Artiklid ja uudised

Aurusaun

Kas teate, et...

.... inimese higi sisaldab rohkem toksiine, kui uriin! Sel põhjusel nimetatakse nahka sageli 3. neeruks. Auruga higistamise teraapia on tõhus ravivahend. Auruteraapia on kättesaadav ja peaks kuuluma igaühe igapäevasesse terviseplaani.

Ajaloost
Aurusauna ajalugu ulatub kaugele minevikku. Muistsete kreeklaste seas populaarse aurusauna võtsid hiljem üle roomlased, kellel see nimega sudatorium kuulus pea alati selle perioodi rooma saunade juurde kogu Rooma Impeeriumi mõjupiirkonnas. Türgis on aurusaun ehk hamam säilinud tuhandeid aastaid ning koos sellega meie kõnepruugis ka mõiste “türgi saun”. Aurusaun levis ka Põhja-Venemaale, kus sai nimeks banja. Kuigi aurusaunu ehitati ka Euroopas, oli nende levik esmalt tõenäoliselt piiratud tehniliste probleemide (peamiselt seoses auru temperatuuri reguleerimisega) ning kõrgete investeerimiskulude tõttu. Tänapäeval aga võimaldavad uued arengud auru genereerimise tehnoloogias paigaldada aurusaunu peaaegu kõikjale.


Mis on aurusaun?
Tavasaunaga sarnaselt kutsub ka aurusaun esile higistamise, kuid oma täiesti erinevate õhutingimuste tõttu aurusaun mitte üksnes ei lõdvesta ega taasta energiat, vaid omab ka tervislikku ja kosmeetilist mõju. Aurusauna mõju on suurim temperatuurivahemikus 43…46 ºC ja üle 100%se suhtelise õhuniiskuse juures. Aurusaunas peab olema pidevalt auru (või teaduslikult täpsemalt väljendudes, UDU). Selleks on vaja tõhusat aurugeneraatorit, täpset juhtimissüsteemi ning aurukindlat ruumi, et vältida auru väljapääsemist ning ümbritseva ruumi interjööri kahjustamist.


Õige aurusaunas käimise meetod
Tavasauna puhul edukaks osutunud meetod kehtib ka aurusauna puhul:
Aurusauna optimaalseim temperatuur on vahemikus 43…46 ºC. Need temperatuurid ei tundu üksnes kõige meeldivamatena, kuid on ka kõige kasulikumad. Samas tundub maksimumtemperatuuri ületamisel vaid 2-3 ºC võrra õhk liiga kuumana. Korralikud aurusauna juhtimissüsteemid väldivad sellist temperatuuritõusu ja säilitavad kindlalt ning automaatselt optimaalsed tingimused, reguleerides temperatuuri, auruvarustust ja ‑tihedust, värske õhu juurdevoolu ja kasutatud õhu väljatõmmet.
Enne esimest sessiooni võtke dušši ning aurusaunas viibige vastavalt oma individuaalsele tundlikkusele – mitte üle 15-20 minuti, mille järel jahutage keha jaheda värske õhu ja jaheda veega, vältides keha “ehmatamist” ning külmetamist; külmetavate jalgade korral tehke soe jalavann; aurusaunas on soovitav võtta mitte enam kui 2-3 sessiooni.
Kombineeritud võimaluste korral, kui on võimalus kasutada nii tava- kui aurusauna, võib käia mõlemas vaheldumisi. Sealjuures on tähtis jälgida, et pärast iga sessiooni peab keha korralikult maha jahtuma. Uut sessiooni ei tohi kunagi alustada siis, kui keha on veel soe (või veelgi halvem, kuum) ning kunagi ei tohi ühest saunast teise minna enne, kui keha on korralikult maha jahtunud. Vastaval juhul võib see liialt vereringet koormata. Kui keha pole pärast aurusauna korralikult jahtunud, võib ka ujumine sooja veega basseinis olla füüsiliselt kahjulik, sarnaselt pärast tavasaunas käimist.
Õigesti valitud temperatuuri ja sessioonikestuse korral on aurusaunal kehale tavasaunaga võrreldes sarnane soojusefekt ning kasutegur. See tuleneb asjaolust, et küllastunud auru taset aurusaunas tasakaalustab märgatavalt tavasaunaga võrreldes madalam temperatuur. Seega aurusauna pakutav nauding ja eelised sõltuvad olulisel määral õige temperatuuri valimisest ja hoidmisest.


Aurusauna mõjud
Õigesti naudituna aitab aurusaun vabaneda igapäevastest pingetest, lõdvestuda ja taastuda, koguda uut jõudu ning parandada üldist kehalist ja vaimset heaolu.
Aurusaun on kasulik, kuna:
Suurendab järsult kudede ja rakkude hapnikuvarustust
Suurendab valgete vereliblede hulka
Kiirendab keha vereringet, hapniku- ja toitainevarustust
Aitab põletada 400-600 kalorit iga sessiooniga
Suurendab kasvajate kärbumistegurit kuni 500 korda
Eemaldab kehasse kogunenud toksiinid, nagu näiteks pestitsiidid, (PCB), ravimijäägid, happelised jäätmed ja palju muud
Stimuleerib immuunsüsteemi
Hävitab baktereid ja viirusi
Lõdvestab lihaseid ja vabastab need pingetest
Aurusaun kui tõhus ravivahend
Aurusaun on tervislik kuna suure aurusisalduse ja niiske kuumuse üldiste kasutegurite tõttu on aurusaun tugiprotseduurina eriti soovitatav alljärgnevalt loetletud seisundite leevendamiseks. Müncheni Ülikooli Meditsiinilise Balneoloogia ja Klimatoloogia Instituut kinnitas teostatud uuringute alusel järgmised näidustused: bronhiaalastma, bronhiit, ülemiste hingamisteede katarr, köha, häälekähedus, mitteakuutsed reumaatilised vaevused ning liigeste piiratud liikumine või liigesevalud.
Lisaks on aurusaun tugiprotseduurina kasulik inimestele, kellel on unehäired, naha halb verevarustus, kuiv ja pragunenud nahk, lihaspinged, nahaaluste veresoonte lihaslõtvus, ning tundlikkus äkiliste temperatuurimuutuste suhtes.
Niiske kuumus stimuleerib nahaaluste veresoonte verevarustust ning puhastab nahka intensiivselt, avades poorid, eemaldades surnud naharakud ja mustuse ning muutes naha pehmeks, puhtaks ja siidiselt siledaks.

Sisestatud: 25.01.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Infrapunasaun - lihtne paigaldada, mugav kasutada

Infrapunasaun - lihtne paigaldada, mugav kasutada

Infrapunasauna võib paigaldada igasse hoonesse, isegi tüüpkorterisse. Ostja saab paneelide komplekti, mis ühendatakse omavahel spetsiaalsete kinnituste abil. Soovikorral võib infrapunasauna paigaldada hiljem teise kohta, näiteks korterist suvilasse, siis võetakse paneelid lihtsalt lahti, viiakse uude kohta ja pannakse uuesti kokku.
Kui ehitatakse endale tavalise elektrikerisega sauna, puututakse kokku ventilatsiooni, kanalisatsiooni ja niiskustõkke probleemiga. Infrapunasauna puhul selliseid probleeme ei teki, sest see saun ei mõjuta peaaegu üldse hoone mikrokliimat ja selle võib paigaldada kasvõi magamistuppa. Infrapunasaunas võib näiteks lugeda või kasutada elektroonikat (raadio, CD, DVD jm.), mis on tavalises niiskes ja kuumas leiliruumis võimatu.

Põhjamaise disainiga ning funktsionaalne vannituba Elke Mööblist

Põhjamaise disainiga ning funktsionaalne vannituba Elke Mööblist

Kuna veedame igapäevaselt ja eriti hommikuti vannitoas üksjagu aega, peab selle sisustus olema selline, mis annab päevale hea alguse. Oluline on vannitoa sisustamisel jälgida seda, et kõik tooted oleksid sellised, mis mõeldud kindlasti ka niiskesse ruumi. Vastasel juhul võib juhtuda, et silmale küll kena mööbel, valgusti või aksessuaar, mis ei ole mõeldud vannituppa, kaotab kiirelt oma välimuse või lakkab töötamast.

vaata kõiki