Artiklid ja uudised
Kuidas toimib veemassaazh?
Veemassaazhi mitmekülgne mõju annab inimese organismile järgmisi füüsilisi stiimuleid:Väljatõukav jõud
Vesi tõstab vees oleva inimese keha ülespoole. Seda efekti võimendavad veemullid ning inimese keha muutub veel kergemaks. Liigutused muutuvad sujuvamaks ja kergemaks, see aga on väga oluline inimese liikumisaparaadi haiguste ravimisel.
Vee rõhk
Vee rõhumine parandab vereringet, reguleerib südame tööd, parandab soolestiku peristaltikat.
Naha niisutamine
Kokkupuutes nahaga parandab vesi keha termoregulatsiooni, vereringesüsteem reguleerub, kiireneb ainevahetus.
Vee temperatuur vannis
Vannivee temperatuur 33–35°C pakub naudingut. Temperatuurimuutus (kuum, külm) kutsub esile organismi reaktsiooni ja stimuleerib seda. Veemassaazh tugevdab neid reaktsioone, kuna vesi on pidevas liikumises, mis takistab kaitsva isolatsioonikihi moodustumist. On kindlaks tehtud, et massaazhivanni võttes liigub soojus kehast vette (külm vesi) ja veest kehasse (kuum vesi) 25% võrra kiiremini kui tavalises vannis samasuguste veetemperatuuride juures. Lisaks sellele tekitab intensiivne veemassaazh tunde, et vesi on soojem kui ta tegelikult on. Organismi reaktsioon sõltub vee temperatuurist. Näiteks: - jahe (20–27°C) vesi – värskendab; - külm (8–20°C) ja kuum (40–42°C) vesi – stimuleerib tugevalt; - soe (28–33°C) vesi – rahustab; - üsna soe (34–37°C) ja väga soe (38–39°C) vesi – lõdvestab ja uinutab täielikult. Vannivee temperatuur tuleb valida individuaalselt, lähtudes arsti soovitustest.
Suured õhumullid
Suured mullid tegutsevad samamoodi nägu patsutamine kuivas massaazhis kätega. Nad tungivad läbi naha kudedesse (lihased, liigesed ja isegi lülisamba kettad ning teised organid). Näiteks vannis kümmeldes, eriti kõhuli lamades, tõmbub soolestik kokku, mistõttu paraneb seedimine. Veemassaazh suurendab verevoolu organitesse ja lõdvestab liigeseid ja lihaseid. Eriti suur tähtsus on sellel inimestele, kellel esineb lihasvalusid, selgrootraumasid ja teisi sarnaseid haigusi.
Väikesed ja üliväikesed õhumullid
Väikesed ja üliväikesed õhumullid mõjutavad organismi väga mitmel viisil. Mullikestes on elekter, ülespoole tõustes kinnituvad nad kogu kehale. Seda võib näha, kui panna käsi massaazhivanni. Veemullikestega kaetud keha muutub kergemaks ning vesi tõstab seda ülespoole. Suure sisemise rõhuga üliväikesed mullid annavad kehale hapnikku, eeterlikke õlisid või muid vanni lisatud aineid. Need ained tungivad nahapooridesse ning nende kaudu verre. Massaazhivannis protseduure võtva inimese nahk saab rohkem verd (kuni 115%), organismi jõuab mitmeid ravivaid aineid.
Närviimpulsside suurenedes saab nahk rohkem verd. Närviimpulss kandub selgrooüdi kaudu siseorganite retseptoritesse. Ajusse jõuab signaal, mis harmoniseerib vegetatiivset närvisüsteemi ja vähendab psüühilist pinget. Organism saab kahekordselt kasu. Paraneb vereringe ja ainevahetus. See mehhanism aitab mõista veemassaazhi mõju vererõhule.
On kindlaks tehtud, et eeterlikke õlisid sisaldavas massaazhivannis protseduure võttev inimene hingab sisse 30 korda rohkem kui tavalises vannis. Lisaks sellele, kümmeldes veemullidega vannis muutub hingamine sügavamaks, mille tulemusel suureneb eeterliku õli hulk veres kuni 10 korda. See on väga oluline hingamissüsteemi ravimisel.
Täiendava rahustava efekti annab kerge müra, mis meenutab kiire oja vulinat. Siia võib lisada ka bakterite hävimise. Õhumullid täituvad bakteritega ning hävitavad need. Looduses toimub nii ojade, jõgede ja mere isepuhastumine. Seda meetodit kasutatakse sageli ka kaasaegsetes veejaamades. Kümmeldes väikeste õhumullikestega vannis väheneb bakterite hulk nahal – see on kaalukas argument veemassaazhi kasuks. See argument ei kinnita teooriaid, mille kohaselt vannis kümblemist ei soovitata, kuna seal on alati baktereid. Vanni alternatiiv on dush. Tõsi küll, dush küll värskendab ja peseb, aga see ei asenda massaazhivanni.
Eelnevalt massaazhivannide kohta kirjutatut tuleks vaadelda kompleksselt. Kõik stiimulid toimivad korraga, täiendavad üksteist ning moodustavad terviku, mis kutsub esile organismi üldise reaktsiooni. Selline vann mõjutab nägemist, kuulmist, ning eeterlike õlide lisamisel ka haistmist. Kõige sellega võib seletada korduvalt õnnestunud krooniliste haiguste ravimist, selline on massaazhivanni efekt. Nii nägu kroonilised haigused koormavad kogu organismi, tugevdab seda kompleksteraapia.
Hüdromassaazhi ravimõju
Allpool kirjeldatud erinevate haiguste raviviisid hüdromassaazhi abil on rühmitatud keha organite järgi. Reumaatilisi haigusi (samuti selgroolülide vaheliste ketaste kahjustused) on kirjeldatud osas „Lihased, liigesed, sidemed“.
SÜDA JA VERERINGE
Vererõhk
Hüdromassaazhivann võib reguleerida vererõhku – alandada kõrget ning tõsta madalat vererõhku vajalikule tasemele. Kõrget rõhku vähendatakse impulssidega, mida luuakse väikeste õhumullide abil. Need impulsid laiendavad naha ja siseorganite veresooni. Veresoonte seinu toniseerides (jahe vann), võib vererohku tõsta. Rõhku saab alandada soojas (mitte kuumas) vannis, kuna veresooned laienevad. Need protsessid toimuvad aeglaselt ja ei kutsu esile tugevaid pulsimuutusi. Isegi kui vererõhk erineb normist vaid veidi, tasub hüdromassaazhi proovida kõhnumisel, suitsetamisest loobudes jne. Inimestele, kes põevad raskemaid haigusi, võib veemassaazhi määrata ainult abistava teraapiavahendina.
Vereringe häired ja veenide laienemine
Kuna hüdromassaazh suurendab vere juurdevoolu nahka kuni 115%, on see suureks abiks vere liikumise häirete puhul veresoontes. Selline massaazh suurendab vere juurdevoolu jäsemetesse. Ateroskleroosi põdedes võib võtta leiget vanni.
Südamelihase nõrgenemine
Inimestel, kes kaebavad nõrga südame üle, tuleks ettevaatlikult võtta sooje vanne. Hüdromassaazhi protseduuri ajal ei tohi vee temperatuur ületada 38 °C. Need, kellel on haige süda, ei tohiks vanni võtta ule 20 minuti isegi madalama temperatuuri juures. Alternatiiviks võib olla istevann.
Verevarustust parandavad lisandid: rosmariin, meliss, kaer, viirpuu.
HINGAMINE
Raskesti haiged
Hüdromassaazhivannid parandavad eelkõige sügavat hingamist ja vähendavad selle sagedust. Sügaval hingamisel töötavad kopsud veidi paremini. See aitab vältida infektsioone, mis on raskesti haigetele eriti tähtis. Kopsude puuduliku ventilatsiooni korral koguneb neisse lima ning patsiendid haigestuvad sagedamini kopsupõletikku.
Inhalatsioonivannid
Eeterlike õlide kontsentratsioon õhus hüdromassaazhivanni ajal on 30–50 korda suurem kui tavalises vannis. Lisades vette vajalikke preparaate, võib edukalt ravida astmat, ülemiste hingamisteede katarri, grippi, kopsupõletikku, antrakoosi (tolmu kogunemine kopsu) ja teisi kopsuhaigusi.
Võitluses kõikvõimalike raskelt haigeid ähvardavate nakkustega soovitatakse kõrgema veetemperatuuriga vanne, kuna siis suureneb veepinna kohal eeterlike õlide kontsentratsioon.
Lisandid: kuuse- ja männiokkad, liivatee, eukalüptiekstrakt ja kummel.
SEEDIMINE
Hüdromassaazh avaldab tugevat mõju ka kõhupiirkonnas, eriti väljasirutatud, lõdvestunud jalgadega poosis. 5–20 hertsine vibratsioon parandab soolestiku tööd.
Kõhukinnisus
Igaüks, kes on massaazhivanne võtnud, teab, et veemullid parandavad soolte tööd. Isegi kaua kestnud kõhukinnisuse korral, tekib soolesõlmede lõdvestudes soov end kergendada. Retseptoreid stimuleerides paraneb soolestiku töö.
See saavutatakse ülemise ja külgmise hüdrostaatilise survega, mis mõjub kõhule. Järgides lisaks vastavat, suure vedelikusisaldusega dieeti, võib lahtistavatest ravimitest loobuda.
Kõhupuhitus
Gaaside kogunemine sooltes tekitab ebameeldiva tunde, mida hüdromassaazh võib osaliselt leevendada. Kõhukinnisuse puhul soovitatakse soojemat vanni, kuna soojas vees muutub kõht elastsemaks.
Lisandid: till, puju.
NAHK
Nahka mõjutavad kõik hüdromassaazhi tegurid. Osa stimuleerivast energiast kandub edasi, näiteks vereringesse ja soolestikku. Kahtlemata osutab vesi nahale väga kasulikku mõju.
Verevool nahka ja organismi vastupanuvõime
Massaazhil soojemas vees avanevad kapillaarid ja nahk saab rohkem verd. Selle protsessi vallandavad veemullid (joon. 10). Organism saab rohkem toitaineid ja hapnikku, mis parandab immuniteeti. Naha peamine ülesanne on keha kaitsemine kahjulike mõjutuste, eelkõige haigusi tekitavate bakterite eest. Sageli ründavad nahka muudest mikroorganismidest sagedamini esinevad seenbakterid. Kui vannivee temperatuur on kõrgem kui 35 °C, aktiveeruvad nahaaluses kihis fagotsüüdid. See parandab organismi vastupanuvõimet.
Hügieen
Hüdromassaazhivann on väga tähtis keha puhtuse hoidmisel. See avab rasvapoorid. Vannis kümmeldes eemaldub nahalt üks miljard mikroorganismi. Ka õhumullides on aineid, mis hävitavad baktereid. Testid on näidanud, et 20 minutilise hüdromassaazhivanni järel hävib 95% bakteritest.
Põletikud, furunkulid, allergiad
Põletikud, furunkulid, vistrikud, seenhaigused ja lamatised on edukalt ravitavad hüdromassaazhiprotseduuridega, kasutades vannis erinevaid lisaaineid: soolasid, tammekoort jt. Ravivate ainete lisandid ravivad edukalt ka nahaallergiaid.
Lamatised
Lamatiste puhul on hüdromassaazhi protseduur väga tähtis, kuna see aitab verel jõuda sügavale keha kudedesse. See aga aktiviseerib kahjustatud nahka.
Lisandid: kummel, eeterlikud õlid.
NÄRVISÜSTEEM
Nii nägu veresoonkonna puhul, avaldavad protseduurid veemassaazhivannis kahesugust mõju: see sõltub nii massaazhi intensiivsusest kui vannivõtmise kestvusest. Lühike protseduur (umbes 10 minutit) suurendab aktiivsust, pikem kümblus aga koos samaaegse õhkmassaazhiga loob meeldiva väsimustunde. Oluline on ka vee temperatuur. Värskendav vann peab olema jahe, rahustav aga soojem.
Vegetatiivne närvisüsteem
Reeglina on jahedaid ja lühikesi protseduure parem teha hommikuti, sooje ja pikemaid aga õhtul. Kuid mõnede inimeste reaktsioon sellistele protseduuridele võib olla ka negatiivne. Seetõttu peab iga inimene valima tema organismile sobiva protseduuri. Kahtluste puhul tuleb nõu pidada arstiga.
Arvatakse, et massaazhivanni tekitatavad, nahka mõjutavad impulsid jõuavad ka ajuni. Impulsid on küll nõrgad, kuid ometi kandub kesknärvisüsteemi küllalt tugev energeetiline laeng.
Valud
Vanni võttes väheneb valu. Puudutades suuremat osa nahka peatavad vee rõhk ja vibratsioon valu levimise ja vähendavad tundlikkust. Hüdromassaazhiteraapiaga võib saavutada häid tulemusi isegi sclerosis multiplexi ja närvipõletike korral. Kroonilistest selja, selgroo, õlgade ja käte haigustest võib vabaneda. Võib leevendada ka peavalusid.
Meeleolu tõstmine
Hüdromassaazh mõjub hästi ka psüühikale. Protseduurid massaazhivannis mitte ainult vähendavad valusid, vaid tõstavad ka tuju, viivad mõtted muredelt, hajutavad melanhoolia. Depressioonist vaevatud inimene hakkab elule vaatama positiivsemalt. Seda võib kinnitada iga hüdromassaazhi harrastaja.
Stress
Igapäevased mured ja pidev stress võivad muutuda talumatuks. Protseduur hüdromassaazhivannis aitab igapäevased mured unustada ning vabaneda stressi negatiivsest mõjust.
Unetus
Hea ja tervisliku une aluseks on muredest puhanud pea. Sellepärast on hüdromassaazh loomulik ravim unetuse, neurasteenia ja vegetatiivse neuroosi vastu. Kõrgendatud tundlikkuse seisundis on samuti kasulik võtta lõdvestavat vanni. Sellised protseduurid aitavad vältida organismile kahjulikku mõju avaldavate rahustite kasutamist. Lisandid: palderjan, meliss ja lavendel toimivad rahustitena; rosmariin, liivatee, sidrun ja piparmünt on stimuleerivad vahendid.
On tõestatud, et protseduuris veemassaazhivannides võimaldavad saavutada rahuldavaid tulemusi liikumisaparaadi haiguste ravis.
Lihasevenitus
Kroonilistest lihasevenitustest on juba kirjutatud. Hüdromassaazh mõjub rahustavalt mitte ainult soodsa mõju tõttu närvisüsteemile, vaid ka intensiivse masseerimisega (5-20 Hz sagedus) õhumullikeste abil, mis vähendab patoloogilisi lihasevenitusi. Väheneb surve veresoontele, paraneb vereringe ning regenereeriv protsess võib alata. Kõige paremini sobib siin soe vesi (38°C), kuna see viib soojuse kõige kiiremini kudedesse.
Hüdromassaazh aitab eemaldada lihaskudedest piimhapet, mis koguneb sinna treeningute järel. Väsimus moodub kiiremini.
Reumaatilised põletikud
Liigeste ja pehmete kudede raskete põletike korral, inimestel, kes põevad artroosi ja reumatismi, on parem hüdromassaazhiprotseduure vältida, või teha neid väga ettevaatlikult, harva ja jahedas vees. Seevastu kergemate põletike korral soovitatakse intensiivset massaazhi kõrgema temperatuuriga vees.
Seljaaju kahjustused
Protseduure hüdromassaazhivannis soovitatakse eriti seljaaju kahjustuste korral, mis kutsuvad esile reflektoorset lihaspinget, samuti aga ka erinevate halvatuste korral. Sellised veeprotseduurid saab ühendada võimlemise ja füsioteraapiaga.
Lisandid: männi- ja kuuseokkad, kastaniekstrakt.
Kuna veemassaazhiprotseduurid vähendavad valu, reguleerivad vererõhku, hingamist ja rahustavad närvisüsteemi, siis tähendab see ka inimese üldise füüsilise seisundi paranemist.
Immuunsuse vähenemine
Hüdromassaazh aitab suurendada organismi vastupanuvõimet. See on teada Kneippi teraapiast.
Infektsioonid
Infektsioonide puhul võib arst soovitada protseduure massaazhivannis (kümblemine tõstab keha temperatuuri). Enamik viirusi, mis kutsuvad haigusi esile, hävib temperatuuril ule 39°C. Kõrgel palavikul infektsioonihaigusi põdedes on ju oma bioloogiline eesmärk. Seepärast täidavad hüdromassaazhivannid profülaktilisi ja ravifunktsioone.
Organismi üldine nõrgenemine
Organismi üldise nõrgenemise korral, näiteks raske haiguse järel, võib ravida end hüdromassaazhiga. Seda tuleb aga teha ettevaatlikult. Algul tuleb võtta lühikesi vanne, õhkmassaazh peab olema nõrk. Vette on soovitatav lisada ravimuda, viirpuud. Regulaarne veemassaazh parandab enesetunnet, tõstab immuniteeti ja tuju. Seda võib kinnitada iga hüdromassaazhi sõber.
Varietas Oü Vannitehnika
Aadress: Turu 45b, Tartu
Lahtioleku ajad: E - R 09:00 - 17:00; L 10:00 - 14:00
E-mail: info@varietas.ee
Koduleht: www.varietas.ee
Sisestatud: 31.01.2007
Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Japandi vannitoas: neile, kes eelistavad rituaali rutiinile

Rohkem paindlikkust ja funktsionaalsust hansgrohe Finorise segistisarjaga

Kõik lihtsalt seinale

Miks valida Emotion Walls naturaalsest puidust dekoratiivplaadid?

hansgrohe Talis M54: muljetavaldav nii vormi kui funktsiooni poolest

Vannituba väärib vanni

Värvide ja vormide sümfoonia vannitoas

Hansgrohe esitleb Tallinna ehitus- ja sisustusmessil innovatiivseid tooteid
