid detaile. Traditsioonilist valget siseust enam korteritesse naljalt ei valita.

Kaili Laansalu

Sisestatud: 06.09.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Siseuksed – kas aknaga või ilma?

Siseuksed – kas aknaga või ilma?

Siseuste puhul oleme harjunud pidama tähtsaks eelkõige uste funktsionaalsust. Seda, kui hästi need eraldavad ruume ja kui mugav on neid iga päev kasutada.
Pikapeale muutub uks kodus otsekui osaks taustsüsteemist – seda ei pane üldse tähele. Aga on see ikka õige? Oodata ukselt nii vähe? Jah, ukse peamine roll on täita hääletult käsku ehk avada pääs teise ruumi või siis olla silmatorkamatu ruumide eraldaja, summutada helisid ja tekitada privaatsust. Tubade vahele uksi valides ei mõelda sellele, et siseuksed võiks olla lihtlabasest avatäitest enamat. Võiks olla põnev ja stiilne või pakkuda isegi wow-efekti.' Kui olete jõudnud kodu ehitamisel või sisustamisel punkti, kus teil tuleb hakata valima siseuksi, siis mõelge hetkeks: äkki võiks igavate monotoonsete uste asemel võtta midagi lahedat? Võibolla oleks kirsiks tordil hoopiski aknaga siseuksed?

vaata kõiki