Artiklid ja uudised

Moodsa ja edeva vannitoa ehteks on puidust või kivist kraanikauss

Pealinna poodides võib moodsa ja efektse valamu hind küündida 20 000 kroonini.

Hommikuseks hamba- ja silmapesuks mõeldud kraanikauss on minetanud oma klassikalise kuju ning mitmed moodsad eksemplarid maksavad kümneid tuhandeid kroone.

Disainerid on lasknud fantaasial lennata ja mõelnud tavalise kraanikausi asemele väga eriskummalisi lahendusi. Mööda Tallinna vannitoapoode käies satub omanäoliste leidude otsa. Kunstnike fantaasia võtab silme eest kirjuks – vitriinides ilutsevad rohelised, sinised, kollased, lillelised, liblikamustriga jm. Värvikirevad valamud. Kujult domineerib kausikujuline, kuid palju on ka minimalistlikku neljakandilist vormi. See on mõnede disainerite arvates küll juba aegunud. Rohkem kui valamu kuju, tõmbab mitmel pool tähelepanu just segisti disain. Mõnda neist vaadates, ei saa esialgu arugi, kust see vesi välja voolama peaks. Enam ei ole moes tavaline nirisev kraan. Paljud on ehitatud nii, et vesi voolaks laia joana, imiteerides oja või allikat.

Üldse jääb mulje, et disainerid ja tootjad on selle lihtsa toote keeruliseks ajamise oma südameasjaks võtnud. Disainvalamu hind algab 2000 kroonist, kuid leidub ka kosmilise hinnaga plastmassist jalal seisvaid imetooteid.


Eestlane eelistab erilist


Pealinna kauplustes on esindatud nii peen Itaalia, Inglismaa, Prantsusmaa kui ka odavama hinnaklassiga Hiina valamud. Ka hinnad varieeruvad. Alates toredast värvilisest 2000-kroonisest Hiina kraanikausist kuni 75 000 maksva Itaalia teoseni. Kaupluse müüjate hinnangul on eestlaste hulgas populaarseks saanud just omapäraste ja imeliku kuju ning värviga valamud. Ometi ei pea üks popp vannituba olema alati keraamika viimase sõna tempel. Teemasse süvenedes ja natuke uurimustööd tehes selgub, et Eesti erinevates paikades tehakse valamuid vägagi ootamatutest materjalidest, näiteks puust ja kivist. Praegu ongi moodne kasutada vannitoas erinevaid materjale, eriti just looduslikku päritolu.

Kiviprojekti omanik Kaido Kivi disainib ja toodabki kivist valamuid. Kaido on ka ise disaini eriala lõpetanud. Ta asutas kivist sisekujunduselemente tootva firma 9 aastat tagasi. Esialgu tegutses kooli kõrvalt, hiljem sai sellest ni‰ikaupa tootev disainifirma. Enne diplomi saamist pani ta kokku kivist kaminaid, sealt tulid kasulikud kogemused ja teadmised, kuidas kiviga ümber käia ja mida sellest teha saab. Kaido loetleb näitena üles liiva-, lubjakivi ja kvartsiide, millest on võimalik palju asju teha ja ka dekoratiivelementidena kasutada.

Kaido näitab arvutist pildialbumit, kus iga töö on unikaalne, olenemata sellest, et tegemist on nii tavalise tootega. Firma juures töötab mitu tuntud disainerit, seega on iga valmistoode omaette kunstiteos. Sellised valamud jätavad luksusliku ja suursuguse, teisisõnu kalli mulje. Ometi jäävad hinnad mõistlikkuse piiridesse. Algelise kivist kraanikausi saab soetada tuhande krooni eest. See on aga täiesti samas klassis pakutavate keraamiliste valamutega. Interjööris on kivi kindlasti alternatiiviks keraamikale, selle kasutamine ei ole n.ö. trenditoode, mis kolme aasta pärast möödub. Kaido sõnul on kivi kasutamisel kordumatuse nüanss. See on ka üks põhjus, miks tema toodetud valamud on väga populaarseks saanud.


Puust kraanikauss


Üheks kummalisemaks valamu materjaliks on puit. Sellisele lihtsale disainiideele tuli Tambet Kleenurm, kes tegi aastaid tagasi oma kunstikooli lõputööks puust kraanikausid. Heale tootele leiti mõni aeg hiljem ka juba turg. Nüüd valmistabki Tambet koos sõber Meelisega puidust vannitoasisustust. Kui kivi on veel mõistetav ehitusmaterjal, siis puust kraanikauss või vann võib nii mõnegi kulmu kergitama panna. Tambeti sõnul on kõige veekindlam tiigipuust tehtud valamud. Eesti materjalidest on parim muidugi tamm. Fakt, et puit tõmbub pidevalt veega kokku puutudes tumedaks, on Tambeti sõnul asja üks võludest. Kui aga ei soovita n.ö. elusat kraanikaussi, on võimalus see ka üle lakkida, sest valamu peab vastu kaua. Sellise eksklusiivse toote saab soovija kätte 25 000 krooniga. Ka siin puudub oht, et valamu mõne aasta pärast juba unustatud disainielement oleks.

Trenditeadlikele sisustajatele tuleb soovitada raha ja kannatust, sest erinevaid võimalusi on väga palju. Samas peavad disainerid elamute kujundamisel maiuspalaks just vannitoa sisustamist.


Viimased trendid vannitoas


•• Vannitoale tuleks enne sisustama hakkamist kindel teema valida. Sellest lähtuvalt osta sisustus.

•• Moes on erinevate materjalide nagu puit, klaas, kivi, metalli ühendamine vannitoa kujunduses.

•• Vannituba peaks olema mugavalt sisustatud.

•• Sisustuses kasutatakse tapeeti, vaipu, maale- ta võib olla omaniku buduaar.

•• Moes on looduslähedastes värvitoonides vannitoad, milles mõned elemendid- valamu, vann, kuivatusrätikud- on julgemates värvides, lisades rõõmsameelsust.

•• Värvidest on moes sinine, punane, tumeroheline, beež ja roostevärv.

•• Uueks suunaks on moodsad tööpinnast kõrgemal asetsevad kausikujulised valamud.

•• Sisustus tuleks valida selline, mis ei võta vannitoas palju ruumi.

•• Vannituba peaks olema sisustatud võimalikult meeldivalt, et tekiks tunne nagu külastaksite spad.

Autor: Silvia Sosaar
Eesti Päevaleht



Sisestatud: 07.09.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Domelor - avatuim aiamaja turul, mis aitab kauem õues einestamist nautida.

Domelor - avatuim aiamaja turul, mis aitab kauem õues einestamist nautida.

Me kõik tahame, et suvi ei lõpeks kunagi ja me kõik saaksime aastaringselt päikest nautida. Lõppude lõpuks, mis võiks olla parem kui nautida värskendavat suvist kokteili, istudes väljas sooja ja mahedat päikest nautides kerge tuule all? Õnneks on tänapäeval palju võimalusi suvehooaega ka külmemateks kuudeks pikendada tänu erinevatele leidlikele kodukujunduslahendustele – ja aiamaja on neist vaieldamatult parim.

Berlin Design Week’il seekord Eesti disaini Radis Furniture’lt

Berlin Design Week’il seekord Eesti disaini Radis Furniture’lt

Disaini perspektiividest ja hetkeseisust BNDNWK’l. Alhambra Berlin pakkus suurepärase võimaluse koondades disainereid, kultuuri institutsioone, ettevõtteid ja uurimisinstitutsioone ühise katuse alla sooviga rakendada ja esitleda kõrgemaid eesmärke disainis. Radis Furniture’ väljapanek keskendus praegustele ökoloogilise ja sotsiaalse jätkusuutlikkusega seotud küsimustele. Berlinis nähtav zeitgeist peegeldab Radis Furniture'i uusimaid suundi kummutiga ROMB ja uue NOBLE TV-aluse ning materialivalikuga. Otse Berliini südames, Kurfürstendamm 68, Radis Furniture'i kureeritud ruumi eest täname veelkord kuraatorit Alexandra Klatti ja BNDNWK disainimeeskonda.

vaata kõiki