Artiklid ja uudised

LOODUSLIKUD PÕRANDAKATTED


Looduslikud põrandakatted on arusaadavalt kõige vanemad põrandakatete tüübid, mis vaatamata uutele kattetüüpidele, on jäänud ja jäävad kasutusse kui kõige sobivamad meie elukeskkonda. Suurimaks väärtuseks võiks nimetada neist õhkuvat soojust, mida on tunda nii füüsiliselt kui alateadlikult kui ka rahulolu looduslähedase elukeskkonnaga.

Esimestena meenuvad laudpõrandad ja -parketid, aga ka kivi- ja keraamilised-(savi-) plaadid. Looduslikeks põrandakateteks võib nimetada ka metallist põrandaplaatet ja klaaspõrandaid. Meie oludes vajavad need variandid põrandakütet, sest muidu on nad nö “külmad” materjalid. Põrandaküte omakorda tõstab põranda hinda.

Käesolevas artiklis keskenduks põrandakatetele (eeldades et aluspõrand on olemas, kas siis betooni, parketi, vms näol). Siiski tooks ära ühe kiirestipaigaldatava ja vajadusel ka uuesti ülesvõetava materjali:
Õhukene spoonparkett. Uudisena puitmatejalidest põrandakatete osas võiks ära märkida õhukese puitspooniga parketid, mille kogupaksus on 7-8 mm. Õhuke spoonikiht on liimitud tihedast, pressitud puidust, aluskihile. Asjaolu, et see pressitud aluskiht on tavapuidust tihedam, muudab selle parketi tavalistest laudadest ja parkettidest tugevamaks – esemete kukkumisest jms. tingitud löögijäljed ei jää näha. Teiseks suureks eeliseks on materjali väike paksus: renoveerimisel ei pea tingimata vana põrandat üles võtma või uksepiitasid tõstma, et uksed käiksid. Kolmandaks lisaväärtsueks on asjaolu, et see parkett paigaldatakse liimivaba clik-ühenduse abil. S.t. et vajaduse korral saab selle uuesti maast üles võtta ja uues kohas maha panna. Eriti sobilik lahendus üürikorterite puhul. Sellise parketi puhul on ka puiduvalik väga lai, alates tavalistest liikidest nagu tamm, vaher, pöök, lõpetades eksootiliste ja väga kaunite liikidega nagu eebenipuu, tiik, zebrano jt.

Korkkatted on küll taas kasutusele võetud, kui siiski veel vähetuntud. Positiivseks omaduseks on selle hea heli- ja soojusisolatsioon, mistõttu on see materjal eriti sobilik külmade, esimese korruse põrandate katmiseks. Samas sobib see hästi kööki ja miks mitte ka magamistuppa. Erineva mustriga korgiplaate on võimalik kasutada naturaalselt, lakitult ja suhteliselt uue võttena ka vahatatult. Vajab paigaldamiseks siledat aluspõrandat.



Looduslikest materjalidest vaibad ja vaipkatted.

Looduslikest materjalidest vaipkatted sobivad nii eluruumidesse kui ka ühiskondlikesse ruumidesse. Loomulikult tuleb eri kasutuskohtades kasutada erineva kvaliteedi ja struktuuriga kattetüüpe. Ekslik on arusaam, et looduslikust kiust materjale on raske puhastada: tehnoloogilised uuendused on muutnud kiu kulumisele ja määrdumisele vastupidavamaks. Kui puhastus teostada õigeaegselt ja õigete vahenditega, pole see sugugi raskem kui kunstmaterjalide puhul. Kõige tundlikum määrdumise suhtes on dzhuut kiust vaipkatted. Samas reguleerivad looduslikud kiud ruumi klimaatilisi tingimusi, kuna kiududel on omadus vastavalt ruumi niiskussisaldusele pisut paisuda või kokku tõmbuda. Lisaks on need katted antistaatilised ja allergiavabad. Loodushoiu seisukohalt peab märkima, et looduslikest materjalidest vaibad on pärast ülesvõtmist aastate pärast bioloogiliselt lagunevad, ei tekita loodusele kahju, valmistatud taastuvatest loodusressurssidest.
Vill on tuntud materjal vaipade puhul. Tänapäeval on saadaval ka täisvillased vaipkatted, 4 meetri laiustes rullides. Kvaliteetsed villavaibad on väga vastupidavad, säilitades pikaks ajaks oma väljanägemise, kui neid õigeaegselt puhastatakse. Villaste katete ruutmeetri hind algab 175,- kroonist, kallimad ja erikvaliteediga vaibad võivad maksta ka üle 1000 kr/m². Meie kaupluses on pidevalt valikus üle 15 eri tüübi ja värvusega täivillast katet.
Hinna poolest on tipus pikakarvalised, heledates toonides kohevad magamistoa vaibad, mis jätavad üliluksusliku mulje ja nõuavad muudest põrandakatetest rohkem hoolt. Selliste vaipade hind võib küündida kuni 4500,- eek/m2.
Sisal (agaavi) ja kookos on nii kodu- kui ühiskondlike ruumide põrandail tunnustatud kui naturaalsed ja kergestihooldatavad kattematerjalid. Need katted on mahedates looduslähedastes toonides. Kookoskiust materjalid jämedakoelisemad ja robustsemad, sisalkiust peenekoelisemad. Koemustriteks on kas kalasaba või korv- ja nn. panama muster. Mujal maailmas on nad olnud kogu aeg väga populaarsed, meil hakkab see trend alles hoogu võtma, teejuhtideks selles valdkonnas juhtivad sisekujundajad ja arhitektid, kes neid oma klientidele soovitavad. Mõningase ebapopulaarsuse põhjuseks võib olla asjaolu, et meie inimesed eelistavad vaipade puhul nn. pehmeid ja karvaseid materjale, mida sisal ja kookos ei ole. Pigem vastupidi: nad on kergelt karedad ja kuna kude on õhuke, siis ka suhteliselt “kõvad”. (Samas on sellele karedusele leitud ka lahendus, kus kookos segatuna villaga annab vaipkattele pehmust ja on mõnusam palja jalaga (sukkades-sokkides) peale astuda).

Samuti ei ole tegu odavate materjalidega: hinnad algavad 175,- eek/m2 ja lõpevad 750,- eek/ m2. Kasutada saab neid nii seinast-seina vaipkattena kui ka eraldi valmisvaibana. Sel juhul tuleb materjal kindlasti kantida, sest muidu hakkab see hargnema. Meie laoseisus on üle 10 erineva sisal-, merer- ja mägirohu, dzhuut- ning kookoskatte, mis võimaldab kliendil kauba kätte saada kiiresti ja väiksemate kulutustega. Lisaks on võimalus tellida näidiste alusel laiast tüübi ja toonivalikust, kuid selle puhul tuleb arvestada pikema tellimisajaga, mis on orienteeruvalt 3-4 nädalat.

Džuut on kanepi ja lina niinekiule sarnane taimne kiud. Pikk ja stabiilne kiud võimladab kududa tugevaid ja jämedakoelisi materjale. Tavaliselt dzhuutkatete värvitoon veidi varieerub, ka siis kui tegu on ühetoonilise kattega, kuna on tegemist naturaalse materjaliga. Sobib eelkõige eluruumidesse, kus kulutus ja plekkide tekkimise oht on väiksem. Ka mööbliesemetest tekkinud pressimis-jäljed taastuvad aeglaselt. Teadlaste hinnangul aitab dzhuutkate elimineerida veesoonte halbu mõjusid, mistõttu on see kate eriti sobilk magamistuppa (või vähemalt voodi allagi). Laoseisus on tavaliselt 2 eri tüüpi dzhuutkatet, hinnaga 290,- eek/m2.

Mererohi ja mägirohi on samuti atraktiivsed looduslikud kiud, millest vaipkatteid ja valmisvaipu valmistatakse. Neid võiks nimetada ka kõige plekikindlamateks kateteks, sest loomupäraselt on need kiud pealt siledad (kootuna on kate muidugi reljeefne, kuna kiud ise on jämedad).

Pabervaibad ei sobi ühiskondlikesse ruumidesse, kuid on kodustes tingimustes vägagi vastupidavad. Vaipade struktuur on väga peen, keerukate punutiste ja värvide kombinatsioon. Hinnad alates 1000 eek/m2.

Loomanahad on kõige ürgsemateks põrandakateteks. Sobivad põrandale, on vastu-pidavad ja kergesti puhastatavad. Saadaval on lamba-, lehmanahad. Lambanahku on erinevas suuruses, alates 1-6 lambanaha suuruseni. Hinnad on eri nahkade puhulö erinevad, sõltudes naha ja parkimise kvaliteedist. Lehmanahku on värvitud ka sebramustrisse.

Põrandakatte valikul peab arvestama mitme olulise teguriga, millest ehk olulisemad on:
- põrandakatet ei vahetata igal aastal, seega peaks valima kvaliteetsema, mis kindlasti nõutavale ajale vastu peab. Ühekordne “kaotus” hinnas tasub ennast aastate jooksul puhastuse jms. kokkuhoitava rahaga kindlasti ära.
- katet tuleb valida vastavalt ruumi spetsiifikale ja asukohale: käidav või mitte, niiske või kuiv, sissepääsu lähedal või tagaruumides.
- planeerige põrandakate kohe ehitamise või remondi alguses, sellega väldite lisakulusid teostatud tööde ümbertegemiseks jne., sest erinevad põrandakatted vajavad erinevat aluspõrandat. Lisaks aitab see ka eelarvet planeerida. Tihtipeale hakatakse põrandale mõtlema alles siis kui tööde järg niikaugel. Enamus raha on siis juba ehitusse investeeritud ja seetõttu kiputakse tegema järeleandmisi põrandakatete osas, valides meelepärase asemel (sel hetkel) taskukohasema.
- looduslik, st. tervislikum, “soe”, alati moes. Samas võib mõnikord olla sobivaimaks lahenduseks kunstmaterjalidest põrandakate.
Siiski, looduslike katete valik on lai ja nii saab igaüks otsida endale meelepärase.

Väino Rast
Alfalend OÜ
Kpl. Vaiba- ja põrandaekspert

Kõik eespooltoodu sobib ka kodukontorisse, lisaks veel ühe loodusliku materjali, mis küll rohkem kasutusel ühiskondlikes ruumides, aga näiteks Rootsis laialdaselt ka kaodudes:
Linoleum on nii koju kui ühiskondlikesse ruumidesse sobiv kulumiskindel põrandakate, mis põhineb 100% looduslikul toorainel: sideaineks linaseemneõli segatuna loodusliku vaiguga, täiteaineteks puidutolm, lubjakivipulber ja korgipuru. Looduslikkus, kena kujundus ja suur värvivalik on teinud linoleumist taas soositud kattematerjali. Materjali annab kergesti lõigata, mis võimaldab luua huvitavaid põrandamustreid. Materjal tuleb täies ulatuses aluspinnale liimida ning vastupidavuse huvides korralikult vahatada, muidu võib pealiskiht kiiresti kuluma hakata. Niisketesse ruumidesse linoleumi ei panda. Linoleumi ruutmeetrihind algab umbes 200.-st kroonist. Paigaldatakse betoonist või muust siledast materjalist (nt. kips- või saepuruplaat) aluspõrandale.

Linoleumi kasutati ka nõukogude ajal, mil värvivalik oli kehv ja väga igav. Sellest ajast tulenevalt kasutatakse tihtipeale sileda rullpõrandakattematerjali puhul sõna linoleum, mis on täiesti väär, kuna tihtipeale peetakse silmas hoopis vinüülkatet ehk reliini. Viimased on aga kunstmaterjalidest odava hinnaklassi tooted.

Koduleht: www.alfalend.ee












Sisestatud: 02.11.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid