Artiklid ja uudised

Disainiööl, 21. septembril on ETDM avatud kuni 21.00-ni.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi



PRESSITEADE
19.09.2007

Disainiööl, 21. septembril on ETDM avatud kuni 21.00-ni. Sissepääs kl. 18.00-21.00 tasuta.
I korruse kahes saalis on avatud rahvusvaheline ehtekunstinäitus "Tõlgendades châtelaine'i", II ja III korrusel püsiekspositsioon "Ajamustrid 2" ning II korruse galeriis "Eesti poti lugu. Portselanimaal".


“TÕLGENDADES CHÂTELAINE’I!”
Näitusel “TÕLGENDADES CHÂTELAINE’I!” eksponeeritakse 78 rahvusvaheliselt tunnustatud ehtekunstniku ehteid, mis taaselustavad chatelaine’i traditsiooni. Kokku 18 riigist osalejate hulgas Euroopast, Põhja- ja Lõuna – Ameerikast, Austraaliast ning Jaapanist on ka kolm eesti kunstnikku – Kadri Mälk, Kristi Paap ja Eve Margus-Villems.
Ameerika ühe tuntuima ehtenäituste kuraatori, kollektsionääri Helen Williams Drutt Englishi initsieeritud näitus tähistab chatelaine’i mitmekülgset ajalugu – sotsiaalsest fenomenist moehoovuseni. Algselt lossiemandat märgistav väljend “chatelaine” muutus ajapikku oma tähenduselt vöökaunistuseks, millel kanti erinevaid vajalikke esemeid, nende hulgas ka võtmeid. 19. sajandil muutus chatelaine’i otstarve enamasti funktsionaalse asemel ehtivaks. Vöölt rippuvate elementide loetelu sisaldas praktilisi esemeid, nagu võtmeid, õmblustarvikute kotikesi, pitsativutlareid, kääre, korgitsere, lusikaid, kuid ka luksusesemeid nagu parfüümi pudelikesi, peegleid, elevandiluust lehtedega märkmikke ja puudritoose.
Kuraatori poolt kutsutud kunstnikud võisid vabalt valida, kellele nad oma töö pühendasid. Eeskujudeks said kuulsad kirjanikud, kunstnikud, poliitikud, filosoofid, nende kõrval kunstnike sõbrad, pereliikmed ja isegi multifilmikangelased.
Kõik tööd valmisid aastatel 2002-2006 spetsiaalselt selle näituse tarvis.

"AJAMUSTRID"
Väljapanek esitab tarbekunstiajalugu, keskendudes nii näiteks alale tugeva aluse loonud Kunsttööstuskoolile, kohustuslike kunstivõtete kasutamist nõudnud stalinistlikule perioodile, kunsti jõudmisele tööstusesse, loodustemaatika eelistamisele ja rahvuslike tunnete väljendusele, jõudes nii kõige hiljutisemate suundumusteni. Samas jäävad oluliseks ka klassikalised tarbekunsti kvaliteedid: erinevate materjalide ja tehnikate rakendamise laiahaardelisus ning meisterlikkus, ideed ja orientiirid.

"EESTI POTI LUGU. PORTSELANIMAAL"
Praegune portselaniväljapanek ETDM-i galeriis on näituse „Eesti poti lugu” mõneti ümberkorraldatud osis : vaadata saab eeskätt ETDM-i enda kollektsiooni esemeid, sest teistele muuseumitele kuuluv on juba asjaomastele tagastatud.
Põhirõhk on Riigi Kunsttööstuskoolis (1914 – 1940) ja Nikolai Langebrauni portselanimaalimise töökojas tehtul (1928 – 40).

EESTI TARBEKUNSTI- JA DISAINIMUUSEUM (ETDM) asub Tallinna vanalinnas 17. saj. lõpul valminud barokses aidas. Muuseumi kogule pandi alus 1919. aastal koos Eesti Kunstimuuseumi rajamisega.
Eesti kaasaegse tarbekunsti kõrval on esindatud ka tootekujunduse ning unikaaldisaini näidised. Muuseumil on tekstiili-, keraamika-, portselani-, naha-, klaasi-, ehte-, metalli-, mööbli- ja disainikollektsioon, kokku üle 13000 museaali; lisaks mahukas foto-, negatiivi- ja slaidikogu, erialane raamatukogu ning arhiiv.
Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kollektsioon on kõige väärtuslikum ja ülevaatlikum eesti professionaalse tarbekunsti ja disaini kogu üldse.

Lisateave:
Kristi Paap
Telefon: 627 4602
E-mail: kristi@etdm.ee

Sisestatud: 31.07.2007

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid