Artiklid ja uudised

Voodist sõltub une tervislikkus

“Hästi pehme voodi on uinudes kindlasti mõnus, kuid ärgates võivad magajat kummitada väsimus ja peavalud,” hoiatab ortopeed Urve Reedlich.
Sisustustrend soosib võimalikult lihtsat ja avarat magamistuba, millest lähtuvalt sisekujundajad soovitavad sinna voodit otsides eelistada selge ja lihtsa vormiga magamisaset.
Tervisest lähtuvalt soovitab ortopeed Urve Reedlich eelistada tugeva põhjaga, looduslikust materjalist madratsiga voodit, eriti kui on probleeme selja- ja ristluuvalude või lõtvunud lihastega.
“Kui inimesel on radikuliit, peab madratsi all olema eriti jäik põhi, vastasel korral hakkavad lülisamba lülid liikuma ning tervisehäda annab endast peagi tugevasti märku,” selgitab Reedlich, kelle sõnul varitseb pehmes voodis haige seljaga inimese jaoks oht, et sealt ei saa enam püsti.

Õnneks on mööblikauplustes voodite valik hea, võimaldades nende hulgast leida isegi spetsiaalselt ortopeediliste hädadega või allergia all kannatavatele inimestele mõeldud madratsitega asemeid.
Lisaks on valiku hulgas ka voodeid, mille madratsit saab liigutada puldist või millel saab tõsta peatsit. Need sobivad nii pikaks ajaks haiguse tõttu voodisse surutud inimestele kui ka südamehaigetele, kellel on sellises asendis magades kergem hingata.


Leia sobiva madratsiga voodi

Kui vanasti peeti laste voodis sobivaimaks mererohust madratsit, on nüüd võimalik valida poroloonist, vatist või looduslikust kookoskiust madratsite vahel.
Samad materjalid katavad ka täiskasvanute vedrumadratseid.
Urve Reedlichi sõnul tuleks ka beebidele leida kõva põhjaga voodi, sest kindlal pinnal on parem keerama ja ka pead tõstma hakata.
Tugevam voodi sobib ka koolilastele, ja kindlasti selline, kuhu saab vajadusel kohe pikali visata.
“Laste selg on koolipäeva lõpuks väsinud, kõik vaimsed pinged ja koolistress võivad anda õhtuks tugeva seljavalu,” räägib tohter, kes oma lapse soovi pehmest voodist on just seepärast määramata ajaks edasi lükanud.
Kohevate vatimadratsitega voodite juures on Reedlich pisut nõutu. Kohev vatimadrats ei ulatu korralikult voodi ühest äärest teiseni, jättes sinna ligi kolme näpu laiuse vahe. Magades võib käsi või jalg kõvale pinnale sattuda.
“Kui veel nupud ja teping, millega madrats on koomale tõmmatud, lahti lähevad, muutub voodi ebamugavalt mügarikuks,” oletab tohter oma kahtluste põhjusi paljastades.
Beebivoodi põhi olgu ühes tükis
Ka pikendatavat voodit ei pea tohter kõige paremaks, sest voodi põhja erinevad osad võivad magamise ajal nihkuda ning laps tekkinud auku vajuda. Kes siiski pikendatavat voodit osta tahab, sellele soo-vitab Reedlich poroloonist madratsiga kompaktsemat varianti.
Võrevoodite põhjad on valmistatud külg-külje kõrvale asetatud lippidest, mida Urve Reedlichi peab ohtlikuks. Nimelt võivad lapse jalad, kes juba istub ja seisab ning voodis igavusest madratsi üles sikutab, pulkade vahele sattuda. Jala väänamise vältimiseks tasub eelistada täispõhjalist võrevoodit.
Kuigi noortel ja tervetel inimestel on voodit valides vabades lähtuda meeldivusest ja hinnast, võivad ortopeed Reedlichi sõnul nõrkade lihaste korral lülisamba haigused alguse saadagi ebamugavast ja liiga pehmest voodist.

Sisestatud: 26.01.2005

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

KODUKONTORI MÖÖBEL - KIIRELT JA SOODSALT!

Koroonaviiruse tõttu väljakuulutatud eriolukorrast riigis on suunatud paljud töötajad kodukontoritesse ja õpilased distantsõppele. Kuigi mõne inimese jaoks on see juba harjumuspärane, siis mitmed on leidnud end täiesti uuest olukorrast.

Need, kellel on juba eraldi tuba või nurgake kontorimööbli jaoks olemas, on muretud. Küll aga teistel võib ootamatu kodukontori üles seadmine osutuda üpris keeruliseks. Esimesed päevad pendeldad muretult diivani, köögilaua ja voodi vahel. Vahelduseks on nii täitsa tore, kuid lõpuks väsib selg pidevast küürutamisest ning tekib vajadus korraliku istumisasendi järele.

vaata kõiki