Artiklid ja uudised

Kuidas tuvastada energiakadusid?

Energiasääst.ee veebipood tutvustab võimalusi, millega oma kodus elektri tarbimist jälgida ja võimalusel seda piirata. Tihtipeale ei osata arvata, et näiteks energiakulude põhjustajateks võivad olla ka vanad või hooldamata kodumasinad. Energiakulu monitori abil on lihtne jälgida kodu või kontori energiakulu tarbimist ning selle põhjal tuvastada millal ja millised seadmed tarbivad liialt elektrienergiat.  


Kõige rohkemate võimalustega energiakulumonitor meie tootevalikus on tootjafirma Current Cost energiakulu monitor ENVIR, mis ühendatakse faasijuhtme külge ja selle abil on võimalik mõõta kogu majapidamise energiakulu. ENVIR monitor näitab hetke tarbimise energia kogukulu päeva, nädala ja kuu lõikes, hetke maksumust, kellaaega, temperatuuri. Toodet on võimalik lisaks ühendada Current Costi saatjatega, kus ühe monitoriga ühildub maksimaalselt kuni 10 saatjat, mida on võimalik ühendada eraldi elektrikilpi tulevate faasidega. Sellisel juhul näitab lisasaatja samal monitoril ka eraldi võimalike kütteseadmete energiakulu tarbimist (näiteks põrandaküte või elektrikeris saunas). Vastavalt soovile on ühe saatjaga võimalik jälgida kuni kolme faasi. Lähiajal on Current Cost tootjalt turule tulemas ka pistikupesa pistikupesa energiakulu monitorid, mida on samuti võimalik ühildada antud ENVIR monitoriga. Kokkuvõttes ENVIR monitoriga on võimalik ühildada kuni 10 saatjat - kas pistikupesa energiakulu mõõtmise või faaside energiakulu mõõtmise saatjat. Lisaks on võimalus Envir energiakulu mõõtekomplekti ühendada kaabliga arvutisse (ühildub Netsmart bridge tootega) ja jälgida tarbimist interneti vahendusel. Andmete analüüsimiseks internetis pakub tootja tasuta tarkvara, mida on võimalik allalaadida nende kodulehelt, lisainfot saab selle kohta lehelt www.currentcost.com.


Lihtsam energiakulu monitor, mis mõõdab lokaalselt seadmete või kodumasinate energiakulu on pistikupesasse ühendatav. Tootevalikus on meil nii ühe ja viie vooluühendusega samaaegselt mõõdetavat pistikupesa energiakulu monitori. Võimalusi on erinevaid vastavalt eesmärkidele, kas soovitakse mõõta ühte või mitut seadet korraga samaaegselt.


Tooksin siinkohal ühe näite, mille saime ühelt oma kliendilt, kes oli soetanud endale energiakulu monitori. Energiakulu mõõtmisel selgus, et nädalavahetusel kui tarbimine peaks olema minimaalne, oli tarbimine liiga suur. Monitoorimisel selgus, et energiakulu põhjustas mitu aastat üles sulatamata külmiku sügavkülma osa. Pärast sügavkülma sulatamist näitas monitor 100W tarbimist ajahetke kohta vähem, kokkuhoid aasta lõikes tuleb sellise tarbimise pealt tariif 11euro senti/kWh juures 96 eurot. Olenevalt külmiku vanusest, võib aastane kokkuhoid olla kuni 150 eurot, vahetades külmiku A+ klassi külmiku vastu.

Soovitame lisaks vaadata ka ühte huvitavat ja praktilist külmkapi eksperimenti, mida korraldas saatesari Ringvaade. Eetris olnud saadet saab näha SIIT.

Lisainfo energiakulu monitoride ja nende tehniliste andmete kohta leiate e-poest .

Artikli autor: Ott Roots
Energiasääst.ee veebipoe tootejuht firmast OÜ Enermatik

Sisestatud: 26.01.2012