Artiklid ja uudised

Mööbli naturaalnahk kardab vett, kemikaale ning hooldamatust

Naturaalnahaga kaetud mööbel on kauakestev, kui seda kaitstakse niiskuse ja kemikaalide eest ning hooldatakse regulaarselt.
"Mööblit, mille kattematerjalina on kasutatud nahka, nimetatakse nahkmööbliks," selgitab Neiser Grupp ASi tootearendaja Siim Soomets.

Tema sõnul jaguneb nahkmööbli kattenahk kahte rühma: kunstnahaks ja naturaalnahaks. Naturaalnaha puhul on toormaterjaliks pargitud ja töödeldud loomanahk. Kunstnahk aga on tööstuslikul teel toodetud nahasarnane materjal.

"Naturaalnaha suurimad eelised on pikk kestvus, kerge puhastatavus ja hooldus ning raskestisüttivus," räägib Standard ASi vabriku juhataja Mare Kass.

Naturaalnaha taastamisel saab kriimustusi värviparandustega maskeerida. Lisaks ei muuda naturaalne nahk värvi ega pleegi nii palju kui kunstnahk. Samas on naturaalnahk kunstnahaga võrreldes kemikaalide suhtes eriti tundlik.

Kuigi nahka on suhteliselt lihtne hooldada, kiputakse seda rikkuma liigse niiskusega - näiteks märja lapiga nühkides. Liigniiskuse tagajärjel tõmbub nahk jäigaks ja kipub lõpuks mõranema. Nii algavad probleemid, kuna mööbli naturaalnahk ei taha kuidagi hooldusele alluda.

Kuigi hädapärast hooldust võib teha ka niiske pehme lapiga, tasuks põhiline regulaarne hooldus jätta puhastusfirma ülesandeks.

Bestclean OÜ juhatuse liikme Kuldar Kutti kinnitusel tuleks nahkmööblit kindlasti kaks korda aastas spetsiaalsete vahenditega hooldada. Kuna aga naha elastsus ja niiskus aja jooksul kahanevad, vajab mööblikate sarnaselt inimnahaga korralikku ja tähelepanelikku hooldamist.

Samas tuleb nahkmööbli seisukorda jälgida tihedamalt, sest juba töödeldud materjalina kulub ja määrdub naturaalnaha kaitsekiht. Et vältida määrdumuse sissepaakumist, tuleb kaitsekihti regulaarselt uuendada. Korraline puhastus loob uue kaitsekihi, mis hoiab naha endiselt elastse ja värske.

Ehkki naturaalnahk on tihti kunstnahale nii mustrilt kui ka värvilt väga sarnane, jääb selle hooldus ikkagi erinevaks hooldevabamast, kuid lühiealisemast kunstkattest. Liiatigi ilmneb kahe materjali vahe pikemal kasutamisel selgelt.

Pilkupüüdev, kuid külm materjal
Nahkmööbel, mis on interjööriga nii värvigammalt kui stiililt oskuslikult kokku sobitatud, mõjub pilkupüüdvalt ja efektselt.

Kui nahka pole aga õnnestunud ruumiga sobitada, hakkab see lämmatama ülejäänud interjööri.

Sisekujundaja Ivi-Els Schneider selgitab, et ehkki mööbli kattematerjale on palju, eelistatakse siiski naturaalseid ja looduspuhtaid tooteid. "Naturaalne nahk on mööblil ilus, kuid külm kattematerjal," iseloomustab ta.

Sisekujundaja Sirje Uusbeki kujundatud Kompleks MG OÜ ruumid Kuressaares püüavad pilku mahedate ja hoolikalt läbimõeldud värvidega.

Roheliste toonide taustal on rohekas nahkmööbel just õigel kohal ning värvide harmoonia loob sisekujundaja sõnul täiuslikkuse tunde.

"Sisekujundaja suutis leida õiges koloriidis toonid, nii mõjuvad need rahustavalt ja hästi," räägib Kompleks MG OÜ juhatuse liige Ulli Lätt, kes on büroos saavutatud tulemusega igati rahul.

Peavad ju bürootöötajad loodud sisekujunduses töötama pea iga päev ning seetõttu ongi tulemus oma küpsuses märkimisväärne.

Plekk eemalda kohe kergelt niiske lapiga
ISS Eesti AS töödejuhataja Ahti Roomets arvab, et büroo nahkmööblit tuleks puhastada kohe, kui sellele midagi peale satub.

Samas hoiatab ta kasutamast keemilisi vahendeid, mis naha rikuvad pöördumatult. "Kõige parem on puhastada nahka neutraalsete puhastusvahenditega, mis ei kahjusta mööblit," soovitab Roomets.

Pisilõiked, kriimustused ja mikromõrad võivad saada nahkkatte välimusel suureks puuduseks.

"Mikromõrad, mis ajapikku tekivad, saab hoolduse käigus veidi pehmemaks siluda," selgitab Bestclean OÜ juhatuse liige Kuldar Kutt. Tema kinnitusel annab osava ja tähelepaneliku hooldusega muuta mikromõrad ja kriimustused üsna märkamatuks.

Sügavaid kriimustusi aga hooldusvahenditega ei eemaldada ei saa ning enamasti ei õnnestu neid ka varjata. Sama käib sisselõigete ja rebendite kohta, mis jäävad juba köösnerite pärusmaaks.

Kõigi nahahooldajate hinnangul on nahkmööbli hooldusele raske ühtset hinnakirja määrata, kuna iga juhtum on eripärane. Sõltuvalt mahust ja kasutatavatest materjalidest jääb hind tavaliselt siiski vahemikku 90-100 krooni istekoha kohta.

Näiteks viiekohalise diivani hooldus maksab umbes 500 krooni.

Sisestatud: 01.12.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Domelor - avatuim aiamaja turul, mis aitab kauem õues einestamist nautida.

Domelor - avatuim aiamaja turul, mis aitab kauem õues einestamist nautida.

Me kõik tahame, et suvi ei lõpeks kunagi ja me kõik saaksime aastaringselt päikest nautida. Lõppude lõpuks, mis võiks olla parem kui nautida värskendavat suvist kokteili, istudes väljas sooja ja mahedat päikest nautides kerge tuule all? Õnneks on tänapäeval palju võimalusi suvehooaega ka külmemateks kuudeks pikendada tänu erinevatele leidlikele kodukujunduslahendustele – ja aiamaja on neist vaieldamatult parim.

Berlin Design Week’il seekord Eesti disaini Radis Furniture’lt

Berlin Design Week’il seekord Eesti disaini Radis Furniture’lt

Disaini perspektiividest ja hetkeseisust BNDNWK’l. Alhambra Berlin pakkus suurepärase võimaluse koondades disainereid, kultuuri institutsioone, ettevõtteid ja uurimisinstitutsioone ühise katuse alla sooviga rakendada ja esitleda kõrgemaid eesmärke disainis. Radis Furniture’ väljapanek keskendus praegustele ökoloogilise ja sotsiaalse jätkusuutlikkusega seotud küsimustele. Berlinis nähtav zeitgeist peegeldab Radis Furniture'i uusimaid suundi kummutiga ROMB ja uue NOBLE TV-aluse ning materialivalikuga. Otse Berliini südames, Kurfürstendamm 68, Radis Furniture'i kureeritud ruumi eest täname veelkord kuraatorit Alexandra Klatti ja BNDNWK disainimeeskonda.

vaata kõiki